בבחינה: הפעלה מחודשת של רדינג בדלקים מזהמים

פורסם: 25 במרץ 2012, 7:29 על ידי: Sustainability Org

בחברת חשמל שוקלים להפעיל בקיץ תחנות כוח נוספות לאור המחסור הצפוי. בין האופציות: הפעלת התחנה בתל אביב במזוט או סולר

nrg, 22/3/2012
 
תגיות: זיהום אוויר, תחנת הכוח רדינג
 
האם תחנת הכוח רדינג תחבור לפעול על מזוט או סולר במקום גז? בחברת חשמל שוקלים את הפעלת תחנת הכוח בתל אביב בדלקים מזהמים.

כזכור, בחברת חשמל ובמשרד האנרגיה התריעו לאחרונה על הפסקות חשמל הצפויות בקיץ הקרוב, בשל מה שהגדירו כ"בצורת חשמל". על פי ההערכות שמסר שר האנרגיה, עוזי לנדאו, בקיץ צפויה רזרבת החשמל לעמוד על בין 2-3 אחוזים בלבד.
צילום: שי גרצמן
תחנת הכוח רדינג. הזיהום יחזור? צילום: שי גרצמן

"ישראל עומדת בפני סכנה רצינית של הפסקות חשמל בקיץ", אמר לאחרונה לנדאו. "היום אנחנו מייצרים פחות או יותר את מה שאנחנו צורכים. רזרבה של 300 מגה-וואט בלבד, כפי שהיה בשיא החורף , זה מצב לא תקין והוא עלול לחזור על עצמו כבר מחר או מחרתיים, או בסופ"ש הקרוב", אמר השר.

לאור המצב, בחברת חשמל בוחנים הפעלת מספר תחנות כוח באמצעות סולר או במזוט, הנחשב למזהם עוד יותר. כזכור, החל מ-2006, לאחר מאבק סביבתי ארוך, הפסיקה חברת חשמל להפעיל את התחנה בדלקים מזהמים, אלא בגז טבעי בלבד.

יחד עם זאת, גורמים בחברת חשמל מעריכים כי הסיכוי שתחנת הכוח רדינג תופעל במזוט או סולר אינו גבוה.

במשרד להגנת הסביבה ערים למצוקה וביקשו מחברת חשמל שתציג את המשמעויות המלאות. דב חנין, יו"ר הוועדה המשותפת לבריאות וסביבה אמר בתגובה: "אני מתנגד מכל וכל להחזרת תחנת רדינג למזוט ולהוספת זיהום רב לזיהום האוויר הרה הקיים בגוש דן". חנין קרא להבטיח העברת גז טבעי מהמאגרים העצומים שהתגלו מול חופי הארץ גם לתחנת רדינג.

"אנו לא ניתן לחברת החשמל להחזיר שוב את הזיהום לריאות של תושבי תל אביב, הוכח כי הפסקת השימוש בדלקים גרם לירידה של 25% בזיהום האוויר", אמר גם פאר ויסנר יו"ר סיעת הירוקים בתל אביב שהגיש יחד עם אדם טבע ודין עתירה בנושא. לדבריו, המעבר לגז בשנת 2006 התרחש בעקבות עתירה שהוגשתי ואנו בוחנים הגשת בקשה לביזיון בית המשפט בעקבות כוונה הזו של חברת החשמל"

לכתבה באתר nrg

 
Comments