בדרום יחשיכו את הבתים במחאה על התחנה הפחמית

פורסם: 3 בדצמ׳ 2009, 0:43 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 1/12/2009
 
צעד נוסף של תושבי הדרום במאבקם הארוך נגד הכוונה להקים תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון: ביום ראשון הקרוב (6.12) בשעה 20:00, תושבי אשקלון, שדרות ויישובי צפון הנגב יכבו את האורות למשך שעה שלמה, כך לפחות מקווים במטה החירום של הרשויות המקומיות בדרום, אשר יוזם את הפעולה.
במטה המאבק מסבירים כי שעת כיבוי האורות, שתיערך תחת הסיסמה "תחנה פחמית – חושך בעיניים, חושך בריאות", תתקיים במטרה להעלות את המודעות הציבורית לנזקים הבריאותיים שתגרום הקמת תחנת הכוח. בהחשכה ישתתפו אשקלון, שדרות, קריית מלאכי והמועצות האיזוריות חוף אשקלון, שער הנגב, באר טוביה, שפיר ויואב.

"הקמת תחנת פחמית נוספת תגזור את דינם של ילדינו לעתיד חולה", מזהירים ראשי הרשויות, "הילדים החולים של היום הם ההורים החולים לילדים החולים של מחר". מטה החירום, שהוקם רק לאחרונה על ידי ראשי הרשויות במטרה להאיץ את המאבק בתוכנית, מתכנן לנקוט צעדים נוספים, בהם דרישת לחלק לתושבי האיזור מסיכות אב"כ על מנת להתגונן מפני הזיהום, וכן פעילויות הסברה שונות במערכת החינוך בכל איזור הדרום.

תזמון שעת כיבוי האורות אינו מקרי. למחרת היום תיפתח ועידת האקלים בקופנהגן, בהשתתפות השר להגנת הסביבה גלעד ארדן. במטה החירום קוראים לארדן להכריז בוועידה על תכנית לצמצום פליטות גזי החממה של ישראל, ובתוך כך לבטל את התוכנית להקמת תחנת הכוח הנוספת באשקלון. "בכל העולם מדברים ומקימים חלופות לתחנות הפחם המזהמות מאוד", מסבירים במטה, "מדינת ישראל לא צריכה להיזכר מאוחר".

הפקת חשמל מפחם: גורם הזיהום מספר 1 בישראל
מזה כעשור מתכננת חברת החשמל להקים תחנת כח פחמית נוספת באשקלון.על אף טענות המתנגדים כי הטכנולוגיה להפקת חשמל מפחם היא יקרה, מזהמת ומאופיינת ביעילות נמוכה. למחנה המתנגדים הרחב, בנוסף לארגונים הירוקים, חברו גופים שונים מכל הקשת הציבורית. המתנגדים טוענים כי  תחנות הכח הפחמיות הן גורם זיהום האוויר הגדול ביותר בארץ, וכי ייצור חשמל בטכנולוגיה זו נחשב כמזהם ביותר מבין כל השיטות הקיימות, עד פי 11 מייצור חשמל בגז.
 
מפגינים נגד התחנה. צפוייה עליית עשרות אחוזים בפונים לטיפול רפואי
 צילום: זמן הדרום

גם משרד הבריאות מתנגד נחרצות. מחקרים רפואיים מוכיחים קשר ישיר בין זיהום האוויר לתחלואת נשימה. אם תקום התחנה, ואיתה הארובה הנוספת, צפויה עלייה של עשרה אחוזים במספר הפונים לטיפול רפואי בשל בעיות בדרכי הלב ומערכת הנשימה, באיזור המועד הכולל לא רק את אשקלון לבדה, אלא גם את קריית גת, שדרות וניצנים.

במשרד להגנת הסביבה מודים כבר היום כי האמנה המחודשת לצמצום פליטות גזי החממה שתיחתם בקופנהגן בסוף השנה תחול גם על ישראל. לכן ברור כי ישראל תידרש החל משנת 2012 לנקוט בפעילות ממשית להפחתת גזי החממה. 

לדבריהם, הקמת תחנת כח פחמית גורמת לפליטת גזי חממה בהיקף משמעותי ולכן אישור תחנת כח פחמית בשלב זה משמעו אישור פרויקט בעל עלויות חיצוניות גדולות שיפלו על כלל המשק החל משנת 2012.
 
Comments