בכיר בחברת חשמל: צריך שעת כדוה"א כל יום

נשלח 24 במרץ 2011, 2:36 על ידי Sustainability Org
שעת כדור הארץ הצליחה לחסוך בשנה שעברה למשק רק 74 מגוואט, אבל המשנה למנכ"ל בחברת החשמל לא מזלזל בכך. "כל הפעולות הקטנות האלה מרכיבות את המושג התייעלות אנרגטית", הוא אומר
יעל דראל, 24/3/2011

שעת כדור הארץ, היוזמה הירוקה שהחלה לפני ארבע שנים באוסטרליה, מגייסת מדי שנה מספר הולך וגדל של תושבים, רשויות מקומיות, וגם גופים וחברות - שמסכימים לכבות את האור למשך שעה. השנה כבר יקחו חלק ביוזמה 128 מדינות, וישראל בתוכן.

 

נדמה כי בכל שנה, רגע לפני שמורידים את השאלטר, שאלת השאלות היא "כמה אנשים יכבו את האור"? אך מותר גם לשאול האם מעבר לכמות ולאקט הסמלי של העלאת המודעות - מדובר גם במהלך שמצליח לחסוך חשמל למשק?

 

מנתוני חברת חשמל, באשר לשעת כדור הארץ בשנת 2010 עולה, שבסך הכל - כמעט 50 אלף בתים כיבו את האור כאות הזדהות עם המאבק נגד התחממות הכדור – והביאו לחיסכון של 74 מגוואט. מספר זה צמצם את צריכת החשמל הכוללת במקומות אלה בכמעט 3%.

 

בשיחה עם ynet מסביר משה בכר, המשנה למנכ"ל בחברת החשמל, כי "כל מגוואט זה בערך 800 ק"ג של פחמן דו חמצני, ולכן מדובר בכ-60 אלף טון של פחמן דו חמצני שנחסכו באקט של שעה אחת".

 

"שעה אחת של הזדהות"

בכר מציין כי 74 מגוואט נחשבים אמנם כמות קטנה של חשמל, במונחי משק, אך מציע לא לזלזל בצעדי החיסכון הללו. "כל הפעולות הקטנות האלה, הן הפעולות שמרכיבות את המושג התייעלות אנרגטית. אני לא הייתי מזלזל אפילו לא קצת ביוזמות. המהלך הזה הוא מהלך משמעותי – הוא מאלץ אותנו לחשוב לפני שאנחנו שולחים את היד למתג, וזה תורם למשק החשמל".

 

בכר הוסיף כי "מעבר לחיסכון ולתרומה, ישנו גם עניין המודעות והחינוך. שעת כדור הארץ מוכיחה לנו כי זה אפשרי. אפשר לכבות את האור לשעה אחת והחיים נמשכים, לא קרה כלום. אפשר להרחיב את היוזמה הזו לכל הימים. 365 ימים בשנה, שבהם מכבים את האור לשעה אחת".

 

מה צפוי לנו השנה? בישראל זוהי השנה השלישית שבה ערים רבות בארץ מציינות את שעת כדור הארץ: בשנת 2008 רק תל אביב נטלה חלק באירוע, בשנת 2009 הצטרפו 12 ערים נוספות ואילו השנה גדל מספר הרשויות המקומיות ל-21. ברשימה הארוכה ניתן למצוא גם את אילת וחבל אילות, העיר דימונה, חיפה, יבנה, ירושלים, מודיעין מכבים-רעות, נס-ציונה, ערד, פתח תקווה, רעננה, אשדוד, בת-ים, גבעתיים, נתניה, הרצליה, חולון, יקנעם, ירוחם ורחובות.

 

המשמעות היא שעשרות ואולי אף מאות אלפי בתי אב בישראל, צפויים להוריד מחר את המתג, לשעה אחת של הזדהות. "אין לנו הערכות כמה אנשים יכבו את האור, או כמה חשמל צפוי להיחסך, אבל אנחנו בהחלט מקווים שבאופן יחסי נגיע לפחות להישגים של שנה שעברה ואף נעבור אותם", מסכם בכר.
 
Comments