אבקת הפלאים של השר לנדאו

פורסם: 9 באוג׳ 2010, 6:10 על ידי: Sustainability Org

שר התשתיות רוצה להקים עוד תחנת כוח פחמית באשקלון. שוב אנחנו הולכים על פתרון קל ומפתה, ולעזאזל הסיכונים וההשלכות

אביב לביא | 8/8/2010 5:38
מעשה באדם שהגיע לרופא עם משקל עודף של כמה עשרות קילוגרמים, ותבע מרשם לאבקת פלאים שגורמת לירידה מהירה במשקל. "אבקה כזו טומנת הרבה סיכונים ויש לה גם תופעות לוואי", אמר הרופא. "לפני שמנסים אבקות קסם כדאי שנלך על משהו הרבה יותר פשוט ובטוח. מה דעתך לאכול קצת יותר ירקות ופחות חטיפים?" "עזוב", אמר האיש, "אני מתעצל להכין סלט". הרופא ניסה לתקוף מזווית אחרת: "אולי חצי שעה הליכה בכל ערב? " זה כבר ממש הצחיק את הפציינט: "הליכה זה משעמם. דוקטור, אתה מוכרח לתת לי אבקה. אל תשכח שאני במצב חירום".

גם משק החשמל הישראלי במצב חירום. שר התשתיות עוזי לנדאו מתכוון לבקש מחבריו לממשלה לאשר למדינת ישראל להצטייד במלאי של אבקה מפוקפקת, כלומר להקים עוד תחנת כוח באשקלון שתפעל על פחם. זה פתרון קל ומפתה, ולעזאזל הסיכונים וההשלכות הבריאותיות והסביבתיות. לנדאו יודע שיש דרכים בריאות, נקיות ומומלצות בהרבה לדאוג שיהיה כאן מספיק חשמל, רק שמדינת ישראל מסרבת לעשות את המאמץ המינימלי וליישם אותן. אנרגיית שמש? התייעלות אנרגטית? ויסות הצריכה באמצעות תעריפים מדורגים? קמפיין לחיסכון דוגמת זה שהצליח במשק המים? הצחקתם את מקבלי ההחלטות במשק החשמל. למה להתאמץ אם אפשר ללכת לדוקטור, לדפוק על השולחן ולדרוש אספקה זמינה של פחם?

במשרד התשתיות מביאים כדוגמה מדינות אירופיות - למשל הולנד - שלאחרונה דווקא מגדילות את נתח הפחם בתמהיל החשמל הלאומי. במצגת שלנדאו מקרין בפני השרים הוא לא מזכיר את אותן מדינות באירופה שיש בהן הרבה פחות שמש מאשר בישראל, אבל הרבה יותר אנרגיה שמופקת מהשמש.

"בצורת חשמל"

המציאות לא מתחלקת לשחור ולבן, וגם לא לשחור וירוק, וסביר להניח שגם בתרחיש האופטימי ביותר משק האנרגיה הישראלי עוד יזדקק לתוספת פחמית בסדר גודל כזה או אחר. אבל בטרם תאושר לו תוספת כזו, הוא צריך להוכיח שעשה את כל מה שניתן כדי להימנע מחשמל מזהם.

לאחרונה נולד ביטוי חדש, קולע, שבא לתאר את שולי הרזרבה הדקים של משק החשמל ואת החשש מקשיים באספקה עתידית: "בצורת חשמל". למשק החשמל אין כנרת שהמפלס שלה הפך לאייקון לאומי, אבל עכשיו גם לו יש בצורת, והמסכים הצבעוניים במרכז השליטה, עם שיאי הצריכה שנשברים מדי כמה שעות, הפכו לכוכבי מהדורות החדשות.

איך הבצורת הזו נוצרה? האם בגלל שלא נבנו כאן מספיק תחנות כוח שפועלות על פחם? או אולי דווקא משום שלא ננקטו כל האמצעים האחרים, הנקיים, הבריאים והנבונים יותר להגדלת ייצור החשמל ולצמצום הצריכה? על פי החלטת הממשלה מינואר 2009, החל מ-2010 אמורה לקום בכל שנה תחנת כוח סולארית בהיקף של לפחות 250 מגהוואט. 2010 תיכף נגמרת. אולי במקום להחליט על הקמת תחנה פחמית, תחליט הממשלה לקיים את החלטתה מלפני שנה וחצי?

לכתבה באתר nrg
Comments