בריטניה תפסיק להשתמש בפחם לייצור חשמל בתוך עשור

פורסם: 20 בנוב׳ 2015, 7:55 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 בנוב׳ 2015, 7:56 ]

כל תחנות הכוח מבוססות הפחם ייסגרו עד 2025 ובמקביל יוקמו תחנות כוח המבוססות על גז

מאת סוכנויות הידיעות, 18/11/2015

בריטניה תפסיק לשרוף פחם לייצור חשמל בתוך עשור ותבנה שורה של תחנות כוח חדשות המבוססות על גז, כך צפויה להכריז היום שרת האנרגיה הבריטית, אמבר ראד.

ראד, שתחשוף בנאומה היום את אסטרטגיית האנרגיה החדשה של משרדה, צפויה לומר כי העובדה שפחם, שהוא דלק המאובנים המלוכלך ביותר, עדיין משחק תפקיד גדול כל כך במערכת האנרגיה של בריטניה היא כשל חמור. פחם סיפק 29% מהחשמל בבריטניה בשנה שעברה.

תחנות הכוח מבוססות הפחם בבריטניה יסגרו כולן עד 2025 לכל המאוחר, והשימוש בהן יוגבל החל משנת 2023, אישרה ראד לפני הנאום. "לא יתכן שכלכלה מפותחת כמו בריטניה תסתמך על תחנות כוח מזהמות בנות 50 שנה", היא צפויה לומר בנאום. "צריך להבהיר: זה לא העתיד".

במקום תחנות הפחם צפויה בריטניה לבנות דור חדש של תחנות כוח שישרפו גז ויהיו הרבה יותר ידידותיות לסביבה מאשר פחם. בנוסף, תביע ראד תמיכה בהקמת יותר תחנות כוח גרעיניות.

תחנת כוח בגרמניה. צילום: בלומברג

בשנים האחרונות כבר נסגרו בבריטניה תחנות כוח רבות המבוססות על פחם, בשל הרגולציה הסביבתית, אך בכל זאת נותרו עד היום 12 תחנות פעילות שמייצרות חשמל בהספק של כמעט 19 ג'יגה-ואט, לפי משרד האנרגיה ושינויי האקלים. שלוש מהן ייסגרו עד סוף מארס.

ארגוני איכות הסביבה בירכו על הצעד של בריטניה, אך מתחו ביקורת על הדגש שיושם על שימוש בגז. "מעבר מפחם לגז זה כמו אלכוהוליסט שעובר משני בקבוקי ויסקי ביום לשני בקבוקי פורט", אמר סיימון בולוק, בכיר בארגון Friends of the Earth, ל-BBC. 

לכתבה בדהמרקרComments