אבי "החץ" מציג טכנולוגיה סולארית חדשה

פורסם: 14 ביולי 2010, 6:06 על ידי: Sustainability Org

דב רביב מחבר מערכת מסחרית בטכנולוגיית CPV לרשת החשמל. מבוססת על עיקרון של ריכוז קרני השמש בשיעור של פי 500

רונית מורגנשטרן | 13/7/2010 10:11
 
תאים אלו משמשים בדרך כלל כמקור הפקת אנרגיה ללויינים בחלל
תאים אלו משמשים בדרך כלל כמקור הפקת אנרגיה ללויינים בחלל צילום: רויטרס
חברת MST הישראלית, שבשליטת אבי טיל ה"חץ" הישראלי, איש העסקים דב רביב, הודיעה כי חיברה לראשונה בישראל מערכת אנרגיה סולארית בטכנולוגיית CPV לרשת החשמל. חיבור טכנולוגיה סולארית זו לרשת החשמל הוא ראשון מסוגו בארץ ובין הראשונים בעולם. מדובר במערכת להפקת חשמל מהשמש פרי פיתוחה של MST המבוססת על טכנולוגיית Voltaic-Concentrated Photo -  CPV.

המערכת בעלת הספק של 50 קילוואט (כלומר בדומה לצריכת החשמל של מפעל בסדר גודל בינוני) חוברה לרשת החשמל הארצית לאחר שקיבלה את אישור חברת החשמל ותהיה זכאית לתעריף הזנה לרשת (feed in tariff) לפי ההסדרה הקיימת למשך 20 שנה. המערכת מותקנת בערד במתחם של חברת פ.ל.ה הנדסת תאורה, המתמחה בייצור עמודי תאורה ומגדלי תקשורת.

חברת פ.ל.ה היתה שותפה גם בתהליך הייצור ובתמיכה לוגיסטית באתר. המערכת מבוססת על עיקרון של ריכוז קרני השמש בשיעור של פי 500 מעל תא סולארי מיוחד בעל נצילות גבוהה מאוד של כ-37%. תאים אלו משמשים בדרך כלל כמקור הפקת אנרגיה ללויינים בחלל, וכיום הם מותאמים לשימוש קרקעי במערכות אנרגיה סולארית.

המערכת מורכבת על עוקב (TRACKER) העוקב בדיוק רב בשני צירים אחר מסלולה של השמש מזריחה עד שקיעה. העוקב הסולארי המדוייק פותח גם הוא על ידי MST והינו מהמתקדמים בעולם. נצילות המערכת הכוללת, שנמדדה במשך כמעט שנה בתנאי שדה, הינה- 24.5% נצילות כפולה מנצילות המערכות הקיימות היום בשוק אשר מבוססות על פנלים רגילים מסיליקון. השטח הנדרש לפריסת שדה סולארי בטכנולוגיה של MST הינו חצי עד שליש מהשטח הנדרש על ידי טכנולוגיות אחרות.

לכתבה באתר nrg
Comments