לעולם בעקבות השמש: החזון של דוד פיימן

נשלח 4 בדצמ׳ 2011, 11:50 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 4 במרץ 2012, 11:10 ]

גם פרופ' דוד פיימן, כמו דוד בן גוריון, חולם להפריח את הנגב. חזונו כולל עשרות חוות של אנרגיה סולארית שיפעלו ברחבי המדבר ויספקו חשמל לכל הארץ במקום תחנות הכוח הפחמיות. בינתיים, הוא מיישם את זה, ברמת המיקרו, בביתו הפרטי

אורי בינדר | 4/12/2011 12:40 
תגיות: אנרגיה סולארית
 

פרופ' פיימן - בן 67, נשוי לעפרה, אב לשלושה וסב לשמונה - מזוהה יותר מכל עם המרכז הלאומי לאנרגיית השמש בשדה בוקר. במחקריו האחרונים הוא עסק בעיקר בשאלות כמו "כיצד ניתן להכניס לרשת החשמל הארצית חשמל המופק מאנרגיית השמש?".

להבדיל מטון הדיבור השליו והרגוע שלו במהלך שיחותינו על נושאי תרבות למיניהם, בכל הקשור למחדלים של אנרגיית השמש בישראל, קל מאוד לחוש בבטן מלאה שיש לו על הנושא. אין צורך לדובב אותו יותר מדי כדי לגרום לו לשחרר חיצים לעבר מדיניות האנרגיה של ישראל, ועושה רושם שיש לו סיבות טובות מאוד לכעוס.

"לפי החישובים שלנו", הוא אומר, "מדינת ישראל יכולה להגיע ל-90 אחוזים של חשמל המופק מאנרגיית השמש, ו-10 אחוזים של חשמל המיוצר מגז. כלומר, לא נצטרך להשתמש בנפט, בפחם או באנרגיה גרעינית לייצור חשמל בישראל. תוכנית כזו תיארך כמה עשרות שנים, ובמהלך התקופה הזאת יוכלו תחנות הכוח הקיימות כיום לסיים את תפקידן, עד שיוחלפו בתחנות סולאריות".

צילום: יהודה לחיאני
עפרה ודוד פיימן. התיאטרון צילום: יהודה לחיאני

החזון הסולארי של פרופ' פיימן כולל שני סוגים של ייצור חשמל מאנרגית השמש: 1. שדות גדולים של תאים לקליטת אנרגיית השמש, כמו אלה שקיימים היום בקיבוץ קטורה שבערבה. 2. שדות גדולים של מראות המרכזות את קרני השמש על מנת להפוך את האנרגיה הנוצרת מהן לייצור קיטור הדרוש להפעלת טורבינה רגילה לייצור חשמל.

"פיתחתי מראות המרכזות את אור השמש פי אלף", הוא מסביר, "כך אפשר, בייצור המוני, לייצר חשמל מהשמש בעלות של 15 אגורות לקילוואטכיום, אזרחי ישראל משלמים 50 אגורות לכל קילוואט".
למרבה הצער, רוב הזמן פרופ' פיימן מרגיש שדבריו אינם נלקחים ברצינות על ידי הגורמים הרלוונטיים כשהוא מנסה לשכנע את ממשלות ישראל להיכנס לתחום הפקת חשמל מאנרגיית השמש.

"35 שנה אומרים לי במשרד האנרגיה 'ככה' כשאני שואל אותם מדוע אין בארץ אנרגיית שמש במימדים שאני מציע", הוא רוטן, "יש בארץ הרבה סטארטאפים בנושא אנרגיית השמש, אבל הממשלה לא תומכת בהם. הסטארט-אפים האלה מוכיחים שניתן לייצר חשמל יעיל וזול בהרבה משיטת כיסוי הגגות בתאים פוטוולטאים. כל הכיסוי הזה על הגגות יביא לייצור של רק 3 אחוזים מתצרוכת החשמל בישראל, העולה בכל שנה ב-4 אחוזים".

ואולם, ההתעלמות של ממשלות ישראל מהנושא לא גרמה לפרופ' פיימן להרים ידיים. להפך. היא רק דרבנה אותו להמשיך לצעוד לעבר היעד השאפתני שהציב לעצמו. "החזון הסולארי שלי הוא שבנגב יהיו תחנות סולאריות בכל הישובים, ואלה יספקו את רוב תצרוכת החשמל במדינה", הוא אומר, "כל ישוב יבנה חווה סולארית על שטח של 300 דונם כשניתן יהיה להוסיף לכל ישוב בנגב עוד 300 דונם לייצור חשמל מאנרגיית השמש. אם יהיו לנו 40 ישובים שיפעילו חוות של 300 דונם נוספים בכל שנה, נגיע לייצור של מיליארד קילוואט שעה חשמל - כלומר, מחצית מהתצרוכת של מדינת ישראל. אם התכנית הזאת תיבנה נכון, ויינתנו לציבור הטבות על חיסכון באנרגיה, בזבוז החשמל יקטן מאוד. אני חושב שאנחנו צריכים פה חינוך נושא פרסים לחיסכון בחשמל, כמו שעושים בגרמניה".

צילום: יהודה לחיאני
דוד פיימן. ''הממשלה צריכה להשקיע במחקר ופיתוח'' צילום: יהודה לחיאני
 
עניין של כסף

פרופ' פיימן קורא לממשלה להשקיע במחקר ובפיתוח של אנרגיית השמש ולאגור אנרגיה לזמנים של עננות בשמים. באמצעות תכנית שיטתית, ניתן להגיע, לדבריו, למצב שבו במדינת ישראל לא יהיה עוד זיהום אוויר מתחנות פחמיות. "בספרד יש עשרות תחנות כוח של 50 מגה ווט כל אחת, על שטחים של כ-2000 דונם כל אחת. לנו של יתרונות של טכנולוגיה, אבל שם בונים. אצלנו מדברים עשר שנים על הקמת תחנה סולארית באשלים, ואין כלום. המדינה לא יודעת מה היא רוצה".

שמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת נגב ויו"ר מרכז המועצות האזוריות בישראל יש מה להגיד על הטענות שמעלה פה פרופ' פיימן. "אני עוסק בכך גם ברמה של אשלים וגם ברמה של המועצות האזוריות", הוא אומר, "ובהחלט ידוע לי שישראל, למרות החלטות הממשלה וההתחייבויות ברמה הלאומית וברמה הבינלאומית, אינה עומדת ביעד שקבעה לעצמה בכל הקשור לניצול אנרגיית השמש. נכון להיום, השימוש באנרגיה חליפית במדינת ישראל מגיע לאחוז אחד בלבד מסך כל ייצור החשמל.

"ש כאן שלושה גורמים שמעכבים את ההקמה של מערכות לייצור חשמל מאנרגית השמש: מנהל מקרקעי ישראל, רשות החשמל והחשב הכללי. כשאני מדבר עם גורמים בחשב הכללי אומרים לי שכדי לייצר חשמל מאנרגית השמש דורש סבסוד גבוה, ושכדי לממנו צריך להעלות את מחירי החשמל. החשב הכללי הוביל את המכרז באשלים בשני מתחמים, אבל אופן ניהול המכרז - כלומר, שפקידי ממשלה מנהלים מכרז מול חברות גדולות וקטנות - נועד מראש לכישלון.

"סופו של דבר, שום חברה לא זכתה במכרז באשלים בנושא של פאנלים סולאריים. אחרי שש שנים הם לא הצליחו להגיע למצב שבו חברה אחת תקים מערכת אחת באשלים. צריך להעביר את הנושא למבקר המדינה, כדי שיבדוק מדוע מדינה שטופת שמש כמו שיראל לא הצליחה, במשך עשור, להגיע ליעדים שקבעה לעצמה. אני, באופן אישי, מאמין באנרגיה סולארית, ואני מקווה שמישהו סוף סוף יתעשת במדינה הזאת".

לכתבה באתר nrg

Comments