לא רק יקר: חברת החשמל רוצה יותר דלק מזהם

פורסם: 1 באפר׳ 2012, 8:05 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 באפר׳ 2012, 8:07 ]

בעקבות המחסור בגז טבעי פועלת החברה להרחיב את האישור ולהפעיל תחנת הכוח באשדוד רק במזוט. המשמעות: הגברת זיהום האוויר

תגיות: חברת חשמל (סביבה),זיהום אוויר
על רקע המחסור המתמשך בגז טבעי במשק גוברים חילוקי הדעות על השימוש בדלקים מזהמים בין המשרד להגנת הסביבה לבין חברת החשמל: למעריב עסקים נודע כי בעוד המשרד להגנת הסביבה מאפשר לה להשתמש במזוט באופן חלקי בתחנת הכוח באשדוד - בחברת החשמל מבקשים להשתמש במזוט בכל הקיבולת האפשרית בתחנה על מנת לחסוך עלויות. מזוט, שנחשב לדלק המזהם ביותר, הוא גם הדלק הזול ביותר, ובחברת החשמל מעריכים כי שימוש בו יאפשר לחברה להימנע משינוע סולר לתחנות ייצור אחרות.

הרקע למחלוקת הוא כאמור המחסור הגובר בגז טבעי, המשמש בימים כתיקונם את חברת החשמל לייצור של כ-40% מכלל החשמל בתחנותיה. לפני כמה שבועות הפיץ המשרד להגנת הסביבה מסמך מדיניות המתווה את אופן השימוש בדלקים מזהמים (סולר ומזוט) בתקופת המחסור. המתווה, שהגיע לידי עסקים, מאפשר לחברת החשמל להשתמש בדלקים המזהמים בתחנת הכוח אשכול באשדוד בשתי יחידות ייצור בלבד בהיקף 450 מגה-ואט - כשליש מכלל יכולות הייצור בתחנה. ואולם, בעוד במשרד להגנת הסביבה מבקשים למנוע זיהום אוויר חריג באזור אשדוד, בחברת החשמל מעדיפים להגביר את השימוש במזוט להיקפים מקסימליים כדי לחסוך בעלויות.   
צילום ארכיון: אדי ישראל
תחנת הכוח. מחסור בגז טבעי צילום ארכיון: אדי ישראל
 
על-פי המתווה שגובש, לאחר שחברת החשמל תמצה את האפשרות להשתמש במזוט בשתי היחידות באשדוד, היא תוכל להשתמש בסולר בתחנות הכוח רמת חובב, צפית, חגית, אלון תבור וגזר. תחנת הכוח רדינג בתל-אביב, לעומת זאת, אינה מופיעה כלל במתווה משום שתשתיות המזוט שלה בשיפוצים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "בשל המשבר במשק הגז ומחסור חריף באספקת גז לתחנות הכוח של חברת החשמל התעורר הצורך להשתמש בדלקים חלופיים, סולר ומזוט. עם זאת, המשרד להגנת הסביבה רואה במזעור פגיעת הזיהום משימה בדרגת חשיבות עליונה ועל כן ימשיך לפעול. המשרד מעוניין לצמצם ככל הניתן את השימוש בדלקים אלה באזורים מטרופוליניים. הוא אף בנה מתווה להפעלת תחנות הכוח השונות בהתאם למידת מסוכנותן לבריאות הציבור ולהשלכות הפעלתן בדלקים מזהמים. המשרד לא אישר ולא מתכוון לאשר שימוש חופשי בדלקים מזהמים, לרבות סולר ומזוט".

מחברת החשמל נמסר: "החברה פועלת על-פי חוק ובכפוף להנחיות רגולטוריות שונות, לרבות הנחיות של המשרד להגנת הסביבה. החברה עושה כל שביכולתה לספק חשמל אמין וזמין ללקוחותיה תוך ניסיון תמידי לשלב בין צרכים תפעוליים חיוניים לבין התחשבות באיכות האוויר והסביבה. החברה פועלת תוך שיתוף פעולה מלא עם המשרד להגנת הסביבה".

כתבות קשורות:
Comments