דני רבינוביץ | סוף עידן החשמל הגרעיני?

נשלח 23 במרץ 2011, 23:49 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 07:23 18/03/2011
 
מראה האלפים הצובאים על שדה התעופה בטוקיו, התחלפות האיפוק היפאני בפניקה, והשיבה המצמררת של הסיוט הגרעיני אל אומה, שההיסטוריה המודרנית שלה הוגדרה במידה רבה בהירושימה ונגסקי בקיץ 1945 - מעלים הרהורים על הסוף הידוע מראש של תעשיית החשמל מכורי גרעין.

ביפאן הולך ומתפתח משבר הומניטרי מורכב. רעידת אדמה אדירה, גל צונאמי מצמית, ועכשיו אסון גרעיני. השילוש הזה מעורר במדינה סחרור וטלטלה שאיש לא צפה. היכולת הטכנולוגית, המינהלית והכלכלית הגבוהה של יפאן, ותכנון מדוקדק וקר רוח לקראת יום פקודה, הקטינו את הנזק, מצד אחד, אך מצד אחר - הם רק מבליטים את עוצמת הסיכונים ומבהירים, שבמקומות אחרים היו התוצאות נוראות פי כמה.

אין אסונות טבע. יש תהליכים כמו נדידת יבשות ואירועים כמו רעידות אדמה, גלי צונאמי וסופות, שהם מעבר לשליטת האדם. אבל בכל פעם שדבר כזה לובש ממדים של אסון זה קורה בגלל מעשים ומחדלים של בני אנוש, המתרחשים בנקודות זמן מגוונות. בין שמדובר בהכרעות תכנוניות או בהחלטות מדיניות שהתקבלו עשרות שנים קודם, או בהכרעות בזמן אמת על פרסום התראות, הפצת מידע, ייזום פינוי, חילוץ, או הפניה של משאבי שיקום - הטבע אינו לבד באסונות כאלה. האנושות תורמת את חלקה, והוא איננו מבוטל.

חשמל מתחנות גרעין הוא בדיוק מקרה כזה. כאשר בשנות ה-50 בישרו לעולם על "אטום לשלום" - הכל נראה מבטיח. כמה קילוגרמים של דלק גרעיני - אורניום, ובהמשך פלוטוניום - המונחים בכור קטן ומפיקים אנרגיית חום בכמויות מפליגות. החום מוזרם באופן מבוקר החוצה והופך מים או גז לקיטור המניע גנרטורים. חשמל זול זורם. הטכנולוגיה בשירות הרווחה והקידמה.

במשך השנים אירעו בתחנות גרעין אלפי תאונות, רובן קטנות. נוסדה שגרה של הסתרה, והתמסדו נהלים שיצרו נורמליזציה. תרחיש של כשל-קירור, שבו מוטות הדלק מותכים, החום יוצא משליטה, והמאטמים מתפוצצים וממלטים קרינה שתישאר בקרקע, במים ובאוויר מאות שנים - תואר כהזיה לא ריאלית. אסון צ'יליאבינסק הוסתר היטב, בתאונת אי שלושת המיילים בפנסילווניה נמנעה קטסטרופה בנס, אסון צ'רנוביל מוסגר ככשל טכנולוגי ומינהלי אנכרוניסטי, שריד למציאות שתעבור מן העולם עם ברית המועצות הישנה.

התאגידים המייצרים כורי גרעין ובעלי תחנות הכוח שמונעות בהם המשיכו לפמפם מכל עבר, כי להם (ולנו) זה לא יכול לקרות. נציגיהם בממשלות, במערב ובמזרח, והפקידים שהם מינו לסוכנות הגרעין של האו"ם דיווחו, שאנו על סף מהפכת אנרגיה חלומית, זולה ונקייה, שאחריה ישקוט העולם 400 שנה.

ועכשיו יפאן. היכולת הטכנולוגית המתקדמת, ההיכרות המדויקת עם המכניקה העדינה של רעידות אדמה וההיסטוריה הגרעינית המצמררת יצרו תקני בטיחות מפליגים. מבני הבטון של תחנות הכוח עמדו ברעש אדמה אדיר. רק הצונאמי, ששטף משאבות קירור כבדות שהוצבו בגובה שבעה מטרים מעל פני הים, לא הובא בחשבון. רק. חוק מרפי, התחוור, אינו פוסח אפילו על תחנות כוח גרעיניות ביפאן: אם משהו יכול להשתבש, הוא ישתבש.

יש סימנים לכך, שקברניטים בממשלות רבות הבינו השבוע סוף סוף, שתחנות גרעיניות הן מפעלים מורכבים, שיש בהן יותר מדי דברים היכולים להשתבש. אסון אסדת הנפט במקסיקו, חוסר השקט במזרח התיכון, משבר האקלים והסיכון האדיר הגלום בהרפתקת החשמל הגרעיני מבהירים, שזה הזמן להפניית תשומת הלב וכל המשאבים האפשריים לפיתוח אנרגיה חלופית, נקייה ומקיימת. הקפאה מיידית של תכנון תחנות כוח גרעיניות חדשות והשבתה הדרגתית, לאורך 20 השנים הבאות, של כל התחנות הקיימות הן נדבך חיוני במהלך כזה.
 
Comments