אל תזהמו לנו את האוויר, תתייעלו

פורסם: 6 ביוני 2012, 4:34 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 ביוני 2012, 4:35 ]

ההחלטה לפצות על אובדן הגז המצרי בשימוש במזוט היא איוולת. ניתן להתייעל בדרכים יצירתיות ולא לפגוע בבריאותם של האזרחים

מאת דן בר-משיח, 6/6/2012
 
תגיות: זיהום אוויר,תחנת הכוח רדינג,התייעלות אנרגטית
ברגע שהממשלה תחליט שהיא מוכנה לנהל את המשבר במקום לדבר עליו, היא תמצא מספיק כוחות בשוק שיעזרו לה לצמצם את צריכת האנרגיה, להגיע לעצמאות אנרגטית, להפחית את פליטות המזהמים ולדחוף את המשק המקומי באמצעות יצירת מאות משרות בתחום הקלינטק.

הפסקת הזרמת הגז הטבעי ממצרים והדרך הארוכה שנעבור עד שתמר ולוויתן יגיעו לחוף מעידים על המשבר האנרגטי החמור אליו אנו נכנסים. יו"ר חברת החשמל הצהיר, כי כדי להשיג את 480 המגה-ואט שחסרים למערכת לא יהיה מנוס מהפעלת רידינג במזוט וכדי להשקיט את המצפון זרקו עצם ירוקה בדמות הגדלת המכסות הסולאריות, שיעזור לחלץ את התעשייה הסולארית מהמשבר שלה.

חשש: רדינג תופעל במזוט - הזיהום יחזור
בת"א מאיימים: רדינג תזהם? נפנה לבג"ץ
במרחק נשימה: בת"א חוששים מהפעלת רדינג

ההחלטה להפעיל את רידינג במזוט מבשרת את השיבה לעידן שבו הספקת החשמל היתה חשובה יותר מבריאותם של אזרחי המדינה. ואילו הגדלת המכסות הסולאריות, מתעלמת מהניצולת הנמוכה של ה-PV ומהמצב הכלכלי העולמי, ודורשת ממדינת ישראל להעביר משאבים ציבוריים לבעלי הון המממנים תעשייה סינית.
לא יעלה אגורה

לצערנו, אלו החלופות חסרות המעוף שהונחו על שולחן מקבלי ההחלטות ולכן הן גם אלו שנבחרו. הדיון הפילוסופי על בריאות עם ישראל יידחה לאחר החגים יחד עם הדיון על מקור התקציב בפועל, לכיסוי העלויות הסולאריות.

אבל במציאות, אובדן הגז המצרי מחייב חשיבה יצירתית, שכל כך אפיינה את המדינה בשנותיה הראשונות, חשיבה שתיצור הזדמנות כלכלית ולא פלסטר בדמות מזוט. איסור מכירת נורות הליבון ותוכנית החלפת המקררים היו צעדים ראשונים בכיוון אבל אינם מגרדים את פוטנציאל החיסכון.

אנחנו לא צריכים מזוט. אנחנו צריכים התייעלות אנרגטית, שתצמצם את הצריכה הבזבזנית שלנו: טיפול תשתיות הוליסטי במשרדי הממשלה, יחידות הסמך והרשויות המקומיות יכול לחסוך כ-40% בצריכת האנרגיה במהלך שיבוצע במיקור חוץ ויחתוך בהוצאות הממשלה, מבלי שהדבר יעלה אגורה למשלם המסים.

חלופה זו, המכונה תחנת כוח וירטואלית, תייצר רזרבת חשמל של כ-2,000 מגה-ואט בשנתיים, 480 מהם, שיבטלו את הצורך במזוט, ניתנים לביצוע עד הקיץ. כאמור, חלופה זו שבבסיסה התקנת מערכות חכמות, החלפת מזגנים ונורות, שיפורים בבידוד ועוד, תמומן כולה על ידי משקיעים פרטיים המתחייבים לחיסכון.

אבל במשרדי הממשלה אין משבר, יש זמן. שם יודעים כיצד להוציא כסף אבל לא מהו המנגנון הנכון לקבל את הכסף שייווצר כתוצאה מהחיסכון האנרגטי והכלכלי,  ולכן סביר מאוד להניח שבקיץ הקרוב ינשמו אזרחי ישראל אדי מזוט.
  
הכותב הוא מנכ"ל ומייסד ESCO ישראל, ולשעבר יועץ כלכלי למנכ"ל משרד האנרגיה

 
Comments