השרים אישרו: דודי שמש גם ברבי קומות

פורסם: 4 במרץ 2012, 7:30 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 במרץ 2012, 7:31 ]

גם בניינים בעלי תשע קומות ויותר יחויבו להתקין דודי שמש, כך אישרה ועדת השרים לחקיקה. המרווחים: חשבון החשמל והסביבה

nrg מעריב, 4/3/2012
 
תגיות: דוד שמש, אנרגיה סולארית
גרים בקומה 11? בקרוב גם אתם תחויבו להשתמש בדוד שמש. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר (א') את הצעת החוק של חברי הכנסת זאב בילסקי ודב חנין, המבקשת לחייב התקנת דוד שמש גם בבניינים בהם יש יותר מתשע קומות. המשרד להגנת הסביבה הוביל את אישור ההצעה בוועדה, אל מול ההתנגדות של משרדי האוצר והשיכון.
דוד שמש. בקרוב גם במגדלים
דוד שמש. בקרוב גם במגדלים צילום: יגאל לוי
על פי תקנות התכנון והבנייה חלה חובת התקנת מערכת סולרית לאספקת מים חמים בבתי מגורים. חובה זו אינה חלה על בניין שגובהו מעל לתשע קומות.

"כיום הגבלה זו מונעת מבתי מגורים רבי קומות ליהנות מיתרונות אספקת אנרגיה סולרית", מסביר ח"כ בילסקי. לדבריו, משמעות אי קיומן של מערכות אלו היא העלאה משמעותית של צריכת החשמל ופגיעה עקיפה בסביבה. "במדינת שמש כמו ישראל – בנייה בלי דודי שמש היא אבסורד קיצוני"', הוסיף ח"כ חנין. "גם בבתים גבוהים – אפשר וצריך להתקין דודי שמש, זה חוסך אנרגיה וזיהום אוויר וזה חוסך גם כסף".

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "חברות המתקינות מערכות סולריות מדווחות בשנים האחרונות על שיפור המערכות ויעילותן, כך שיצליחו לחמם מים לכלל הדיירים בכלל הקומות, ללא פגיעה באיכות המים החמים של הקומות התחתונות, כפי שהיה בעבר".

לפיכך, הצעת החוק מבקשת להחיל חובת התקנת מערכת אנרגיה סולרית בכל בניין, ללא הגבלה של מספר הקומות בו. "הצעת החוק תוביל לצמצום צריכת החשמל בישראל של דיירים אשר גרים בבניינים רבי קומות, תגביר את ההגנה על הסביבה ותחסוך כספים רבים", הוסיף בילסקי.

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, בירך את ח"כ בילסקי. "מדובר בהצעת חוק חשובה שתאפשר הפחתה משמעותית בצריכת חשמל, תפחית שריפת דלקים מזהמים ותביא לירידה בזיהום האוויר", ציין השר ארדן.

בהתייחסו להצעת החוק אמר גם שר האנרגיה והמים, ד"ר עוזי לנדאו, כי אישור הצעת החוק, בעקבות העבודה המקיפה שביצע המשרד בנושא, הוא צעד חשוב, מהותי ובעיקר ישים לקידום שימוש באנרגיות מתחדשות וחיסכון בחשמל בכל בית. "זה טוב לאזרח וטוב למשק האנרגיה בישראל".

 

כתבות קשורות:
 
Comments