דוח חדש מציע פתרון לעלייה בתעריפי החשמל

פורסם: 25 במרץ 2012, 7:26 על ידי: Sustainability Org

במסמך שיוגש לשר עוזי לנדאו קובע הפורום הישראלי לאנרגיה כי הנהגת תעריפים מדורגים תפחית את החשבונות של רוב הצרכנים

יעל דראל | 25/3/2012
 
תגיות: תעריפי החשמל
 
ימים ספורים לאחר הודעתה של רשות החשמל על עליית מחירי החשמל ב-1 באפריל יונח השבוע על שולחנו של שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו דוח מקיף וראשון מסוגו - הקובע כי ניתן לשנות את מבנה תעריפי החשמל בישראל למבנה מדורג. מודל דומה מיושם בכמה מדינות בארה"ב ויפחית את חשבונות החשמל החודשיים של חלק ניכר מהציבור.
 
עמודי חשמל
עמודי חשמל צילום: רויטרס

הדוח, שגיבשו חוקרי הפורום הישראלי לאנרגיה, קובע כי צריכת שני העשירונים העליונים מהווה כ-42% מכלל צריכת החשמל ויוצרת נטל לא פרופורציונלי על משק האנרגיה; הוא מציע כפתרון 3 מדרגות תשלום שונות. מדרגה אחת מוזלת, מדרגה שנייה במחיר מעט גבוה מהמחיר הנוכחי ומדרגה שלישית גבוהה בהרבה.

ב-1 באפריל יועלו מחירי החשמל ב-8.9%, מ-54.44 אגורות לקוט"ש (אחרי מע"מ) ל-59.28 אגורות לקוט"ש. על-פי ההצעה יש לקבוע מדרגות תעריף של 45, 63 ו-103 אגורות לקוט"ש (לעומת התעריף המוצע- 59.28 אג'). התוצאה: העשירונים הנמוכים יזכו לירידה של 14%-11% בעקבות התעריף החדש, ואילו העשירונים התשיעי והעשירי ירגישו עלייה של 30%-20% בתשלומים.

רעיון התעריף המדורג הועלה כמה פעמים בעבר, גם מצד השר לנדאו עצמו. אך למרות הצהרות רבות בנושא המהלך טרם יושם, וצרכני החשמל הביתיים בישראל משלמים תעריף קבוע ואחיד שמושפע בימים אלה בעיקר ממצבו של משק הגז ומהעובדה שבהיעדר גז טבעי נאלצת חברת החשמל להפעיל את תחנותיה בדלקים מזהמים ויקרים.

ההצעה הנוכחית מבקשת להקל בעיקר על משקי הבית החסכניים יחסית באמצעות מדרגת תעריף שתיקרא "מדרגה חברתית". על-פי ההצעה, עבור קטגוריה זו ניתן להפחית את התעריף ל-80% מתעריף הבסיס הנהוג כיום. מדרגה זו צפויה להשפיע על שליש ממשקי הבית בישראל כמעט. מדרגת התעריף השנייה תחול על כ-40% ממשקי הבית על-פי החישוב והיא צפויה להגדיל במעט את התעריף הנוכחי. המדרגה השלישית תחול על כ-30% נוספים ממשקי הבית, אשר צורכים יחד כ-53% מסך הצריכה, ובה יחושב גובה המדרגה בהתאם ליעד ההכנסות במשק החשמל ובהתאם להעלאות המחיר הנוספות הצפויות.

"עקב העלייה במחירים אנו צופים כי תירשם ירידה של כ-2% בביקושים , שמשמעותה חיסכון של 30 מיליון שקל בעלויות החיצוניות", מציין ד"ר שחר דולב, מנהל המחקר בפורום הישראלי לאנרגיה. עלויות אלה הן העלויות הבריאותיות והסביבתיות שהמשק סופג בכל שימוש מוגבר בחשמל. מנכ"לית הפורום יעל כהן פארן הדגישה כי "הצורך בצמצום צריכת החשמל בישראל ומנגד איזון ההשפעה החברתית השלילית של עליית התעריף מחייבים שינוי במבנה התעריף כך שיתמרץ שימוש מושכל - בעיקר עבור הצרכנים המצויים בקצה העליון של עקומת הצריכה".
 
Comments