דו"ח: הקמת כורים גרעיניים נמצאת בדעיכה

נשלח 26 באפר׳ 2011, 0:52 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 08:02 26/04/2011
 
הדו"ח מציג את התעשייה הגרעינית כנתונה בקיפאון ואף בדעיכה, עוד לפני שהתחולל האסון בפוקושימה ביפאן

גורמים בתעשיית הכורים הגרעיניים טענו בשנים האחרונות, שהשימוש באנרגיה גרעינית מתרחב בשל כדאיותה הסביבתית והכלכלית, ומשום העובדה שכורים גרעיניים אינם פולטים גזי חממה וייצור חשמל מאנרגיה גרעינית זול יותר מייצורו באנרגיית שמש ורוח. אבל דו"ח שמפרסם המכון האמריקאי לעניייני סביבה WORLDWATCH, לקראת יום השנה ה-25 לאסון צ'רנוביל, דוחה טענות אלו. הדו"ח מציג את התעשייה הגרעינית כנתונה בקיפאון ואף בדעיכה, עוד לפני שהתחולל האסון בפוקושימה ביפאן.

מומחי אנרגיה שהכינו את הדו"ח בשביל המכון האמריקאי, מציינים שבתחילת החודש הזה היו בעולם 437 כורים, שבעה פחות מבתחילת העשור. באיחוד האירופי היו החודש 143 כורים פעילים, ובתקופת השיא של הפעילות הגרעינית היו ביבשת 177 כורים. היקף ייצור החשמל מכורים גרעיניים פחת בשנים האחרונות והגיע ל-13% מכלל ייצור החשמל בעולם.

היום, תוחלת החיים הממוצעת של כור גרעיני בעולם היא 26 שנים. אך היו גורמים בתעשייה שטענו שניתן להאריכה. הדו"ח החדש טוען שבעקבות האסון בפוקושימה, ממשלות יבחנו מחדש את האפשרות להאריך את חיי הכורים. ביטוי לכך כבר ניתן בהחלטת ממשלת גרמניה בעקבות האירועים ביפאן, להשעות את הפעילות כל הכורים שגילם מעל 30 שנה.

המכשולים הישירים להתפתחות התעשייה הגרעינית לא היו אסונות או תקלות. הביאו לכך קשיים טכנולוגיים וכלכליים גוברים, שחלקם קשור לעובדה שאסון כמו צ'רנוביל הביא להחמרה משמעותית בדרישות הבטיחות והרישוי בהקמת כורים. מחברי הדו"ח מסכימים, שבשנים האחרונות גדל מספר הכורים בבנייה (שאינם מייצרים עדיין חשמל), אך ייחסו זאת לכניסה מאוחרת של כמה מדינות לפעילות גרעינית ולא למגמה כלל עולמית. הדו"ח מציין שיש כורים רבים המוגדרים "בבנייה" כבר יותר מ-20 שנה, ויש עיכובים חוזרים ונשנים בהשלמתם.

בעניין ההשוואה לאנרגיות מתחדשות מציין הדו"ח שאחד הגורמים לכך שייצור חשמל מאנרגיה גרעינית זול יותר הוא סובסידיות ממשלתיות, שהיו גדולות בהרבה עד השנים האחרונות מאלו שניתנו לייצור חשמל באמצעות רוח; וכן השקעות ממשלתיות גדולות יותר במחקר ופיתוח באנרגיות גרעיניות.

אבל בשנים האחרונות, תוספת החשמל ממקורות מתחדשים כמו שמש ורוח היתה גדולה יותר, בכמה מדינות, מתוספת שמקורה בכורים גרעיניים. מעניין לציין בהקשר זה את עמדת השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, ביחס לתוכנית להקמת כור גרעיני לייצור חשמל בנגב. "משרדי לא קבע עדיין עמדה מקצועית בעניין", ציין. "אבל אחד החששות שלי הוא שהשקעה באנרגיה גרעינית תבוא על חשבון השקעה באנרגיות מתחדשות ממקורות אחרים".
 
Comments