אדישות הורגת: איפה היו האשקלונים בהפגנה נגד התחנה הפחמית?

פורסם: 23 באוק׳ 2009, 3:53 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 באוק׳ 2009, 3:56 ]
מועד פרסום: 12/8/2009
 
איפה היו האשקלונים ביום שני? בעבודה, בלימודים, אולי בים. אבל לא בהפגנה נגד החלטה שעשויה להשפיע על רמת זיהום האוויר בעיר לעשרות שנים. את העבודה הם השאירו לילד בן עשר.
 
בהפגנת הארגונים הירוקים נגד הקמתה של תחנת הכח הפחמית באשקלון, אשר נערכה  מול משרדי הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל), היה נתון אחד בולט במיוחד: כמעט לא היו שם אשקלונים.  וכך, את מה שאמור היה להיות מאבק מקומי לוהט, השאירו האשקלונים האדישים ברובם לארגונים הסביבתיים.
 
"יש המון אשקלונים שממש לא מאמינים שיש עוד סיכוי לשנות את ההחלטה, וזה חבל", אמר לזמן הדרום אסף ריפקין, יושב ראש תא מגמה ירוקה במכללת ספיר. "רק השבוע, בזמן שהחתמנו תושבים, פנו אליי כל מיני אנשים ואמרו לי 'למה את צריך את זה?, אתה באמת חושב שכל ההחתמות האלה באמת שוות משהו?'. אני רק יכול לומר לכל אותם אשקלונים אדישים ששווה לנסות. חשוב שהתושבים יתחילו לעשות יותר למען עצמם".  עם זאת, לדעתו של ריפקין, המאבק עוד לא אבוד. "חייבים להאמין שאנחנו עוד יכולים לשנות את הגזירה הזו", אמר.

בונים על ארדן
דוגמא נוספת לאדישות הכללית שהשתלטה על העיר היא העובדה שאף בעל תפקיד משמעותי מטעם העירייה לא הופיע: לא ראש העירייה, לא סגן ראש העירייה. חבר מועצה אחד בלבד, יורם שפר, הטריח את עצמו  לזירת האירוע. לדברי שפר, יש עוד חודש שלם לשנות את ההחלטה של הות"ל, והוא דווקא מאוד אופטימי לגבי הסיכויים שההחלטה על ההקמה של התחנה תבוטל בממשלה ובכנסת.
 
"יש לנו חודש שלם לשכנע את הות"ל, ואני חושב שיש לנו סיכויים די טובים לשנות את ההחלטה", אומר שפר, "ממה שאני שומע ורואה, יש לנו תמיכה רחבה מאוד בתוך הכנסת ולפי דעתי גם בתוך הממשלה. הרבה חברי כנסת כמו אופיר פינס וכמו השר גלעד ארדן חזרו אליי באי מיילים תומכים מאוד. יש לנו שר להגנת הסביבה שעם כניסתו לתפקיד אמר שהוא מתנגד לתחנה פחמית, ואני חושב שהוא די מקורב לראש הממשלה.
"גם הוועדה המחוזית שהחליטה להמליץ על דחיית ההחלטה בשנתיים מכניסה הרבה אופטימיות. משנת 2000 מדברים איתנו על משבר חשמל אבל בינתיים אין שום משבר, מה גם שהתחנה הזו לא תוקם מייד אלא משהו כמו בעוד 5-6 שנים".
 
"לא צריך עוד תחנה"
דוגמא נגדית לאדישות האשקלונית סיפק הילד ירין ממן בן העשר, שלא הפסיק למחות, לצעוק, להתראיין לתחנות הרדיו השונות ולהוות פה לאלפי האשקלונים האחרים שלא הגיעו להפגנה ואפילו לא חתמו על טפסי ההתנגדות האינטרנטיים.
 
"כששמעתי שהולכת להיות הפגנה אמרתי שאני חייב להיות כאן" אמר ממן הצעיר, "באתי לכאן עם עוד כמה ילדים כדי להפגין נגד ההקמה של תחנה מזהמת באשקלון. יש כבר 2 תחנות פחמיות אחרות באשקלון ולא צריך עוד אחת".
 
ההפגנה נערכה על רקע היום האחרון להגשת ההתנגדויות לות"ל. במהלך היום הגישו הארגונים הירוקים, בסיוע עיריית אשקלון ומועצות מקומיות נוספות, את טפסי ההתנגדות עליהם חתומים לא פחות מ- 20,000 מתושבי מדינת ישראל.
 
לכתבה ב-nrg
Comments