דזרטק – מן הסהרה עד לים הצפוני

נשלח 6 באפר׳ 2011, 6:02 על ידי Sustainability Org

זה התחיל כפרויקט של אנרגיית השמש שנועד לנצל את מדבר סהרה להפקת חשמל לאירופה והפך לפרויקט רב לאומי העושה שימוש בטכנולוגיות של אנרגיה מתחדשת שונות, שיספק חשמל גם למדינות אירופה וגם למזרח התיכון ולצפון אפריקה

05/04/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
 
דזרטק
קתרין סוזן ריכטר, דירקטורית בפרויקט דזרטק בכנס סביבה 2020 בתל אביב - צילום: באדיבות סבחבה 2020
האנושות מתמודדת עם אתגרים עצומים: הביקוש לאנרגיה בעולם הולך וגדל במהירות. בין הגורמים התורמים לכך - הגידול באוכלוסייה ומגמת הצמיחה של מדינות שנחשבו למדינות עולם שלישי המבקשות גם הן לפתח תיעוש מתקדם. במקביל, התחממות כדור הארץ הנגרמת על ידי פליטת גזי חממה ביניהם CO2 דורשת הפחתה של שימוש באנרגיות הפוסיליות: פחם, מזוט וגז.

באירופה מנסים לפתור את הדילמה באמצעות תפישה חדשה: הפקת אנרגיה מתחדשת במדבריות העולם והעברתה למדינות שלא בורכו בימים שטופי שמש. כך נולד הפרויקט הענק דזרטק (DESERTEC) שראשיתו בניצול אנרגית השמש במדבר הסהרה בצפון אפריקה וכיום חובק שלושה אזורים חוצי אקלימים מכל הסוגים, מן הים הצפוני ועד לערב הסעודית בדרום.

לדעת הוגי הרעיון המנסים ליישמו, דזרטק הוא מושג משולב הכולל ביטחון אנרגיה בדרכים מקיימות, הגנה מפני התחממות גלובלית, אספקת מים ופיתוח חברתי כלכלי במדינות המתפתחות תוך שיתוף פעולה בין-לאומי. לדעתם ניתן ליישם את תפיסת דזרטק גם במדבריות מזרח אסיה, אוסטרליה ואמריקה הצפונית והדרומית.

בעתיד החשמל יבוא מן המדבריות

דזרטק הוא ארגון ללא מטרות רווח שהוקם בינואר 2009 על ידי "מועדון רומה" הגרמני, רשת של מדענים אליהם הצטרפו יזמים פרטיים התוכמים בתפישת הארגון.

ד"ר גרהרד קניס (Gerhard Knies), המתאם של ארגון TREC Trans-Mediterranean Renewable Energy Cooperation, , רשת המאגדת כ-50 מומחים לאנרגיות מתחדשות, אמר: "במשך שש שעות, כל המדבריות בעולם חשופים לכמות של אנרגיית שמש שיכולה לספק את צריכת החשמל של העולם כולו במשך שנה שלמה". ואצלנו, פרופ' דוד פיינמן שהמציא בשדה בוקר מתקן סולרי חדש אמר עוד לפני שהגו את פרויקט דזרטק: "אם יכסו 10 אחוזים ממדבר הסהרה במתקנים סולריים כדוגמת אלו שהוא המציא הם יכולים לספק חשמל לכל אירופה".

צפון אפריקה
מפת האזורים המעורבים בפרויקט דזרטק - צילום:DESERTEC Foundation, www.desertec.org

הטכנולוגיות המתקדמות בעולם

קתרין סוזן ריכטר, דירקטורית בפרויקט דזרטק, הציגה בכנס החמישי "סביבה 2020" שהתקיים בתל אביב חלק מן הטכנולוגיות השונות של אנרגיה מתחדשת בהם יעשה שימוש בפרויקט, כולן טכנולוגיות מוכחות כבר מספר שנים.

החשמל מהאנרגיה הסולרית במדבריות אפריקה לא יופק באמצעות תאים פוטו-וולטאים אלא באמצעות מראות המרכזות את קרני השמש ומחממות מים עד כדי קיטור שיפעיל טורבינות להפקת חשמל בדרך הידועה עשרות שנים.

דגם אחד המשמש את הטכנולוגיה הוא מגדל השמש, מתקן הדומה לזה שהוקם בקיבוץ סמר, קרני השמש המרוכזות לראש המגדל מחממות ישירות מים עד כדי ייצור קיטור. בדגם נוסף, קרני השמש מחממות מלח מומס שמחמם מים לכדי קיטור. המלח המומס יכול לשמור על חום מעבר לשבע שעות ובכך לאפשר אספקת חשמל גם בחלק משעות הלילה, על פי דרישה. "קשה לאגור חשמל אך אפשר לאגור חום", מסבירה ריכטר. מתקן דומה הוקם על ידי חברת סולר מילניום בספרד.

אחת הבעיות הקשות בפרויקט היא הצורך בהולכת מתח גבוה של חשמל שבה ישנו אובדן של כ-10 אחוזים מן החשמל. ריכטר מסבירה שכיום משתמשים בטכנולוגיית העברה של חשמל הנקראת HVDC high-voltage direct current שאיננה חדשה. בטכנולוגיה זו אובדן החשמל בזמן ההעברה למרחק של 1,000 ק"מ הוא רק 3 אחוזים. ריכטר מציינת שהטכנולוגיה כבר נוסתה בהצלחה רבה. היא מביאה דוגמה מסין בה מוליכים לאורך 1,400 ק"מ חשמל ממחוז יונאן הפנימי ועד לאזור התעשייה לאורך חוף הים. בהולכת חשמל למרחקים ארוכים, טכנולוגיה זו זולה מהטכנולוגיה המקובלת למרחקים קצרים יותר. יתרון נוסף שלה הוא שהיא יעילה גם בהובלת חשמל בים.

דזרטק מול אנרגיית הגרעין

בכנס סביבה 2020 ג'ונתן וייסל, סגן נשיא לרגולציה בחברת האנרגיה האמריקאית הגדולה MidAmerica Energy Holding , התייחס לנושא הגרעין ואמר כי למרות האסון ביפן, להערכתו, ימשיכו לבנות כורים גרעיניים בעולם. הוא העריך כי לטווח הארוך לא יעצרו את פיתוח האנרגיה מבוססת הגרעין: "אלא אם המערכת הבין-לאומית תחליט לנטוש את המערכה כנגד ההתחממות הגלובלית". כידוע אנרגיה גרעינית אינה פולטת גזי חממה לאטמוספרה כפי שנגרם מאנרגיית פחם, נפט וגז. פליטת גזי חממה היא, כך מדענים מאמינים, הסיבה העיקרית להתחממות כדור הארץ.

אחריו ובנימה אופטימית הרבה יותר הציגה ריכטר את פרויקט דזרטק השואף לספק חלק גדול מתצרוכת האנרגיה העולמית באמצעות אנרגיות מתחדשות.

מערכות של אנרגיית הרוח יוצבו על החופים וזה כולל את המערכות שכבר נמצאות בבנייה בים הצפוני שהוקמו על ידי דנמרק ובריטניה. אנרגיית השמש כאמור תהייה בחלק המדברי של המרחב אירופה-מזרח תיכון-צפון אפריקה.

הפרויקט הגרנדיוזי שבו לא מוזכר כלל נושא האנרגיה הגרעינית, יספק מספיק חשמל כדי להקים מתקני התפלת מים במזרח התיכון ובצפון אפריקה, שם המחסור מורגש כבר כיום.

שטחים נדרשים למתקנים סולריים להספקת חשמל כיום

                       שטח נדרש        כמות חשמל

לעולם כולו          90,000 קמ"ר     18,000 טרה ואט – (1.5 מיליון קילוואט)

האיחוד האירופי    15,600 קמ"ר     3,200  טרה ואט

מזרת תיכון

צפון אפריקה        600 קמ"ר         3,025 טרה ואט

בשנת 2050 – מזרח תיכון וצפון אפריקה (כולל התפלת מים) 

                    ועוד 17 אחוז חשמל לאיחוד האירופי 

                       14,400 קמ"ר   2,940 טרה ואט

לכתבה באפוק טיימס

Comments