מחקר בארה"ב: קשר בין שאיבת גז מפצלי שמן לרעידות אדמה

פורסם: 22 באפר׳ 2012, 2:19 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 באפר׳ 2012, 2:22 ]

מספר רעידות האדמה במרכז ארה"ב, אזור שבו התבצעו קידוחים רבים בשנים האחרונות, זינק פי שישה בעשור האחרון

מאת סוכנויות הידיעות, 21/4/2012
 

מחקר בארה"ב מצא קשר בין שאיבת גז מפצלי שמן לרעידות אדמה, מה שגורם כעת למדינות בארה"ב להגביר את הפיקוח על קידוחים אלה.

חוקרים סבורים כי עלייה בכמות מי השופכין שמוזרמים לקרקע על ידי מפעילות הקידוחים עלולה להיות הסיבה לכך שמספר רעידות האדמה במרכז ארה"ב עלה פי שישה בין שנת 2000 ל-2011, לפי המכון הגיאולוגי בארה"ב. "בממצאים מוקדמים, המדענים שלנו מצטטים שורה של דוגמאות לעליה בפעילות הססמית באזורים בהם היתה עלייה משמעותית בקידוחים לבארות עמוקות שאליהן הוזרמו מי שפכים", כתב דיוויד הייז, סגן שר הפנים האמריקאי.

החוקרים מצאו כי בשלושת העשורים שקדמו לשנת 2000, היו בממוצע 21 רעידות אדמה בשנה במרכז ארה"ב. המספר הזה זינק ל-50 ב-2009 ול-134 ב-2011. הממצאים מוסיפים ללחץ שמופעל על תעשיית הקידוחים בפצלי שמן. מדובר בטכניקת קידוח שבה נדחסים מים שהוכנסו אליהם כימיקלים בלחץ גבוה אל הבאר, במטרה לשבור סלע ולשחרר את הגז. השבוע הציגה הרשות להגנת הסביבה בארה"ב (EPA) כללים חדשים שנועדו לרסן את זיהום האוויר שנפלט מבארות הגז.

"צריך להגיד לאנשים לא למקם בארות מסוג זה באזורים ססמיים", אמר סקוט אנדרסון, יועץ פוליטי בכיר בקרן להגנת הסביבה באוסטין, טקסס. הרשות להגנת הסביבה בארה"ב, אשר קובעת את הסטנדרטים לבארות במסגרת החוק למי שתיה בטוחים, אמרה כי היא משתפת פעולה עם מדינות ביצירת קווים מנחים לגבי סיכונים לרעידות אדמה.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

בריטניה: אור ירוק לחיפוש פצלי גז למרות חשש מרעידות אדמה

היזמים של קידוח פצלי השמן מודים שיגרום לעלייה בפליטות גזי החממה אבל לא לזיהום מי התהום

בעל אינטרס בחברת iei: מחירי הדלק מטפסים? הפיתרון מעבר לפינה

 
Comments