לטעון את הסמארטפון בגלי הים: הרעיון הישראלי שנולד על גלשני הגלים באוקיינוס השקט

פורסם: 28 ביוני 2014, 12:25 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 ביוני 2014, 12:25 ]

אינה ברוורמן, מייסדת משותפת בחברת Eco Wave Power: בניגוד למשל לאנרגיה סולארית שמופקת משמש וכשיש חושך אין אנרגיה - גלים יש כל הזמן; זה שוק פוטנציאלי של טריליון דולר בשנה"

מאת ענבל אורפז, 19/6/2014

דיוויד לב, היזם והבעלים של מחנה הגלישה Rancho Estero, ששוכן לחופי האוקיינוס השקט בפנמה, בילה שעות ארוכות מול הים. בזמן שצפה בגולשי הגלים שניצלו את הגלים העולים ויורדים, הוא החל לחשוב על רעיונות כיצד להפוך את האנרגיה לחשמל. פנמה, ספקית אנרגיה לכל מרכז אמריקה, סבלה באותה תקופה ממחסור בהיצע חשמל ולב זיהה את הפוטנציאל הגלום בים שמקיף את המדינה משני צדדיה. כך נולדה חברת Eco Wave Power שמרכז פעילותה כיום נעשה בישראל.

כבר יותר מ-100 שנה נעשים ניסיונות לייצר חשמל מגלי ים. חברות שנכנסו לתחום גילו שישנם אתגרים טכנולוגיים וטכניים מורכבים בייצור חשמל בלב ים: הציוד נהרס בסופות והתחזוקה של התחנות במרחק 5-4 ק"מ מהחוף היא יקרה ומסורבלת. בעוד שהשימוש באנרגיות חלופיות נקיות אחרות גדל, למשל בטורבינות רוח או פאנלים סולאריים, ייצור חשמל מגלי ים (Tidal Energy או Wave Energy) הוא עדיין תחום נישתי. Eco Wave, שקירבה את מתקני הפקת החשמל לחוף, מקווה לשנות את המצב.

הדמיה של תחנת הכוח המסחרית הראשונה שהקמתה תחל בשנה הקרובה
הדמיה של תחנת הכוח המסחרית הראשונה שהקמתה תחל בשנה הקרובה
צילום: אקו וייב פאוור

"המטרה שלנו היא ליצור טכנולוגיה אמינה וכלכלית לייצור חשמל מגלי ים", אומרת אינה ברוורמן, מייסדת משותפת ודירקטורית שיווק בחברה. "חשמל מגלי ים אמור להיות פתרון זול ואמין שניתן לייצר ממנו חשמל בכמויות גדולות. בניגוד למשל לאנרגיה סולארית שמופקת משמש וכשיש חושך אין אנרגיה - גלים יש כל הזמן. ארגון ה-World Energy Council מעריך את את החשמל שניתן להפיק מגלי ים בשוק פוטנציאלי של טריליון דולר בשנה. למרות זאת החברות שהוקמו עד עכשיו לא הצליחו להתמסחר ולקחת חלק משמעותי. בדרך כלל הסיבה הייתה שהן מיקמו את הטכנולוגיות עמוק בתוך הים, 4-5 ק"מ מהחוף, והתחזוקה יקרה - צריך גנרטור מיוחד, ספינות וצוללים. בפועל אף חברה לא הצליחה להיות רווחית ולכבוש נתחי שוק משמעותיים", אומרת ברוורמן.

כדי להתגבר על קשיים אלו Eco Wave בחרה למקם את הפתרון שלה על מתקנים קיימים, בשלב הראשון על שוברי גלים. כיום מערכת ראשונה של החברה שמשמשת להדגמת הטכנולוגיה מותקנת בנמל יפו בישראל והיא מספקת 10 קילוואט חשמל. בעתיד ניתן יהיה להתקין מערכות דומות למשל על אסדות קידוח בלב ים. החסרון במיקום המערכת קרוב לחוף הוא גובה גלים נמוך יותר. כדי להתגבר על מכשול זה, תיכננה החברה את המערכת כך שניתן יהיה לנצל כמות אנרגיה נמוכה ביעילות גדולה יותר. לשם כך עיצבה החברה 8 צורות שונות של מצופים שמתאימים לסביבות ימיות שונות. המצופים עולים ויורדים עם הגלים ודוחפים בוכנות. אלו מייצרות לחץ בתוך המצבר. הלחץ חזק מספיק לסובב הידרו-מוטור שמסובב גנרטור ומייצר חשמל. ברוורמן מסבירה שככל שהים גלי יותר, כך מיוצר יותר חשמל.

תחנת הכוח בשדה הניסוי בחצי האי קרים
תחנת הכוח בשדה הניסוי בחצי האי קרים
צילום: אקו וייב פאוור

לקוחות החברה הם חברות אנרגיה, ממשלות וגופים מוניציפאליים. החוזה הראשון עליו חתמה החברה הוא להקמת תחנת כוח מסחרית של 5 מגה וואט שתספק חשמל לכ-10,000 בתים (5 מגה וואט) באירופה. ברוורמן מציינת כי הציוד להפקת כל מגה וואט נפרש לאורך 70 מטר. כך למשל, על גבי שובר הגלים של אשדוד ניתן להתקין לדבריה ציוד שיספיק לייצור 50 מגה וואט, כלומר חשמל שיספיק לכ-70 אלף משקי בית. בסך הכל לחברה יש בצינור הזמנות למתקנים שייצרו 79 מגה וואט, רובם בסין, אנגליה וקפריסין.

עלות הקמת תחנה שמספקת מגה וואט היא כמיליון דולר. המודל העסקי של החברה הוא לממן את הקמת התחנה ולאחר מכן למכור חשמל למדינה או לרשות בתעריפי חשמל גבוהים כמקובל באנרגיות חליפיות. החברה נמצאת בתהליך גיוס 10 מיליון דולר למימון הפרויקטים בקנה. עד כה החברה מומנה מההון האישי של לב. החברה מעסיקה 7 עובדים בישראל ו-11 במקסיקו.

שני מייסדי החברה לא מגיעים מרקע הנדסי, אלא זיהו את הפוטנציאל שבמשאב הטבע הבלתי מנוצל. "החברות המתחרות הוקמו על ידי מהנדסים שרצו לפתח טכנולוגיות מושלמות הנדסים. הם לא יתחשבו בקהל היעד ובמחיר שבו אנשים יקנו את החשמל. בוועידות המקצועיות רואים מדענים שמציגים טכנולוגיות יקרות שיהפכו להיות ריאליות תוך 20 שנה. הגישה שלנו הייתה להתחיל למכור חשמל במחיר נמוך כדי שאנשים יקנו ויהיה שוק יעד" מסבירה ברוורמן.

דייויד לב (ראשון משמאל)  בחתימה על הסכם השקעה עם קרן ממשלתית סינית במעמד ראש הממשלה נתניהו
דייויד לב (ראשון משמאל) בחתימה על הסכם השקעה עם קרן ממשלתית סינית במעמד ראש הממשלה נתניהו
צילום: אקו ווייב פאוור

פיתוח הטכנולוגיה נעשה על ידי צוות באוקראינה, שנבחר לאחר תחרות בה התמודדו 300 מהנדסים ומהם נבחרו 5. בשלבים המוקדמים הניסויים במערכת נעשו בתחנת הדגמה שהוקמה במכון ההידרו מכני של קייב בו ראשי המכון נתנו אישור והמלצה להגדיל את המערכת. דגם ראשון שלה הותקן בים השחור בחצי האי קרים והחשמל שהמערכת ייצרה שימש להארת שובר הגלים. המערכת הועברה לישראל, למרבה המזל, שבועיים לפני שרוסיה כבשה את האזור.

לכתבה בדהמרקר
Comments