חשבון החשמל יחשוף: כמה משלם הצרכן על סבסוד החשמל הירוק

פורסם: 14 בינו׳ 2013, 7:58 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בינו׳ 2013, 7:58 ]

חברת החשמל תכלול בחשבונות לצרכן פירוט על עלות החשמל המופק מאנרגיות מתחדשות החל מעוד חודשיים ■ רשות החשמל: סבסוד האנרגיות המתחדשות יוביל לעלייה של כ-12% בחשבון החשמל עד 2020 ■ כיום מוערך הסבסוד בכ-100 שקל בשנה בממוצע לצרכן

    מאת איתי טרילניק, 14/1/2013

רשות החשמל הורתה לחברת החשמל לכלול בכל החשבונות לצרכן פירוט על עלות החשמל המופק מאנרגיות מתחדשות, החל מעוד כחודשיים.


על פי הודעת הרשות, עד 2020 יוביל הסבסוד של אנרגיות מתחדשות לעלייה של כ-12% בחשבון החשמל. כיום הסבסוד מוערך בכ-2.5%, שהם כ-100 שקל בשנה לצרכן. ברשות טוענים כי נבדקת הכנסת פירוט נוסף על עלויות החשמל, אך לעת עתה הונחתה חברת החשמל להציג בנפרד רק את עלות האנרגיה המתחדשת.


אנרגיות מתחדשות מסובסדות כיום בתעריפים משתנים על ידי כלל צרכני החשמל. היזמים מקבלים הבטחה לרכישת כל החשמל שייצרו באמצעות שמש, רוח, או אמצעים אחרים למשך 20 שנה בתעריף שנקבע מראש. התעריפים לייצור חשמל פוטו-וולטאי, למשל, החלו ב-2.01 שקלים לקוט"ש במתקנים סולאריים קטנים, אך עם ירידת מחירי הפאנלים הפוטו-וולטאיים הפחיתה הרשות את התעריפים המובטחים עד 65 אגורות לקוט"ש.


בטכנולוגיות אחרות קיימים תעריפים שנעים כן 49 אגורות לקוט"ש בחוות טורבינות רוח עד 107 אגורות לקוט"ש במתקנים בטכנולוגיה תרמו-סולארית, ואף 161 אגורות לקוט"ש בטורבינות רוח קטנות. ברשות החשמל טוענים כי ההפחתות שבוצעו בתעריפים יחסכו למשק 6 מיליארד שקל ב-20 השנים הקרובות ו-1.5% בתעריף החשמל.


מערכת פוטו־וולטאית של ערבה פאואר בקיבוץ קטורה
צילום: אלברטוס צילומי אויר


מחיר החשמל צפוי לעלות בעד כ-16% בשנתיים הקרובות, בעיקר בשל המחסור בגז, המחייב את חברת החשמל לשרוף דלקים יקרים יותר. ואולם, על פי ההחלטה החדשה יופיע רק פירוט עלות האנרגיה המתחדשת, שאחראית לייקור המוערך ב-2.5% בלבד בעדכון התעריף הקרוב. פירוט נוסף של עלויות, כמו עלות הגז הטבעי שחברת החשמל רוכשת ממונופול דלק ונובל אנרג'י, לא נכלל בהחלטה. גם השפעת עלויות השכר בחברת החשמל על התעריף אינן כלולות, או עלות מימון הפער התזרימי שנגרם לה בשל התייקרות הדלקים ופרישת תעריף החשמל.


ברשות החשמל טוענים כי פירוט עלויות החשמל המתחדש בחשבונות החשמל הוא צעד ראשון בהוספת מידע לחשבונות החשמל. כך, מתכננים ברשות להוסיף לחשבונות גם פירוט אודות חלקם של יצרני החשמל הפרטי בחשבון החשמל. בנוסף, שוקלים ברשות לחייב את החברה לציין בנפרד את עלויות ייצור החשמל בתחנות הכוח שלה ועלויות ההולכה והחלוקה ברשת. עוד אומרים ברשות כי הם פועלים בשיתוף עם רגולטורים אירופאים, הבוחנים את אופן הצגת הנתונים בחשבונות החשמל לצרכנים.


פירוט חלקו של החשמל המתחדש בחשבון החשמל עשוי לפגוע בענף האנרגיות המתחדשות, בשל ההתמקדות בעלותן המשתקפת בחשבון לצרכן. מנכ"ל ארגון חברות אנרגיה מתחדשת בישראל, איתן פרנס, מסר בתגובה כי "אנו מברכים על מגמת השקיפות ברשות החשמל, ודורשים כי לצד עלויות התחום יתפרסמו לציבור גם תועלותיו הרבות בהגנה על בריאות הציבור והפחתת הזיהום הסביבתי. על רשות החשמל להמשיך ולאפשר לטכנולוגיה לצמוח ולקדמה בעולם החשמל, וכמו יתר מדינות העולם המפותח, לקדם את משק האנרגיה המתחדשת - שייטיב עם הציבור בישראל בטווח הקצר ובטווח הארוך".


מדוע חשבונית החשמל מציגה כמה צרכנו, ולא כמה שילמנו?

בחשבון החשמל מופיע פירוט הצריכה בקוט"ש בכל חודש בשנה האחרונה. זאת, על מנת שהצרכן יוכל להשוות בין צריכתו בתקופת החשבון האחרונה לעומת השנה שעברה, ולבחון אם הצליח לחסוך בחשמל.


צריכת החשמל הממוצעת משתנה בין חודשי השנה: בעונות המעבר היא נמוכה יחסית, בחורף ובקיץ היא עולה, בשל הפעלת מזגנים. לפיכך, על מנת לבחון את השינוי בצריכת החשמל - יש להשוות בין תקופות מקבילות בשנים עוקבות.

ואולם, תעריף החשמל משתנה מדי פעם, ובשנים האחרונות עלה וירד בשיעורים ניכרים. כלומר, פירוט הצריכה בקוט"ש אינו מראה את סך ההוצאה על חשמל בתקופת החשבון המקבילה בשנה שעברה. בשעה שתעריפי החשמל עולים, ייתכן כי גם צרכנים שהקפידו לחסוך בחשמל ישלמו יותר בסופו של דבר.

מרשות החשמל נמסר כי תבחן האפשרות להוסיף את הנתון לחשבונות החשמל.
לכתבה בדהמרקר

Comments