משבר במשק האנרגיה? נאשים את הירוקים

נשלח 16 בנוב׳ 2011, 6:36 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 16 בנוב׳ 2011, 6:36 ]

במקום לחפש אשמים, הגיע הזמן לתעריף חשמל מדורג וחברתי: עבור צריכה בסיסית וחיונית נשלם בזול, ומי שמבזבז ישלם יותר

אביב לביא | 16/11/2011 9:57 
תגיות: משק האנרגיה, מחיר חשמל, ארגוני הסביבה
איך יודעים שמשק האנרגיה הישראלי צועד לעבר שנה קשה? מקשיבים לדברי האנשים שאמורים להוביל אותו: אם בכל משפט שני הם משלבים את "הירוקים" או מזכירים את "ארגוני הסביבה", רצוי תוך כדי העוויית פנים, סימן שהמצב חמור.

כשהמצב חמור צריך למצוא בדחיפות אשמים, כי הרי עוד מעט הציבור והתקשורת יתבעו הסברים, וצריך שיהיה מישהו בסביבה כדי להפיל עליו את התיק. אחרת, חלילה, אנחנו עלולים להגיע למסקנה שמי שנושא באחריות למשק האנרגיה בישראל - חברת החשמל, רשות החשמל, משרד התשתיות - לא הצטיין במלאכתו בשנים האחרונות.

הירוקים, כידוע, אשמים בהפיכתו של צינור הגז המצרי לאתר פיגועים סדרתי, והם גם אשמים בהצטמקותו של ים תטיס; ארגוני הסביבה אחראים לעובדה שאחרי כל המהומה הסולארית רק שברירי אחוז מתצרוכת האנרגיה הישראלית מופקים מהשמש; והירוקים גם אחראים להיעדרו של מתקן להפקת גז נוזלי מול חופי ישראל, וזה יגיע לכאן באיחור אופנתי. אה, כמעט שכחתי: אנשי הסביבה גם אשמים במנגנון המנופח של חברת החשמל, בחוסר היכולת הכרוני שלה להתייעל ובאחת ההטבות השערורייתיות במשק הישראלי - חשמל חינם לעובדים.
הבטיחות שלהם
ועכשיו ברצינות. אסור שהדיון על המתרחש במשק האנרגיה יהפוך לאוסף של ספינים ושל סיסמאות ריקות. אין ספק שהגז מתמר צריך להגיע אל היבשה בדרך המהירה והבטוחה ביותר. עכשיו רק צריך להחליט מהי הדרך הזאת. את המאבק בהקמת מתקן הקליטה בחוף דור הובילו תושבי האזור, ארגוני הסביבה הגדולים כלל לא השתתפו בו. הטיעונים שהעלו התושבים נגד הקמת המתקן היו בעניין בטיחות בעיקרם, והוועדה המחוזית - בצדק או לא - השתכנעה. מה לזה ולירוקים?

משק האנרגיה הולך על הקצה כבר שנים עם רזרבות נמוכות בקנה מידה עולמי, ובכל זאת רק בשנתיים האחרונות החלו להתקדם פרויקטים של התייעלות ושל שימור אנרגיה, וגם זה עדיין רחוק מאסטרטגיה לאומית סדורה שהיתה יכולה לצמצם משמעותית את צריכת החשמל, להפחית את הפליטות ואת הזיהום ולהקטין את התלות בגז המצרי.

לפני שנתיים הורידה רשות החשמל את התעריפים ב-16% על אף תחנוני השרים ארדן ולנדאו להשאיר את התעריף על כנו ולהשתמש בעודפים להשקעות בהתייעלות אנרגטית. עכשיו כל עלייה במחיר הופכת לסטירת לחי מצלצלת, אף שרק לאחרונה חזר החשמל למחירו מלפני ההוזלה ההיא. אחרי שנים של קיבעון הגיע הזמן גם לתעריף חשמל מדורג וחברתי: עבור צריכה בסיסית וחיונית נשלם בזול, ומי שיבחר לבזבז יחטוף את המכה בכיס. מי שרוצה לשרוף מזוט וסולר ולהרעיל את האוויר של כולנו, צריך לשלם על זה ביוקר.

כתבות קשורות:
Comments