התייעלות אנרגטית – המפתח הוא מודעות, חינוך והסברה ומשם הדרך לחיסכון כלכלי קצרה

פורסם: 10 בספט׳ 2010, 5:27 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 בספט׳ 2010, 5:36 ]

מאת: נועה תמרי

על חיסכון באנרגיה מדברים כבר מספר שנים, אך בעת האחרונה נדמה כי אף התחילו לקדם באופן אקטיבי תוכניות להתייעלות אנרגטית. בין המיישמים המרכזיים, שמהווים דוגמא חשובה לכלל הארגונים ואמורים לסחוף אותם אחריהם, הם משרדי הממשלה. נוסף עליהם אפשר לציין מספר הולך וגדל של בתי מלון, קופות חולים, מפעלים גדולים וכן צה"ל.

 

כחלק ממגמה עולמית של Greening the Government, שאותותיה הראשונים כבר נראו בראשית שנות ה- 90, חברה לאחרונה גם ממשלת ישראל למגמה זו וקיבלה על עצמה בדצמבר 2009 את ההחלטה להוריק את משרדי הממשלה. שכן זה אך מתבקש כי הממשלה, כגוף המהווה את הסמכות הרגולטורית בתחום הגנת הסביבה, תיישם קודם כל בעצמה תוכניות לקיימות והתייעלות אנרגטית ותציב אותן במעלה סדר העדיפויות שלה.  

 

תוכניות להתייעלות אנרגטית תכליתן להציע שורה של צעדים ופעולות לצמצום צריכת החשמל והשימוש בדלקים באופן כללי. הפעולות קשורות הן לצד הטכנולוגי, קרי: התקנת מערכות ואביזרים חוסכי אנרגיה והן לצד החינוכי, קרי: הטמעת דפוסי התנהגות תומכים בקרב ציבור המשתמשים. תכניות אלה משתלבות בצורה טבעית ברשויות או בגופים שממילא מקדמים תפיסה כוללת של קיימות (sustainability), אשר מעצם הגדרתה מחייבת שימוש מושכל במשאבים וצריכה חסכונית ואחראית.

 
תוכנית להתייעלות אנרגטית צריכה להתאים לאופי הארגון. כך למשל, רשויות מקומיות העוסקות בתכנון ופיתוח, צריכות לקדם במסגרת דפוסי העבודה השגרתיים שלהן, נושא כמו בניה ירוקה, שלוקח בחשבון ניצול של אנרגיה פאסיבית. היום יש כבר מספיק דוגמאות לפיהן כבר בשלב הכנת המכרזים לתכנון מבנים ציבוריים או מתחמים משולבים, נדרשת התייחסות לאלמנטים של בניה ירוקה, כגון: בידוד תרמי, התקנת מערכות תאורה ומיזוג אוויר יעילות, והתקנת תשתית להפקת אנרגיה סולרית. תהליך התכנון של עיר הבה"דים (קריית ההדרכה של צה"ל בצומת הנגב) היא דוגמה טובה לכך. גם תחנות כוח ומפעלי תעשייה גדולים הנשענים על אספקת אנרגיה מנפט, פחם או מזוט, יכולים לבחון מעבר למקורות אנרגיה חלופיים כגון גז טבעי שעלותו זולה יותר והמפחית במידה ניכרת את רמת זיהום האוויר ופליטות גזי החממה.  
 
מהן המוטיבציות להתייעלות אנרגטית? בראש ובראשונה – חיסכון כלכלי לארגון. ההשקעה באמצעים טכנולוגיים מוחזרת תוך פרק זמן מסויים בצורה של חיסכון בחשבונות החשמל. תועלות נוספות קשורות בהגנה על הסביבה, הפחתת גזי החממה והצטרפות למאמץ הגלובאלי למניעת שינויי האקלים. ברמה הלאומית, קידום נושא ההתייעלות האנרגטית מציע גם הזדמנות לפיתוח שווקים חדשים, ייצור של מקומות עבודה וצמיחה עבור מגזרים שמייצרים טכנולוגיות ומוצרים ושירותים ירוקים. והרי די ביישום של תוכניות להתייעלות אנרגטית בכל משרדי הממשלה על מנת להתניע ולעורר שוק  מסוג זה.
 
מה צריך לעשות על מנת להשיג התייעלות אנרגטית? חשוב להבהיר כי לא תמיד נדרשת השקעה כספית רבה על מנת להשיג התייעלות אנרגטית, אך בהחלט חייבים להשקיע בהעלאת מודעות ובחינוך והסברה. למשל, כבר היום יכול כל ארגון להגיע לשיעורי חיסכון לא מבוטלים בחשמל אם יידע לרכוש את המוצרים הנכונים, החל מסוג המזגנים וגופי התאורה במשרדים ועד למכונות לייבוש ידיים בחדרי השירותים. מיסוד מנגנון לרישום ומעקב של צריכת אנרגיה גם יכול להפחית בצורה ניכרת את בזבוז האנרגיה בארגון, וחשוב מכל, הקניית הרגלים לציבור המשתמשים בפעולות יומיומיות על מנת להנחיל צריכה אחראית וחסכונית יותר באנרגיה.

 

הכותבת היא מנהלת תחום סביבה וקיימות בחברת אורבניקס – תכנון אורבני, כלכלי וסביבתי, המתמחה בהכנת תכניות לקיימות ברשויות מקומיות, משרדי ממשלה וחברות ממשלתיות. החברה עוסקת בייעוץ בתחומי הבניה הירוקה, צריכת משאבים והתייעלות אנרגטית.
Comments