מאגר בלתי נדלה של גז טבעי: גיהוקי פרות

פורסם: 27 באוק׳ 2013, 23:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 באוק׳ 2013, 23:38 ]
בין אסאדו אחד למשנהו, המציאו מדענים ארגנטינאים דרך לחלץ ממערכת העיכול של הפרה את הגז מתאן, המרכיב העיקרי של גז טבעי המשמש לדלק
רויטרס  פורסם:  21.10.13

בארגנטינה מצאו שימוש נוסף לפרה: מדענים ארגנטינאים מצאו דרך להמיר גז שנוצר במערכת העיכול של הפרה ומשתחרר כגיהוק לדלק. מדובר בהמצאה שתוכל להפחית משמעותית את פליטת גזי החממה הגורמים להתחממות הגלובלית.

במכון הלאומי לטכנולוגיה חקלאית בארגנטינה פיתחו, באמצעות מערכת מורכבת של משאבות ושסתומים, טכניקה ניסיונית שתעביר גזי עיכול מחלל הבטן של הפרה דרך צינורית לתוך מכל. הגזים, הידועים לכול כגיהוקים, או בסלנג "גרעפסים", יעובדו בהליך שיפריד בין גז המתאן לגזים האחרים, בהם פחמן דו חמצני. מתאן, מרכיב עיקרי של גז טבעי, משמש לדלק המסוגל להניע כל דבר, ממכוניות ועד כורים להפקת חשמל.

"ברגע שזה עובר דחיסה, זה בדיוק כמו גז טבעי", אמר גיירמו ברה,

ראש מחלקת פיזיולוגיה של בעלי חיים במכון. "כמקור לאנרגיה, זה לא שימושי כל כך כרגע, אך אם נסתכל קדימה, לשנת 2050, כשעתודות הנפט ייקלעו לבעיה, זה יכול לשמש כאלטרנטיבה", סיפר. 

כל פרה פולטת בין 250 ל-300 ליטרים של מתאן טהור כל יום - אנרגיה המספיקה להפעלת מקרר 24 שעות רצוף. ארגנטינה היא יצואנית בקר מהגדולות בעולם, המחזיקה בכ-51 מיליון ראשי בקר. גזים הנפלטים מבהמות אלה מהווים 30 אחוזים מפליטות גזי החממה של המדינה.

לכתבה באתר ynet

Comments