יצוא מופרז: אם נשאיר את הגז - נרוויח יותר

פורסם: 30 באוג׳ 2012, 6:00 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 באוג׳ 2012, 6:01 ]
מאגרי הגז הטבעי שהתגלו בחופי ישראל, יכולים לשמש את המדינה להפקת אנרגיה, הנעת כלי רכב, חימום בתים ופיתוח תעשייה מבוססת גז טבעי, באופן שגם יייצור מקומות התעסוקה ויתרום למשק המקומי. במקום זאת, מדינות אחרות ייהנו ממנו
פרופ' עדי וולפסון, 30/8/2012

ועדת צמח לבחינת מדיניות ישראל בנושא משק הגז הטבעי , הפכה לוועדה לבחינת מדיניות יצוא הגז מישראל: במסקנות שהגישה אתמול (ד') הוועדה - היא הפקיעה מהציבור את זכותו הטבעית ליהנות ממאגרי הגז של המדינה.

ישראל עוברת לגז טבעי - כתבות נוספות:

מסקנות הגז: "מונעים מהציבור אנרגיה זולה"

הוועדה מונתה כדי לבחון את הדרכים לשילוב הגז הטבעי במשק החשמל, בתעשייה ובתחבורה בישראל - מגזרים שהטמעת הגז הטבעי בהם תוביל להתייעלות, חיסכון והוזלה במחירים, הפחתת מפגעים סביבתיים והרחבת הזדמנויות התעסוקה.

במקום זאת, היא בחרה להתמקד דווקא במכסות הייצוא של הגז ובזכות של היזמים ומדינות אחרות ליהנות ממשאבי הגז שלנו. ההמלצה המרכזית של הוועדה היא לאפשר יצוא של כ-50% מעתודות הגז הטבעי, תוך שמירה על אספקת גז למדינת ישראל ל-25 שנה. לטענת הוועדה, ניתן לעשות זאת מבלי לפגוע בהבטחת הצרכנים המקומיים.

תומכי יצוא הגז טוענים כי זה יאפשר ליזמים רווח מהיר - ובהתאם גם תמלוגים למדינה, ויבטיח את הרצון של יזמים נוספים לפתח מאגרי גז חדשים. לטענתם, הייצוא יכול להיות גם כלי מדיני לחיזוק קשר עם כלכלות המשוועות לגז כמו סין, ודווקא הבטחת שוק חופשי תבטיח לישראל עצמאות אנרגטית.

מתנגדי יצוא הגז טוענים לעומת זאת, כי התרת היצוא תוביל להעלאת מחיר הגז לשוק המקומי ותרוקן את מאגרי הגז. כתוצאה מכך - לא תתנתק התלות של מדינת ישראל בנפט, שהזמינות שלו יורדת והמחיר שלו עולה.

פספוס של מנוע צמיחה

מלבד השיקולים של עצמאות אנרגטית ורווח כלכלי - ועדת צמח התעלמה מהעובדה שמעבר לכלכלה מוטת גז טבעי יכול למקסם את ממצאי הגז, כך שישמשו מנוף כלכלי, חברתי וסביבתי לכלל תושבי המדינה ויבטיחו גם את זכויות הדורות הבאים.

אמנם תמלוגי הגז עתידים להטיב עם הכנסות המדינה וחלקם אף יופקדו בקרן לרווחי הגז שהקימה הממשלה. עם זאת, שימוש בגז כמקור אנרגיה לייצור חשמל ולהפקת אנרגיה בתעשייה, להנעת כלי רכב ולחימום בתים, לצד פיתוח תעשייה מבוססת גז טבעי - יאפשרו להמשיך ו"לגלגל" את התועלת של הגז הטבעי. פיתוח מגזרים אלו יגדיל את מקומות התעסוקה, יוביל לתשלום מסים נוספים ויגדיל את שרשרת הערך של הגז הטבעי.

שימוש בגז טבעי כמקור אנרגיה מרכזי במשק יוכל גם להבטיח איכות סביבה טובה יותר: כמות האנרגיה המופקת משרפה של קילו אחד של גז טבעי היא פי 2 מזו המופקת מקילו פחם, וגבוהה יותר ב-10%-15% מזו המופקת מקילו סולר או מזוט (טבלה מס' 1).

ההפקה, האחסון, השינוע והשימוש בגז טבעי מפחיתים משמעותית את זיהום האוויר, המים והקרקע, צורכים פחות משאבי קרקע ומובילים להפחתת עלויות ישירות ועקיפות וגמישות בהקמה ובתפעול של תחנות הכוח.

סך פליטות גזי החממה בתהליך ההפקה והשינוע של גז טבעי (טביעת הרגל הפחמנית בייצור הגז - ע.ד) וכמות המים המשמשת בתהליכים אלו (טביעת הרגל המימית-ע.ד) לייצור קילו וואט שעה של אנרגיה (קוט"ש), נמוכים מאלו של פחם או דלק (טבלה מס' 1)

השוואה בין נתוני הפקה של גז טבעי, פחם ונפט

  גז דלק פחם
תכולת אנרגיה (קוט"ש לק"ג) 14.89 13.11 6.67
טביעת רגל פחמנית (גרם פחמן דו-חמצני לקוט"ש) 5 35-84 7
טביעת רגל מימית (קוב מים לקוט"ש) 0.39 3.81 0.59

* נתונים ממוצעים בשיטות הפקה שונות

** מקור: הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה

מכל הדלקים המאובנים, גז טבעי הוא גם הנקי ביותר ובשרפה שלו נפלטת הכמות הנמוכה ביותר של פחמן דו-חמצני, שהוא גז חממה עיקרי - כ-40-50% פחות מהפליטות מקורן בשרפה של נפט או פחם. בנוסף, בשריפה שלו נפלטת גם הכמות הנמוכה ביותר של מזהמי אוויר כמו חלקיקים ותחמוצות חנקן וגופרית - הפחתה של 80%-95% לעומת פחם (טבלה מס' 2).

ריכוז זיהומים מייצור חשמל בישראל ב-2010

זיהומים גז מזוט סולר במחזור משולב סולר בטורבינות גז פחם
פחמן דו-חמצני (CO2) 438 753 594 913 853
תחמוצת חנקן (NOX) 0.3 1.1 0.8 1.5 2.5
גופרית דו-חמצנית (SO2) 0.03 2.1 0.3 0.6 2.4
חלקיקים (PM) 0.02 0.1 0.09 0.19 0.07

* ריכוז נתוני הזיהומים שנוצרו בייצור חשמל בישראל בשנת 2010 לפי אמצעי ייצור שונים, בגרם לקילוואט-שעה

** מקור: דין וחשבון סביבתי, חברת חשמל ישראל, 2010

פוטנציאל לפיתוח התעשייה המקומית

פרט להיותו מקור אנרגיה, גז טבעי הוא גם חומר גלם לייצור מגוון כימיקלים מרכזים כמו מימן, אמוניה, מתנול וחומצה אצטית (חומץ) המשמשים בייצור דשנים, כימיקלים לתרופות ולחקלאות, ואתילן ופרופילן המשמשים בתעשיית הפולימרים.

הפחתה ביצוא הגז הטבעי תאפשר לפתח את התעשייה המקומית ולהגביר ולגוון את הייצור המקומי של כימיקלים אלו. באופן זה היא תוביל להפחתה ביבוא כימיקלים רבים למדינה ולהיצע מקומות תעסוקה רבים, וכיוצא מכך לעצמאות כלכלית של מדינת ישראל.

התעשייה הכימית בישראל תורמות חלק נכבד מהתל"ג של המדינה ומשמשת מקור תעסוקה לרבים מאזרחיה. מנגד יש לה פוטנציאל זיהום גדול. כך למשל, שימוש בגז טבעי לייצור אמוניה, יאפשר להפחית את השינוע של אמוניה בים וביבשה על ידי ייצור אמוניה בקרבת צרכני האמוניה הגדולים בישראל - תעשיית הדשנים, וללא צורך באגירת  אמוניה בכמות גדולה כפי שהיא מתקיימת כיום במפרץ חיפה.


גם מתנול, שמשמש הן כדלק נקי יותר והן כחומר מוצא ליצור כימיקלים רבים, מיוצר מגז טבעי ומיובא כיום ארצה. בנוסף, אתילן ופרופילן, שני כימיקלים מרכזים בייצור שקיות, בקבוקים ואריזות פלסטיק - מופקים מאתאן ופרופאן, שהמקור המרכזי שלהם הוא גז טבעי.

על מדיניות משק הגז בישראל, שהיתה צריכה לעמוד במרכז הדיונים של ועדת צמח, להיות רחבה, כוללת ולטווח הארוך. אך במקום שנרוויח מהגז הטבעי מספר פעמים וננצל אותו לרווח כלכלי, רווחה חברתית ושיפור באיכות הסביבה - החלטת הוועדה על יצוא נרחב של גז טבעי קוטעת את שרשרת הערך שלו בישראל ומעבירות אותה למדינות אחרות.

לכתבה באתר ynetכתבות קשורות:
יצוא הגז הטבעי - על חשבון הילדים שלכם
תמלוגים לעתיד: כך תגליות הגז יועילו לסביבה
"יצוא הגז מישראל הוא מחטף וגניבת האופק לאזרחים - נגמור כמו ניגריה"
מגלה הגז: "מיליארדרים גוזלים את הציבור"
גלעד ארדן: "הגז הוא צורך סביבתי וקיומי של מדינת ישראל"
נגד יצוא גז: "אם יפרוץ משבר אנרגיה, ישראל תהיה בסוף התור של ספקיות הנפט"
Comments