השבדית החדשה (והירוקה) של מארק צוקרברג

פורסם: 10 בנוב׳ 2011, 0:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 בנוב׳ 2011, 0:46 ]

אחרי שפייסבוק ספגה ביקורת על חוות שרתים שצורכת חשמל מזהם, החווה החדשה שהוקמה בשבדיה היא חסכונית וידידותית יותר לסביבה. צעד בדרך לשינוי? אנחנו נסתפק בינתיים ב"לייק". עסק ירוק

רז גודלניק | 3/11/2011 15:02 
תגיות: פייסבוק,התייעלות אנרגטית, גרינפיס
 
סביר להניח שמעולם לא שמעתם על העיירה לולאה (Lulea) בצפון שבדיה, אלא אם כן אתם חובבי היפ הופ שבדי או פריקים של סרטי ג'יימס בונד. יחד עם זאת, אם אתם חלק מ-3.2 מיליון הישראלים שמשתמשים בפייסבוק, השם לולאה יהפוך בקרוב ליותר רלוונטי עבורכם. טוב, לא בדיוק העיירה, על כמה עשרות אלפי התושבים שלה (אלא אם אתם חובבי ביקורים קפואים בשבדיה), אלא חוות השרתים החדשה שפייסבוק מקימה שם במטרה לנהל את כל תעבורת המידע שלה מחוץ לארה"ב, כולל זו שמגיעה מישראל.

המיקום נבחר שלא במקרה. במרחק של כ-100 קילומטר מחוג הקרח הצפוני, מזג האוויר הקר, שלא לומר קפוא, ברוב ימות השנה יאפשר לפייסבוק לצרוך הרבה פחות אנרגיה כדי לקרר את השרתים בחווה. תוסיפו לזה אנרגיה הידרו-אלקטרית זמינה וזולה שתספק את מרבית צרכי החשמל של החווה ותשתית מתאימה ותקבלו את המיקום המושלם מבחינת פייסבוק להקמת חווה ראשונה באירופה שהינה גם חסכונית וגם ידידותית יותר לסביבה. מה זה אומר ולמה זה חשוב במיוחד לפייסבוק? על כך בכתבה הבאה. עסק ירוק.
צילום: איי-פי
חוות השרתים של פייסבוק בשבדיה צילום: איי-פי
 
להתנתק מהפחם
כדי להבין מדוע כל כך היה חשוב לפייסבוק להקים חוות שרתים שמשלבת יעילות אנרגטית וגם צריכת אנרגיה ממקורות נקיים, צריך לחזור לפברואר 2010. אז הודיעה פייסבוק על הקמת חוות השרתים הראשונה שלה באורגון, ארה"ב. פייסבוק מאד התגאתה שהחווה תהיה בעלת עיצוב חדשני, מאד מתקדמת מבחינה טכנולוגית ויעילה מבחינת צריכת האנרגיה שלה.

החווה, הסביר מארק צוקרברג, כשנה מאוחר יותר תהיה בעל דירוג של 1.07 מבחינת יעילות השימוש שלה באנרגיה לעומת ממוצע של 1.50 בתעשייה (דירוג של 1.00 משמעותו 100 אחוזי יעילות). צוקרברג הסביר שהיעילות הזו גם תייצר חיסכון משמעותי של 24 אחוזים בהוצאות.

היתה רק בעיה אחת קטנה. החווה הזו מקבלת את החשמל שלה מחברת בת של PacifiCorp, שהמקור העיקרי שלה לייצור חשמל הינו פחם (כ-60% מסך המקורות שלה). מי שראה בכך טעם לפגם היה ארגון גרינפיס שטען כי עם כל הכבוד לחיסכון ולהתייעלות האנרגטית, הרי שהחווה באורגון עדיין צורכת אנרגיה ואם זו מגיעה ממקורות מזהמים, הרי שהיא תורמת להתחממות הגלובלית. טכנולוגיית מידע ירוקה, הסבירו בגרינפיס לא צריכה להיות כזו שמבוססת על בחירה בין התייעלות אנרגטית והקטנת הפליטות של גזי חממה – אנחנו צריכים את שני האלמנטים הללו ביחד כדי להילחם בהתחממות הגלובלית.

גרינפיס החליטו לא להסתפק במחאה שקטה (בכל זאת מדובר בגרינפיס) והם פתחו בקמפיין אינטרנטי שקרא לפייסבוק להתנתק מהפחם (Unfriend Coal). הקמפיין קרא לפייסבוק להגדיל את השימוש באנרגיה נקייה, לפתח תוכנית להפוך את החברה לנקייה משימוש בפחם עד 2021, לחנך את משתמשי פייסבוק על מקורות האנרגיה שפייסבוק עושה בהם שימוש וטביעת הרגל הפחמנית שלה ולתמוך באנרגיה נקייה בכל הרמות – מקומית, לאומית וגלובלית.
צילום: רויטרס
מנהל המבצעים של פייסבוק מציג את החווה החדשה צילום: רויטרס
 
לגרינפיס יש סבלנות של בדואי

יש כמובן את אלו שיחשבו שגרינפיס נודניקים חסרי תקנה, אבל לעומתם מעל ל-700 אלף משתמשי פייסבוק אחרים חשבו שיש דברים בגו והצטרפו למחאה של פייסבוק, שהתרחשה רובה ככולה בפייסבוק. במקביל, באפריל השנה, הוציאה גרינפיס דוח בשם 'כמה מלוכלך המידע שלך?', שכלל מידע מפורט על שימושי האנרגיה בתחום טכנולוגיית המידע וטביעת הרגל הפחמנית של תשתיות מחשוב ענן (cloud computing), אותו הם מגדירים כתופעה החדשנית והמשפיעה ביותר בתחום טכנולוגיית המידע.

הדוח של גרינפיס ניסה לתת מענה האם למרות כל ההשפעות החיוביות של טכנולוגיית ענן עדיין החברות שעומדות בקו החזית של הטכנולוגיה הזו נכשלות בטיפול בהשפעות הסביבתיות ההולכות וגדלות שלהן? השאלה הזו, טענה גרינפיס בדוח, חשובה במיוחד לאור העובדה שמחשוב ענן מוצג כמודל טכנולוגי חדשני וידידותי לסביבה. בנוסף, למרות שכיום מידע וירטואלי אחראי רק ל-1.5-2 אחוזים מצריכת החשמל הגלובלית, הרי שהוא צומח בקצב של 12 אחוזים בשנה, מה שיהפוך אותו תוך מספר שנים לגורם הרבה יותר משמעותי ביצירת גזי חממה.

שלא במפתיע, פייסבוק לא יצאה טוב במיוחד מהדוח הזה, במיוחד לאור העובדה שגם חוות השרתים השנייה שהיא בחרה להקים, פרויקט בסדר גודל של 450 מיליון דולר במדינת צפון קרוליינה, צורך חשמל שמגיע מחברת חשמל מקומית (Duke Energy) ששישים אחוז מייצור האנרגיה שלה נשען על פחם. בסך הכל הגיעה פייסבוק למקום השני בטבלת החברות שנשענות על פחם בהפעלת חוות השרתים שלהם על ממוצע של 52.3 אחוזים מסך צריכת החשמל. למקום הראשון, אגב, הגיעה חברת אפל.

הביקורת הזו יכלה לעבור לצוקרברג מעל הראש, אבל בסופו של דבר אני מניח שהוא הבין, כמו סטיב ג'ובס בזמנו, שראשית, לגרינפיס יש סבלנות של בדואי והקמפיין הזה לא יעלם ושנית, הם צודקים. אי אפשר בסופו של דבר לבנות מהפכה שאמורה לבנות עתיד טוב יותר ושבו זמנית יש לה השפעות הרסניות על העתיד. זה פשוט לא הולך ביחד. החוכמה היא כמובן למצוא את נקודת האיזון, כי עם כל הכבוד לטביעת הרגל הפחמנית שלה, פייסבוק עדיין לא מוכנה לשלם מחיר יקר יותר עבור חשמל נקי. אז איפה מוצאים נקודה שזו? בצפון שבדיה.

קר מאד בלולאה

לפני שאנחנו מהללים ומשבחים את היתרונות של לולאה, צריך לזכור שפייסבוק לא הרחיקה נדוד עד צפון שבדיה רק בגלל גרינפיס. מעל 75 אחוזים מ-800 מיליון המשתמשים בפייסבוק נמצאים מחוץ לארה"ב, כך שמבחינת החברה היה היגיון רב הקמת חוות שרתים באירופה, קרוב יותר למשתמשים שתוכל לתת להם שירות טוב יותר.

ההחלטה של פייסבוק על כך שהחווה תהיה ממוקמת באירופה הביא את החברה לבחון מאה אפשרויות שונות באירופה, מתוכן 40 בשבדיה. לולאה נבחרה בסופו של דבר על פי פייסבוק כי היא מציעה שילוב אטרקטיבי של מזג אויר קר, תשתית טכנולוגית מתקדמת ואנרגיה נקייה זמינה וזולה – על פי נתוני לשכת המסחר בלולאה, החשמל שם הוא הזול ביותר באירופה.

קר מאד בלולאה. הטמפרטורה הממוצעת באזור נעה בין חמש למינוס שלוש מעלות צלזיוס ובממוצע רק בארבעה ימים בשנה תוכלו למצוא שם טמפרטורה שגבוהה מעשרים וחמש מעלות. בקיצור, קפוא שם. הקור הזה יאפשר לפייסבוק להקטין את ההוצאות על קירור השרתים באמצעות הזרמת אוויר קר פנימה במקום שימוש במערכות מיזוג. בנוסף, פייסבוק מתכננת להשתמש בטכנולוגיות חדשניות שהיא מיישמת בחווה באורגון כדי להגדיל עוד יותר את יעילות השימוש באנרגיה בחווה השבדית.

מעבר לטמפרטורות קפואות לולאה מציעה אנרגיה הידרו-אלקטרית זולה. נהר Lule הסמוך מייצר כ-13.6 מיליון מגה וואט שעה, כעשרה אחוזים מתצרוכת החשמל הכוללת של שבדיה (לשם השוואה, בישראל יוצרו ב-2010 56.5 מיליון מגה וואט שעה). האנרגיה הזו לא רק ידידותית לסביבה, אלא גם זולה מאד – כאמור, על פי מקורות בלולאה מדובר באזור עם מחירי החשמל הנמוכים ביותר באירופה. החשמל ההידרו-אלקטרי אמור לתת מענה ל-70 אחוזים מתצרוכת החשמל של החווה.

פייסבוק הדגישה בשיחות שלה עם עיתונאים את החשיבות שיש לעובדה שהחווה תקבל חשמל ממקור של אנרגיה נקייה וכי זה היה שיקול חשוב עבורה. עם זאת, באותה נשימה, הוסיף דובר החברה כי זהו כמובן לא השיקול היחידי. הנקודה הזו מאד חשובה, כי המשמעות שלה היא שהמחיר של אנרגיה נקייה חייב להיות תחרותי כדי שחברות טכנולוגיית מידע ישקלו את השימוש בחלופות שכאלו. בכל סיטואציה אחרת, פחם ומקורות מזהמים אחרים ימשיכו להוות חלופה יותר אטרקטיבית.

חשבון החשמל
ומה אומרים בגרינפיס? הארגון בירך את פייסבוק על הצעד, באומרו שמדובר בצעד חשוב קדימה עבור פייסבוק. עם זאת לא שכחו בגרינפיס את החוות בארה"ב והוסיפו שהם מצפים מפייסבוק להפגין מנהיגות דומה בתוך ארה"ב, תוך הפעלת כוחם כצרכנים גדולים על חברות חשמל שהם עובדים איתם כרגע כדי שאלו ישקיעו משאבים רבים יותר במעבר לשימוש במקורות אנרגיה נקייה במקום השימוש המסיבי שלהם כרגע בפחם.

אני בספק אם פייסבוק יפעלו נוכח לחץ שכזה – אין להם תמריץ של ממש לעשות את זה, לפחות כל עוד 99% מהמשתמשים שלהם לא משתתפים בקמפיין של גרינפיס וכל עוד הם יודעים שהמשמעות של תהליך כזה הוא חשבון חשמל יותר יקר. הפתרון לחוות בארה"ב יגיע כנראה רק כשיהיה שינוי מערכתי וחברות חשמל יתחילו לשלם עבור המחיר האמיתי של פחם.

 עד אז חוות שרתים ימשיכו כנראה לעבוד על חשמל ממקורות מזהמים. לפחות משתמשי פייסבוק בישראל ובשאר העולם יכולים להתנחם כרגע (או ליתר דיוק תוך שנתיים-שלוש ברגע שהחווה תוקם) שהפעילות שלהם מאוחסנת לה בחווה שבדית שצורכת אנרגיה קרירה ונקייה. זה כבר שווה Like.

לכתבה באתר nrg

Comments