התוכנית לשחרור מהתלות בנפט יוצאת לדרך

פורסם: 13 בינו׳ 2013, 7:01 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בינו׳ 2013, 8:18 ]

הצעה שתובא היום לאישור הממשלה מגדירה יעדים לשילוב תחליפי נפט בתחבורה: 30% עד 2020, 60% עד 2025 ■ התוכנית נועדה לקידום תחליפים מבוססי גז טבעי והנעה חשמלית, ובטווח הרחוק יותר - גם תחליפים ביולוגיים

    מאת איתי טרילניק, 13/1/2013

הממשלה צפויה לאשר היום יעדים לשילוב תחליפי נפט בתחבורה - 30% עד 2020, ו-60% עד 2025. ההצעה שתובא לאישור משותפת למינהלת תחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד האנרגיה, ויישומה אמור לצאת לפועל עם טכנולוגיות גז טבעי וחשמל.


ההצעה מתבססת על התוכנית הלאומית להפחתת התלות בנפט, שגיבשה מינהלת תחליפי הנפט בראשות אייל רוזנר, ותוקצבה ב-1.5 מיליארד שקל עד 2020.


אייל רוזנר, ראש מינהלת תחליפי הנפט
צילום: דודו בכר


96% מהתחבורה בעולם מבוססת על נפט, ולפיכך למחירי הנפט ולתנודתיות בהם יש השפעה עמוקה על הכלכלה. מטרת התוכנית היא לקדם פיתוח ויישום של תחליפים מבוססי גז טבעי והנעה חשמלית, ובטווח הרחוק יותר גם תחליפים ביולוגיים. באופן זה, מקווים במינהלת, יגוון סל הדלקים ותיקטן השפעתם של מחירי הנפט על הכלכלה.


תחליפי דלק מגז טבעי עשויים לאפשר לצרכן בחירה בין סוגי דלקים. בגז ניתן להשתמש כמו שהוא, או לייצר ממנו דלקים נוזליים. בין היתר, ניתן לייצר ממנו בקלות יחסית מתנול, המשמש דלק במנועים מותאמים לכך, או תחליפי בנזין וסולר, אך תהליך זה מסובך יותר.


ההצעה שתובא לאישור הממשלה תטיל על משרד התחבורה את המשימה לאפיין את דרישות הבטיחות לאוטובוסים מונעי גז טבעי דחוס (CNG), הנמצאים בשימוש נרחב יחסית בעולם. כמו כן יידרש המשרד לבחון מדיניות ליבוא מכוניות "דלק גמיש", אותן ניתן לתדלק במגוון תערובות דלקים, שעשויות לכלול שיעור גבוה של מתנול המופק מגז טבעי.


בנוסף ייבחנו שימוש נרחב בתערובת - M15 המכילה 85% בנזין ו-15% מתנול, שנמצאת בניסוי בקנה מידה קטן יחסית מזה כמה חודשים - ותערובות המכילות שיעור גבוה יותר של מתנול. אגף החשב הכללי באוצר יבדוק את שילוב כלי הרכב המבוססים על תחליפי נפט בשירות המדינה. ההצעה כוללת גם המשך בחינה של טכנולוגיות נוספות לייצור דלק מתחליפי נפט. כך, תחל בחינה של הקמת מפעל לייצור תחליפי בנזין מבוססי גז טבעי (GTL). עוד מוצע להטיל על המשרד להגנת הסביבה לבחון טכנולוגיות לייצור דלקים מפסולת. באופן תיאורטי, הפסולת עשויה לספק כ-5% מצריכת הדלק בישראל.

     

כתבות קשורות:
Comments