תושבי יקנעם דורשים לבטל הקמת מתקן גז בסמוך לבתיהם

פורסם: 28 במרץ 2013, 15:30 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 במרץ 2013, 15:31 ]

בעתירה שהגישו התושבים והעירייה לבג"ץ נטען כי המתקן - שמיועד לטפל בגז טבעי - יחשוף אותם לסיכונים סביבתיים ובטיחותיים

מאת צפריר רינת, 28/3/2013

עיריית יקנעם ותושבים באזור רמת מנשה הגישו ערב החג עתירה לבג”ץ נגד החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה להקים באזור מתקן לטיפול בגז טבעי.

העותרים טוענים שההחלטה התקבלה בניגוד לחוות דעת תכנונית שעסקה באתרים לטיפול בגז, וכי הקמת המתקן במקום תחשוף את התושבים לסיכונים סביבתיים ובטיחותיים. הם מבקשים מבית המשפט להוציא צו ביניים המורה על הפסקת הליכי התכנון של האתר החדש עד למתן פסק דין סופי בעתירה.

לפני חמישה חודשים החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לבחור באתר חגית הנמצא בסמוך ליקנעם ובו כבר קיימת תחנת כוח לייצור חשמל, כאתר שבו יוקם מתקן גדול לקליטה וטיפול בגז טבעי. המועצה הארצית העדיפה אתר זה על פני חלופות אחרות ובראשן אתר עין איילה הנמצא קרוב לחוף, מצפון לזכרון יעקב והיישוב פרדיס. על פי העתירה שהוגשה באמצעות עו”ד יוסי חביליו, ההחלטה לבחור באתר חגית התקבלה על אף שצוות מתכננים מטעם משרד הפנים שבחן את האתרים השונים קבע שיש עדיפות לאתר עין איילה, וחרף העובדה שיהיה צורך להקים צנרת גז ארוכה הרבה יותר על מנת להתחבר לחגית.

לצד הביקורת כלפי מוסדות התכנון והמדינה, מפנה העתירה ביקורת רבה כלפי ראשי מועצות ורשויות באזור חוף הכרמל. על פי העתירה, ראשי הרשויות באזור הסכימו בתיאום עם משרד ראש הממשלה ועל פי הנחייתו, שהמתקן לטיפול בגז יוקם באתר חגית הנמצא בתחום השיפוט של המועצה האזורית חוף הכרמל. בכך הם הרחיקו את האתר מהאזור שבו נמצאים מרבית תושבי המועצה אבל חשפו תושבים באזור יקנעם לבעיות הקשורות במתקן הגז. עמדת העותרים היא שיש להמשיך ולבחון את האפשרות של טיפול מלא בגז במתקן ימי, בדיקה שלא הושלמה לטענתם.

תושבי יקנעם ורמת מנשה טוענים שהמתקן המתוכנן יהיה במרחק קילומטרים ספורים מיישובים באזור. לטענתם הדבר יוצר סיכונים בטיחותיים רבים עקב מעבר של צינורות להובלת הגז שבהם עשויות להתחולל דליפות.  פגיעה או תקלה במתקן הטיפול עצמו עלולה גם היא לגרום לדליפה מסוכנת של גז וחומרים רעילים נוספים לאוויר. בעתירה נטען שקרבת המתקן לבסיס צבאי הופכת אותו למטרה מבוקשת לירי רקטות במקרה של עימות צבאי.

הפגנה בצומת יקנעם נגד הקמת מתקן הגז, בחודש שעבר. צילום: רמי שלוש

ממטה המאבק נגד הקמת מתקני גז בחוף הכרמל המשותף לרשויות באזור ולתושבים נמסר בתגובה: “במשך שלוש שנים ניהלנו מאבק למען טיפול בגז על גבי אסדה בלב ים. לאחר שהמועצה הארצית דחתה דרישה זו ונבחרו שלושה אתרים יבשתיים באזור חוף הכרמל, העדיפו ראשי המועצות כי המתקן יוקם במקום הרחוק ביותר מבתי התושבים. חלופת עין איילה היתה מביאה את המתקן למרחק של מאות מטרים מקרית החינוך של פרדיס ובתי המושב עין איילה. חלופת חגית מציבה את המתקן במרחק של קילומטרים רבים מכל יישוב באזור ובצמוד למתקן תשתית קיים (תחנת כוח). מטה המאבק ימשיך להיאבק לכך שמרבית הטיפול בגז יהיה בים ובצמוד לתחנת הכוח בחגית יוקם מתקן קטן, לא מזהם ובטוח לאדם ולסביבה”.

לכתבה בהארץ


Comments