גרמניה תסגור את כל הכורים עד שנת 2022

נשלח 30 במאי 2011, 13:05 על ידי Sustainability Org

גרמניה היא הראשונה מבין המעצמות הכלכליות שתפסיק להשתמש באנרגיה גרעינית בעקבות האסון ביפן ותעבור למקורות אנרגיה חלופיים

סוכנויות הידיעות | 30/5/2011 11:41
תגיות: גרמניה (סביבה),אנרגיה גרעינית, אנרגיה חדשה

ממשלת גרמניה הודיעה היום (ב') כי כל הכורים הגרעיניים יפסיקו את פעילותם עד שנת 2022, ובמקום זאת תעבור המדינה לשימוש באנרגיה חלופית. 
כור גרעיני בדרום גרמניה.
כור גרעיני בדרום גרמניה. צילום: אי-פי

השר לאיכות הסביבה, נורברט רוטגן, מסר כי שבעת הכורים הישנים,אשר שותקו לצורך בדיקות אחרי האסון הגרעיני ביפן במרץ, יישארו סגורים באופן קבוע. עוד שישה כורים ייסגרו עד סוף 2021 לכל המאוחר וארבעת הכורים החדשים יותר יפסיקו לפעול בשנת 2022.

ההודעה הגיעה אחרי מרתון של שיחות בין המפלגות החברות בקואליציה של אנגלה מרקל. המפלגה הליברלית התנגדה עד כה לקביעת תאריך לסגירתם של הכורים הגרעיניים, אולם בסופו של דבר הושגה הסכמה. "זה קוהרנטי וזה ברור", שיבח השר רוטגן את ההסכם. "לכן מדובר בתוצאה טובה".

בעקבות המהלך צפויה גרמניה – המדינה הראשונה מבין שמונה המעצמות שסוגרת את הכורים הגרעיניים בשל האסון בפוקושימה – להסתמך יותר על מקורות אנרגיה חלופיים לצורך ייצור חשמל. "פירות חדשים של מחקר צריכים לתרום ליצירת אנרגיה יעילה יותר וקלה יותר עבור הסביבה",  נאמר בהודעה שפרסמה הממשלה.

בשנה שעברה הכריזה מרקל כי היא מתכוונת להאריך את חייהם של 17 הכורים, כך שהאחרון שבהם ייסגר ב-2036. אולם אחרי האירועים ביפן הודיעה הקנצלרית על סגירתם של שבעה מהכורים ועל כוונתה להכין תוכנית חדשה לגבי פעילות הכורים. "האירוע ביפן מראה לנו שאפילו דברים שנחשבים לבלתי אפשריים מבחינה מדעים יכולים לקרות", אמרה.

רבים בגרמניה מתנגדים לשימוש באנרגיה גרעינית מאז האסון בכור בצ'רנוביל ב-1986, כאשר מפלגות האופוזיציה הביעו לא פעם התנגדות לבנייתם של כורים חדשים במדינה. בעקבות האסון ביפן, יצאו עשרות אלפי בני אדם לרחובות כדי לדרוש מהממשלה לסגור לחלוטין את הכורים.

לכתבה באתר nrg
Comments