גרינפיס נגד הפורום הישראלי לאנרגיה

פורסם: 19 בפבר׳ 2010, 12:00 על ידי: Sustainability Org
מאת רונית מורגנשטרן, תאריך פרסום: 16/2/2010
 
בפורום טוענים שמדיניות הממשלה, שבמרכזה השקעה בהקמת מערכות פוטו-וולטאיות, יקרה ולא כדאית. בגרינפיס חושבים אחרת: "עמדה כזו תביא בסופו של דבר תועלת רק למזהמים".
 
הפורום הישראלי לאנרגיה העביר אתמול ( ב') מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, הקורא למדינה לאמץ מדיניות השקעה מושכלת בטכנולוגיית האנרגיה המתחדשת. במכתב, שעליו חתומים חברי הפורום, בכירי המדענים ואנשי תעשיית האנרגיה הסולארית, הם מתריעים כי המדיניות שאותה אימצה הממשלה, שבמרכזה השקעה בהקמת מערכות פוטווולטאיות, מהווה בזבוז כספי הציבור. 
 
לדברי הפורום, מדיניות הממשלה אינה מקדמת את האינטרסים קצרי הטווח וארוכי הטווח של ישראל בתחום ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת, כמו גם בתחומי התעסוקה והמו"פ. בסקירה שערך הפורום נמצאה אפקטיביות נמוכה מול המחיר הגבוה של אנרגיות מתחדשות, ובעיקר של המערכות הפוטו-וולטאיות.
 
עוד נמצא בבדיקה כי הטכנולוגיה הפוטו-וולטאיות היא היקרה ביותר ובעלת ניצול השטח הנמוך ביותר מבין הטכנולוגיות להפקת אנרגיה מתחדשת - ולפיכך הבזבזנית ביותר במשאבי קרקע.
 
כמות חשמל זניחה
בפורום לאנרגיה טוענים כי למרות ההשקעה האדירה בטכנולוגיות הללו, כמות החשמל הנקי שתיוצר באופן זה זניחה ביחס לצרכיה של ישראל וצפויה להגיע לפחות מ-1% מסך הייצור. "כדי להגדיל את חלקה של האנרגיה הנקייה בישראל בטווח הקצר, יש להפנות את מרב המשאבים להתייעלות אנרגטית", אומרת יעל כהן-פארן, מנכ"לית הפורום. "היום בוחרים בהשקעת כספי ציבור באנרגיה מתחדשת יקרה ולא יעילה, שתורמת בעיקר לשוק העבודה בסין". במכתב שהוגש לראש הממשלה הוצעו מספר המלצות: הגדלת ההשקעה בהתייעלות אנרגטית במשק, תמיכה במחקר המדעי באוניברסיטאות ובפיתוח הטכנולוגי, יישום טכנולוגיות ישראליות חדשניות ואופן התוויית סדרי עדיפויות ברורים להשקעה במשק האנרגיה.
 
אך בארגון גרינפיס חושבים אחרת. עו"ד נילי גרוסמן, מנהלת קמפיין האנרגיה של הארגון, טוענת אמנם כי "אנרגיה מתחדשת, הן כמקור לחשמל ידידותי ונקי והן כענף יצוא משגשג, תניב למשק הישראלי רווחים עצומים ותייצר אלפי מקומות עבודה חדשים", אך לדבריה, "התייעלות אנרגטית היא חשובה אך אינה מתירה את הצורך בתמרוץ חלופות ייצור חשמל נקי שיחליפו תחנות פחם קטלניות. הצגת ההשקעה באנרגיה סולארית כבזבוז כספי ציבור מבטאת ראייה צרה וחסרת אחריות, שתועיל בסופו של דבר רק למזהמים".
 
Comments