האם אנרגיה סולרית הופכת להיות זולה מאנרגיה גרעינית?

נשלח 6 באוג׳ 2010, 11:17 על ידי Sustainability Org
מחקר חדש בארה"ב טוען כי לראשונה בהיסטוריה אנרגיה סולרית זולה מאנרגיה גרעינית
 
02/08/2010 נתי גרנץ - פורטל תשתיות
 
פנלים סולרים
אנרגיה סולרית זולה יותר מאנרגיה גרעינית? - צילום: NASA
במשך שנים נחשבה אנרגיית השמש למקור אנרגיה נקי אך יקר בהשוואה למקורות אנרגיה מתכלים אחרים דוגמת פחם, גז טבעי או אנרגיה גרעינית. מחקר חדש של ג 'ון א' בלקבורן, טוען כי לראשונה בהיסטוריה מחיר ייצור החשמל מאנרגיה סולארית זול יותר מעלות ייצור החשמל מאנרגיה גרעינית בארה"ב. החוקרים הם פרופסור לכלכלה באוניברסיטת דיוק בצפון קרוליינה, וסם קנינגהם, סטודנט לתואר שני אף הוא באוניברסיטת דיוק.

אל החוקרים באוניברסיטת דיוק מצטרף מארק קופר, חוקר בכיר לניתוח כלכלי במכון ורמונט למדעי האנרגיה ואיכות הסביבה החוקר את עלויות הבנייה של תחנות הכוח הגרעיניות, קופר אומר כי עלות הקמת הכורים הגרעיניים עלתה באופן משמעותי במשך שנים. בשנת 2002 עלות הקמת כור גרעיני הוערכה בכשלושה מיליארד דולר וכעת עומדת עלות ההקמה על כ-10 מיליארד דולר והעלויות צפויות להמשיך לעלות.

תעשיית האנרגיה הגרעינית בארה"ב נהנית מלובי חזק במסדרונות הממשל האמריקאי הנענה לרוב רשימת הבקשות של התעשייה הכוללות סובסידיות, הקלות מס, ערבויות פדרליות ועוד. לטענת החוקרים שיטת המימון מטילה את עלויות ההקמה על צרכני החשמל כדי לממן את העלות של הקמת כורים חדשים במהלך הבנייה. לפעמים עלויות אלה באות לידי ביטוי לפני תחילת הבנייה כאשר יש תקופות ארוכות של הפסקות ועיכובים בבניית הכורים. החוקרים מזכירים כי כבר בשנת 1985, מגזין "פורבס" כינה את הבנייה של הדור הראשון של כורים גרעיניים בארה"ב "האסון הגדול ביותר בהיסטוריה של ניהול עסקים."

לכתבה באפוק טיימס

Comments