המירוץ לגמילה מנפט: האם הכסף הגדול של חברות הנפט קובע גם את סדר היום הירוק?

פורסם: 20 בפבר׳ 2010, 11:13 על ידי: Sustainability Org
 | 19.2.2010 דפנה מאור

איתרע מזלנו ולפני 35 מיליון שנה, כשהשבר הסורי-אפריקאי נוצר, לוח האדמה העשיר ביותר בנפט בכדור הארץ נבקע לשניים ונטה לשני צדדים. הנפט שהיה אצור בשכבות התת קרקעיות שבו נאגר כמה מאות ק"מ ממזרח וממערב לשבר. ארץ כנען, לימים ישראל, ישבה רכובה על השבר, נטולת נפט. באפריקה ובמפרץ הפרסי נמצאים כיום מאגרי הנפט הגדולים והזמינים ביותר בעולם, ומעליהם יושבים משטרים שאינם אוהדים את ישראל, ובמקרים רבים גם מדינות רבות אחרות.
 
הנפט הוא אחד הגורמים המזהמים ביותר בשימוש האדם. הנפט ומוצרי הלוואי שלו משמשים בתעשיות אינספור, בתחבורה, ובשימוש יום-יומי בהסקה, במאור, בפטרוכימיקלים, בתרופות ובפלסטיק. ההכנסות ממכירת נפט מממנות משטרים רודניים, שמתעלים כספים לטובת מלחמות וטרור. קידוח הנפט נעשה באופן המזהם מקורות מים ופוגע בטבע. תאגידים רב לאומיים קודחים נפט באזורים עניים, מרוקנים אותם ממשאביהם, פוגעים במקורות מחייתן של האוכלוסיות המקומיות, מעתיקים אותן ודוחקים את רגליהן, לעתים באמצעים אלימים.

אפילו תעשיית הנפט והרכב במדינות דמוקרטיות כמו ארה"ב הולידה שרצים רבים, כמו לובי חזק שהתנגד להחמרת דרישות החיסכון בדלק וקידם תעשיות מזהמות על חשבון איכות הסביבה. לובי הנפט בארה"ב דחף לקידום קידוחים בשמורות טבע באלסקה והצליח לסחוט מהממשל פטור מתשלום תמלוגים על שאיבת נפט בתקופה שבה תעשיית הנפט סבלה בגלל מחירי הנפט הנמוכים. הפטור מעולם לא בוטל, גם כשמחיר הנפט נסק.

התלות בנפט חיבלה קשות בכלכלה העולמית. כשמקור אנרגיה מרכזי כל כך נמצא בידיים מעטות כל כך, כל שינוי בתנאי הביקוש או ההיצע גורמים לתנודות מחירים שמסכנות את היציבות הכלכלית העולמית.

למרות כל אלה, הצליחו פוליטיקאים ופיננסיירים ממולחים להסיט את המלחמה להצלת איכות הסביבה מהמוקד האמיתי שלה. המאבק למציאת חלופה לנפט הוא מאבק ליצירת עולם שהאוויר בו מזוהם פחות, שאינו תלוי בגורמים בעלי אינטרסים מפחידים, ושאינו חולם חלומות בעתה על היום שבו מאגרי הנפט ידלדלו.

במקום לפעול באופן לא מתפשר כדי למצוא מקור חלופי לאנרגיה שהציוויליזציה זקוקה לה, ולהשקיע במאמץ זה משאבים ענקיים, נרתמו הממשלות וארגוני הגנת הטבע לצמצום פליטות הפחמן הדו חמצני, שהוא גז לא רעיל שנוצר על ידי אורגניזמים חיים - שהראשון שבהם הוא כמובן האדם.

הבלוף הגדול של ארגוני הסביבה נחשף: פיתוח אנרגיה חשמלית ירוקה לא ישפיע כלל על הביקוש לנפט

האם יצליח בנימין נתניהו להקטין את התלות הישראלית בנפט? לא בטוח שכן, וגם לא בטוח שכדאי לנו

המרוץ החדש לחלל: התחרות בין ארה"ב לסין על פיתוח מקורות אנרגיה חלופית

ונצואלה במיתון, לאיראן עתודות של 100 מיליארד דולר; איך השפיע שפע הכסף על מדינות הנפט?

לתדלק בשמן לטיגון פלאפל או להזרים למנוע פסולת מעובדת - התחליפים הזולים לנוזל השחור

 

Comments