הקמת תחנה פחמית? התעלמות מתמרורי האזהרה

פורסם: 12 בנוב׳ 2009, 12:11 על ידי: Sustainability Org
מאת אלון שוסטר, מועד פרסום: 8/11/2009
 
אני אפגע, ילדיי ייפגעו ושכניי יפגעו. ההשלכות הכלכליות, הבריאותיות והסביבתיות של תחנת פחם נוספת הן הרות גורל ויש לדון עליהן בכובד ראש. ראש המועצה האזורית שער הנגב מזהיר.
 
לפני כשבע שנים, עת נכנסתי לתפקידי כראש המועצה האזורית שער הנגב, התבשרנו על צורך חיוני מאין כמוהו ובהול לא פחות – הקמת תחנת כוח פחמית נוספת שתעמוד בגידול הביקושים לחשמל. תאריך היעד שהוצג לנו אי אז, בראשית העשור היה: 2008. הדחיפות נצבעה בגוונים עזים של קריסת מערכות וודאית, בטווח המיידי.
 
הקטסטרופה, כאמור, לא הגיעה לפני שנה. וגם היום אנחנו עדין חיים וצורכים חשמל כמו כל מדינה מערבית מפותחת. למרות זאת במשרד התשתיות עדיין מתעקשים לקדם תחנה פחמית הנחשבת למקור הזיהום הגדול ביותר, ומאותן סיבות בהולות ממש.
ההחלטה
להקים תחנה פחמית נוספת לא יכולה להיעשות תחת הלחץ של "יורים עלינו" המוכר. ההשלכות הכלכליות, הבריאותיות והסביבתיות של תחנת פחם נוספת הן הרות גורל ויש לדון עליהן בכובד ראש. התמרור האזהרה הגדול ביותר שאמור לעמוד בפני מקבלי ההחלטות הוא התמרור הבריאותי – מהקמת תחנת כוח פחמית תיפגע בריאותם של כרבע מיליון תושבי עוטף ועזה וצפון הנגב.
 
אני אפגע, ילדיי ייפגעו ושכניי יפגעו – וזו תהיה פגיעה קשה שאי אפשר יהיה להתגונן מפניה בישיבה במקלטים. היא תהיה שם 24 שעות ביממה, בכל ימות השנה. רק לאחרונה פורסם דוח הקואליציה לבריאות הציבור שהראה שאנחנו שיאנים בכל הנוגע לאשפוזים ממחלות נשימתיות, וזה להערכתי קו אדום שאסור לחצות לא בעבור שום מגה וואט נוסף בעולם.
 
ההחלטה על הקמת תחנת כוח נוספת, צריכה להיעשות לפי הספר. אולם, העובדה שההחלטה, שמוגדרת על ידי יוזמיה כאסטרטגית לייצור החשמל הלאומי, אינה מבססת את דרישתה על תוכנית אב לאומית למשק האנרגיה, מראה כי הסדר הטוב רחוק מהעין והפאניקה שולטת. שר התשתיות הגיש מיוזמתו תכנית אולם היא לא אושרה בממשלה ולא נדונה כלל במוסד העליון לתכנון במדינה – המועצה הארצית לתכנון ובניה, שדרשה, לא אחת בשנים האחרונות, לראות תוכנית כזו.
 
החלטה על הקמת תחנת כוח פחמית לא יכולה להתקבל בפאניקה, היסטריה ותחושת מלחמה. ההחלטה הזו, שתשפיע עמוקות על איכות חייהם של תושבים רבים, חייבת להיות מותנית בתוכנית אב ארצית שתבחן, באופן בלתי תלוי, את שלל האלטרנטיבות המתקדמות שיש בעולם המערבי לייצור חשמל.
החלטה על הקמת תחנת כוח מזהמת נוספת, משולה לנסיעה ארוכה. כדאי לקרוא את כל התמרורים בדרך וכמובן לא להשתולל בכביש.
הכותב הוא ראש המועצה האזורית שער הנגב וחבר מטה המאבק של ראשי הרשויות נגד הקמת תחנת הכוח הפחמית
 
Comments