הקידוח שמאיים על שפלת יהודה

פורסם: 2 ביולי 2010, 6:17 על ידי: Sustainability Org

חבל עדולם, מהאזורים היפים בארץ, בסכנה: חברת אנרגיה שואפת להפיק שם נפט מפצלי שמן. הוועדה לבריאות וסביבה ביקשה לקבל חוות דעת

nrg מעריב | 28/6/2010 14:30    
הוועדה המשותפת לסביבה ובריאות של הכנסת ערכה היום (ב') דיון בנושא הפקת אנרגיה מפצלי שמן בחבל עדולם שבשפלת יהודה. חברי הוועדה הסכימו לערוך בעוד כשבועיים דיון נוסף בנושא. עד אז יעבירו הגורמים הרלוונטיים (בניהם, משרד התשתיות ורשות המים) חוות דעת למרכז המחקר של הכנסת על לגיבוש מסמך מלא שיציג את משמעויות הפעולה. כזכור, בינואר השנה פורסם במעריב שהחלו באזור עבודות של חברת IEI במקום.
 
פעולות הקידוח.
פעולות הקידוח. "אינטרסים כלכליים על חשבון נכסים ציבוריים" צילום: שימי נכטיילר

המושג פצלי שמן דורש הבהרה; פצלי השמן, או אבנים ביטומניות כפי שרצוי לקרוא להם בעברית, הם מקור אנרגיה שמכיל חומר אורגני שעדיין לא הגיע למצב נוזלי, קרי נפט. כדי שייווצר נפט דרושים עוד כמה מיליוני שנים של לחץ וטמפרטורה. החומר האורגני עצמו נמצא במצב גולמי מאוד, וכדי להפוך את החומר האורגני לנוזל הנחשק דרושה התערבות אגרסיבית של חימום הסלע. יש שתי דרכים לעשות זאת: הראשונה והמוכרת יותר בעולם היא כרייה. דחפורים מגיעים לאזור שידוע שיש בו מרבצים של פצלי שמן ומתחילים להעמיס את שכבת הסלע הרלוונטית למגרסת ענק.

במקרה של עדולם מדובר בטכנולוגיה החדשה שהומצאה על ידי ענקית האנרגיה האמריקנית "של" ונקראת "אין סיטו" (בתוך האתר) ומתבססת על קידוח חורים קטנים יחסית בקרקע על פני שטח של קילומטר רבוע (חורי הקידוח לא מחוררים את כל השטח אלא נמצאים במרווחים), שדרכם מוכנסים לקרקע גופי חימום שמגיעים ל-700 מעלות. הגופים מחממים את הקרקע שבה מצויים פצלי השמן לטמפרטורה של 320 מעלות למשך שנתיים. בתום התהליך החומר הגולמי אמור להפוך לגז, להישאב דרך ראשי קידוח למיכלים ייעודיים, להתקרר ולהפוך לנפט.


אחד הפחדים הגדולים והמובנים ביותר של תושבי חבל עדולם קשור לזיהום האוויר והקרקע כתוצאה מתהליך ההפקה. בניגוד לניסיונות בארצות הברית, שנעשים באזורים דלילים מאוד באוכלוסייה - מקומות שאפשר לנסוע בהם שלוש שעות בלי לראות נפש חיה או להיתקל בבית - חבל עדולם הוא אזור מיושב מאוד.

שאלות ענקיות

"הפרויקט עלול לפגוע באופן קשה ובלתי הפיך באזור ירוק מרהיב, לגרום לזיהום אוויר קשה, לפגיעה במי התהום, ולדרדר את איכות החיים של התושבים והמבקרים באיזור", אמר בדיון ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). לדבריו, בשום מקום בעולם לא יושמה שיטה כזו, הדורשת אנרגיה עצומה, לצורך הפקה מסחרית של נפט. המהלך כולו מתנהל בחוסר שקיפות וללא שיתוף הציבור.

יו"ר הוועדה המשותפת, ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) אמר: "מדובר בפרויקט ענק שמעורר באופן טבעי שאלות ענקיות. הפרויקט מעורר שאלות רבות: כלכליות, חברתיות, סביבתיות ובריאותיות. בחינת הסוגיות חייבת להיות עניינית, מקיפה, מעמיקה ומקצועית כי ההשלכות עשויות להיות מרחיקות לכת".

ח"כ חנין קרא לקיים את הדיון בשקיפות מרבית וליצור במהירות תשתית משותפת של מידע על הסוגיות השונות המתעוררות סביב הפרויקט. הוא ביקש מכל הגורמים המעורבים להעביר

לידי הוועדה המשותפת את כל החומרים וניירות העמדה והמחקר העומדים לרשותם והבטיח כי החומרים הללו יועמדו לעיון הציבור באתר פתוח שיוקם לצורך זה במסגרת אתר הכנסת.

מנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, ציין בדיון כי הפרויקט סותר את מדיניות משק האנרגיה הישראלי והוסיף כי הניסיון לקדם את הפיילוט לפרויקט ללא תוכנית ותסקיר השפעה על הסביבה לא יעמדו במבחן בג"ץ. "כוונת היזמים לקדם פיילוט שכוונתו לחמם את תת הקרקע למאות מעלות ולפעול במשך שנתיים-שלוש מבלי שהוכנה תוכנית, לא תעמוד במבחן בג"ץ כהחלטה מנהלית, חוקית וסבירה". מבדיקות של אנשי המקצוע באדם טבע ודין עולה כי בפרויקט פצלי השמן כרוכות סכנות סביבתיות משמעותיות ביותר בהיבטים רבים ובהם: זיהום אוויר, פליטת גזי חממה, פגיעה במי התהום, בשטחים פתוחים ובערכי טבע באחד האזורים הערכיים והרגישים ביותר בארץ. 
יתרונות סביבתיים

נציג IEI השר לשעבר אפי איתם אמר בדיון כי "חזונה של חברת IEI הוא להביא את ישראל לעצמאות אנרגטית ולתרום לביטחונה ולרווחתה הכלכלית באמצעות הפקת נפט מפצלי שמן בטכנולוגית המיצוי התת קרקעי. זאת  תוך פיתוח בר קיימא  הקפדה על אחריות סביבתית ושמירה על איזון ומזעור השפעות על הסביבה". לדבריו, החברה פועלת על פי תכנית העבודה כפי שאושרה על ידי משרד התשתיות ולפי הנחיות משרדי הממשלה ורשויות המדינה הרלוונטיות, תוך שקיפות מלאה וניהול דיאלוג שוטף עם התושבים".

ד"ר יובל בר-טוב הגיאולוג הראשי של IEI אמר בישיבת הוועדה כי "להפקת הדלקים באמצעות מיצוי בעומק הקרקע של החומר האורגני, יתרונות סביבתיים משמעותיים: חתימת נוף קטנה וזמנית, גמישות במיקום הקידוחים על פני השטח, שיטה זו מקטינה דרמטית את האנרגיה הדרושה לתהליך המיצוי והדלקים המופקים בשיטה זו הינם באיכות גבוהה ומצריכים זיקוק מצומצם בהשוואה לנפט קנבציונלי. כיון שכך, לפרוייקט פוטנציאל לצמצם את פליטת גזי החממה בהשוואה לשימוש בדלקים המופקים בנפט גולמי". ד"ר בר-טוב הוסיף כי "שימושים בטכנולוגיה דומה נעשים מזה כעשור, לצורך טיהור קרקעות מזוהמות.טכנולוגיה זהה נוסתה בהצלחה במספר מתקני פיילוט ברחבי העולם. בימים אלה מצוי בשלבים ראשוניים פרוייקט מסחרי רחב היקף בירדן".

לכתבה באתר nrg

Comments