הרשויות מתווכחות, וישראל מתרחקת מיעדי האנרגיה

פורסם: 31 באוג׳ 2010, 7:03 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 01:56 27/08/2010

בעוד במדינות המערב מגיע השימוש באנרגיה מתחדשת לעשרות אחוזים, בארץ הוא בקושי 0.3%. ככה זה שהגופים המטפלים עסוקים בעיקר בהאשמות הדדיות


חסמים ביורוקרטיים, חוסר הסכמה בין משרדי הממשלה והיעדר תוכנית אב מוסדרת למשק האנרגיה - אלו הן הסיבות העיקריות לפיגור המתמשך של ישראל אחר העולם בניצול אנרגיות מתחדשות. הדברים עלו בפגישה מיוחדת שנערכה שלשום בין שרי התשתיות והפנים, שהתכנסו לדון באי העמידה של הממשלה ביעדים שקבעה לעצמה בתחום זה.

על פי הנתונים האחרונים של משרד התשתיות, היקף ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות בישראל הוא כ-0.3% בלבד, בעוד שהיעד לעוד שלוש שנים עומד על 5%. פרויקטים גדולים לניצול אנרגיה סולארית בערבה ובנגב, שאמורים לספק עוד 2.5% מצריכת החשמל, עדיין לא הגיעו לכדי מימוש.

היעדים לטווח הרחוק אינם נראים בני יישום בשלב זה. יעד ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות לסוף העשור שעליו החליטה הממשלה עומד על 10% - לעומת 20% באיחוד האירופי. משמעות הדבר שיהיה צורך להגדיל פי 20 את היקף ייצור החשמל הנוכחי מאנרגיות מתחדשות בתוך פחות מעשור, כדי לעמוד ביעד זה. תנאי נוסף הוא שהיקף הביקוש לחשמל יפחת עקב מימוש תוכניות חסכון שונות של משרד התשתיות, מטרה שגם היא עדיין רחוקה מיישום עקב היעדר תקציבים ושיתוף פעולה בין משרדי הממשלה.

בניסיון לקדם את העמידה ביעדי הממשלה, קיימו שלשום שר התשתיות, עוזי לנדאו, ושר הפנים, אלי ישי, פגישה מיוחדת. בפגישה הודו המשתתפים שחלק גדול מהפרויקטים בתחום האנרגיה מתעכב בשל חוסר הסכמה בין הגופים הרבים העוסקים בכך. שני השרים החליטו להקים צוותי עבודה שינסו לגבש דרכים לטיפול במה שהוגדר "גישור הפערים".

גורמים במשרד התשתיות טענו באחרונה שמערכת התכנון הכפופה למשרד הפנים אינה מקדמת במהירות הנדרשת פרויקטים בתחום האנרגיה המתחדשת. מנגד, במשרד הפנים טענו בתום הפגישה כי גורמי התכנון משקיעים מאמץ רב בקידום הפרויקטים, אולם הם מעוכבים בשל חסמים שונים שאינם תלוים בהם: קושי בקבלת רישיונות מרשות החשמל, התנגדות משרד החקלאות להקמת מתקנים על קרקעות חקלאיות וקשיים בהקצאת קרקעות לפרויקטים השונים על ידי מנהל מקרקעי ישראל.

שני הפרויקטים הסולאריים הגדולים המתוכננים לקום בדרום, האחד ליד קיבוץ אשלים והשני בתמנע, הגיעו לשלב המכרזים אולם התכנון עדיין בשלבים ראשוניים. במקרה של אשלים פורסמו רק לאחרונה ההנחיות לתסקיר השפעה על הסביבה שתהיה לפרויקט, בו יפיקו חשמל בהיקף של 250 מגוואט.

מנכ"ל משרד התשתיות לשעבר, ד"ר חזי קוגלר, טען לפני כמה שבועות בכנס של תעשיית הקלינטק שהסחבת הבירוקרטית מביאה לקבורתם של הפרויקטים בתמנע ובאשלים, טענה שאותה הכחישו בתוקף במשרד התשתיות.

בישראל טרם גובשה תוכנית אב מסודרת למשק האנרגיה, ותוכניות המתאר הארציות למתקנים סולאריים נמצאות רק עתה בשלבי הכנה. משרד התשתיות טען שבגלל חוסר תיאום בין ועדות התכנון המקומיות, וחוסר הכרתן את הנושא, ישנם עיכובים במתן היתרים לפרויקטים של ייצור סולארי בהיקף קטן (עד 10 מגוואט). משרד התשתיות מנסה גם לקדם פרויקטים להפקת חשמל מביו-גז הנוצר בין השאר בתהליכי פירוק של פסולת. המשרד תומך בפרויקט כזה שאמור לפעול בעמק חפר.

על פי דו"ח מקיף על מצב האנרגיות המתחדשות בעולם שפרסם האו"ם לאחרונה, בשנה שעברה סיפקו מקורות אנרגיה מתחדשים 18% מאספקת החשמל העולמית. בשנה השנייה ברציפות, עלתה תוספת ייצור האנרגיה ממקורות מתחדשים על התוספת ממקורות אחרים (גז, פחם וגרעין). עשרות מדינות בעולם בעולם קבעו באופן רשמי יעד של אספקת חשמל ממקורות מתחדשים בשיעור של 15%-25 עד סוף העשור.

לכתבה בהארץ
Comments