אחרי קשיים רבים: הושלמה הקמת צינור הגז הטבעי לחיפה

נשלח 16 בפבר׳ 2011, 2:29 על ידי Sustainability Org

בטקס בנוכחות ראש הממשלה נחנך היום (ג') בחיפה צינור הגז שמחבר את אזור המפרץ למערכת הארצית להולכת הגז הטבעי. הממשלה אישרה מתווה פיצוי לבעלי הקרקעות שבתחומן עוברות תשתיות הצינור. יונה יהב: "יקבע רף זיהום חדש ונמוך, ממנו לא נאפשר לחרוג"

יונתן הללי | 15/2/2011 18:34
תגיות: מפרץ חיפה,צינור גז טבעי,גז טבעי

אחרי לא מעט קשיים נחנך היום (ג') צינור הגז שמחבר את מפרץ חיפה והצפון למערכת הארצית להולכת הגז הטבעי. בטקס נכחו בין השאר ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שר התשתיות עוזי לנדאו וראש עיריית חיפה יונה יהב.
 
ראש הממשלה בפתיחת נתיבי גז באזור חיפה
ראש הממשלה בפתיחת נתיבי גז באזור חיפה צילום: מקס ילינסון

ראש הממשלה הקפיד לא להתייחס בדבריו למחלוקות שליוו את השלמת הקמת צינור הגז והודה לכל הנוגעים בדבר על השלמת הפרויקט.

ראש עיריית חיפה יונה יהב אמר כי "בעוד כחודש יעברו בתי הזיקוק לשימוש בגז טבעי ולאחר מכן גם חברת החשמל ויתר המפעלים. ביום הזה, עם חיבור הגז הטבעי, יקבע רף זיהום חדש ונמוך ממנו לא נאפשר לחרוג".

התוואי הכולל של צינור הגז מתחיל מחוף דור, עובר דרך יקנעם ומפער הקישון, ומסתיים במפרץ חיפה. הצינור הונח בעבר בקטע שמחוף דור עד ליקנעם, וכן בקטע שממחלף העמקים ועד למפרץ חיפה. הקטע שנחנך היום במפער הקישון משלים את החלק שהיה חסר ומאפשר את העברת הגז הטבעי.  

פיצוי לבעלי הקרקעות

הקמת הצינור הופסקה פעמים רבות עקב מחלוקות עם בעלי הקרקעות שבתחומן עוברות התשתיות. בעקבות דיונים שקיים מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, עם ראשי המועצות, בעלי הקרקעות ונציגי העדה הדרוזית שמתגוררים באזור, אושר בממשלה מתווה פיצוי לבעלי הקרקעות, שחלקם יקבלו פיצוי כספי וחלקם יקבלו קרקע תמורת קרקע.

לאחר אישור המתווה, עתרו מספר בעלי קרקעות לבג"צ וביקשו לעצור את העבודות. בג"צ סרב להורות על הפסקת העבודות, וממשיך לנהל דיון בנוגע ליישום החלטת הממשלה.

אספקת הגז הטבעי לתחנת הכוח בחיפה, לבתי הזיקוק ולמפעלים רבים במפרץ חיפה נועדה להפחית את זיהום האוויר והתחלואה באזור זה ולשפר את איכות החיים של תושבי בחיפה והקריות. כמו כן, מחירו של הגז הטבעי נמוך משמעותית מהדלקים שבהם משתמשים כיום המפעלים באזור זה. הוזלת העלויות צפויה לחסוך עשרות מיליוני דולרים בשנה למשק הישראלי.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
יו"ר בזן נגד המדינה: "לא נשקיע שקל נוסף בהפחתת הזיהום - עקב אי הנחת צינור הגז"
תעשיינים וראשי רשויות הקימו פורום לזירוז הנחת צינור הגז הטבעי בצפון
רוצים אוויר נקי - בלי צינור גז בשטח
אייל גבאי ינהל את המו"מ לפתרון המחלוקת על המקטע הצפוני של צינור הגז הטבעי
"אי אפשר לסמוך על מערכת הולכת הגז"
הגז הטבעי בדרך למפרץ חיפה?
האם טכנולוגיות חדשות ישאירו את תחנות הכוח הפחמיות מאחור? היכונו לעידן הגז
Comments