הסתיימה הקמתו של מפעל החשמל הראשון מגלי הים

פורסם: 31 ביולי 2010, 22:04 על ידי: Sustainability Org

חברת אס.די.אי סיימה בנמל יפו את הקמתה של תחנת כוח ראשונה בקנה מידה גדול המפיקה חשמל מגלי הים בנמל יפו בשיטת המרה מיוחדת.

29/07/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
גלי ים
דגם של המתקן המלא בנמל יפו כשתסתיים בנייתו – איור באדיבות חברת אס,די אי


חברת א.די.אי, S.D.E סיימה את הקמת המפעל הראשון בקנה מידה גדול המייצר חשמל מגלי הים, הממוקם בנמל יפו. תחנת הכוח הימית תייצר 60 ק"ואט חשמל והיא השלב הראשון של תוכנית הבנייה הכוללת שתגיע לייצור של 50MW על שובר הגלים של נמל יפו.

מה הופך את גלי הים לאנרגיה

את הכוח העצום של האוקיינוס ניתן לרתום במגוון טכנולוגיות: ניצול הגאות ושפל, אנרגיה תרמית, זרם הגל הגבוה ומהירות התנועה שלו.

המתקן של חברת אס.די.אי מנצל את תנועת הגל ואת מהירותו. המצופים המותקנים בים נעים יחד עם הגלים וניתן לנצל תנועה זו להפקת אנרגיה, כמו טורבינה של רוח או תנועה הנובעת ממפל מים. שמואל עובדיה, מנכ"ל חברת אס.די.אי. אנרגיה בע"מ, הוא אשר פיתח את השיטה להפקת חשמל מאנרגית ומרכיביה רשומים כפטנטים במנהל הפטנטים האמריקני. זוהי טכנולוגיה חדשה של אנרגיה מתחדשת שנמצאת בישראל בשפע לאורך החוף.

שובר גלים הופך לתחנת כוח להפקת חשמל

אנרגיה ים
הדגם הניסיוני בנמל יפו – צילום: באדיבות חברת אס,די אי
שובר הגלים של יפו הוא באורך של כ-1000 מטרים והוא יארח בעתיד את הרחבתו של המפעל ליצירת חשמל של חברת אס.די.אי. לחברה ניסיון והיא כבר בנתה שמונה תחנות דומות להספקת חשמל.

לדברי נציגי חברת אס.די.אי, התחנה לא תפגע בסביבה אלא אף תסייע למנוע שחיקה של שובר הגלים שבדרך כלל נגרמת על ידי הגלים הגבוהים. חברת החשמל הביעה את הסכמתה לרכוש את החשמל המופק מגלי הים.

התחנה החדשה המופעלת בימים אלה היא התשיעית במספר שנבנית על ידי חברת אס.די.אי, והיא לדברי החברה דגם משופר, הפועל בצורה אוטומטית מלאה. בגרסה החדשה, רק 10 אחוזים של המתקן נמצא במים, דבר הממזער את הסיכון למערכת במקרים של סופות ופגעי טבע אחרים.

תמיכה של משרד התמ"ת

נמל יפו
שמואל עובדיה, מנכ"ל חברת אס.די.אי. אנרגיה בע"מ - צילום: באדיבות חברת אס,די אי
בעלי חברת אס.די.אי מציינים ששיטת ההמרה של אנרגיה הנוצרת מתנועת גלי הים לאנרגיה חשמלית, קיבלה תמיכה של המדען הראשי ושל משרד התמ"ת. הדגם האחרון פעל בהצלחה במשך תקופה של שנתיים, וייצר 40 ק"ואט/שעה.

בעקבות ההצלחה של הדגם החדש מתכננת חברת אס.די.אי להציג אותו למשלחות עסקיות, משרדי האנרגיה, מושלים ופקידים של חברות החשמל במדינות ברחבי העולם.

התקנה בעוד נמלים בישראל

אינה ברוורמן מנהלת שיווק בינלאומי ופיתוח עסקי של החברה מסרה: "היה עניין רב בטכנולוגיה ייחודית של אס.די.אי עוד לפני בנית המודל המבצעי. אולם כעת, אני מאמינה כי לא ניתן יהי לעצור את הפיתוח והצמיחה של החברה".

נמל יפו והמנהל שלו רן וולף אפשרו בו את התקנת המערכת והיו בכך חלוצים. וולף תמך במתקן וסייע לחברה להוכיח את יעילות הטכנולוגיה שלה.

חברת אס,די,אי מקווה כי תוכל להתקין מפעלים דומים גם בנמל חיפה, נמל הרצליה ומקומות מתאימים נוספים בארץ.

לכתבה באפוק טיימס

Comments