האסון ביפן יכול להיות המשמעותי בכל הזמנים

פורסם: 28 במרץ 2011, 8:46 על ידי: Sustainability Org
בטרגדיות קודמות נהרגו יותר בני אדם, אבל כשמדינה עשירה חוטפת כאלו מכות בשידור חי - הכפר הגלובאלי נתקף פחדים כמו שלא חווה מעולם. וזה מה שיכול להוביל לשינוי הגדול
AP, 24/3/2011

יש אירועים בהיסטוריה שנצרבים לנצח בזיכרון הקולקטיבי העולמי, ונכנסים לתחום שבו המיתוס פוגש את המציאות שוברת הלב. הטרגדיה של יפן היא אירוע כזה. כבר כעת, נראה הגיוני לסכם אותה כאחד מהאסונות המשמעותיים של זמננו - כזו שמשפיע על מדיניות, כלכלה, ואפילו פילוסופיה, במשך עשורים, בעולם שבו האנשים מחוברים זה לזה יותר ויותר.

 

ראשית, אלו התמונות הסוריאליסטיות לחלוטין מאזורי האסון: מכוניות על גבי גגות, סירות בתוך שדות אורז, מסוקים בקרב של דוד מול גוליית נגד כורים גרעיניים קורנים. בהמשך, זו הדרך שהמראות מציבים אותנו מול הפחדים הבסיסיים ביותר: מוות באסון טבע, מפולת, או נשורת גרעינית.

  

לדבריו, תושבים רבים בניו אורלינס צופים באסון בתחושות קשות של הזדהות, כשאצל חלקם אפילו מתעוררים סימפטומים של פוסט-טראומה.

 

הצונאמי ביפן יירשם בהיסטוריה כאסון המשמעותי ביותר, טוען פרופסור ג'יימס אור, מומחה ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת באקנל. לא בגלל מימדים יוצאי דופן של קטל או סבל, אלא משום שתוצאותיו יורגשו ברחבי העולם באופן הישיר ביותר. "קתרינה היתה במובנים רבים אסון אזורי", הוא הסביר.

 

המהלומה העולמית הזו מתחזקת בשל המהירות ההיסטורית שבה תיעוד ההרס והזוועות הגיע לכל פינה בגלובוס. "אנשים בכל מקום יכלו לראות כמעט מיד את האסון", הזכיר ורצ'יק. "וזה מוביל לשינוי פסיכולוגי וחברתי ברחבי תבל".


לכתבה באתר ynet


כתבות קשורות:

מדריך מקוצר לדיון החם: בעד ונגד חשמל גרעיני בישראל

Comments