האסון הגרעיני ביפן מעורר בחינות ובדיקות במדינות המערב

נשלח 18 במרץ 2011, 3:28 על ידי Sustainability Org

פגיעת הכורים הגרעיניים ביפן, שאיש אינו יודע עדיין את תוצאותיה הסופיות, מעוררת באיחוד האירופי בחינה מחדש של הכורים שבפעולה – גם המשך הפיתוח של כורים להפקת חשמל מועלה מחדש

17/03/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

תחנת כח
מגדל קירור של תחנת כח גרעינית בטיהנג', בלגיה של חברת אלקטרבל – צילום: BRUNO FAHY/AFP/Getty Images
מה שיותו ויותר מסתמן כאסון גרעיני רחב היקף בכורים בעיר פוקושימה ביפן מעורר גל של תגובות באיחוד האירופי, פחות בארה"ב. השרים לאיכות הסביבה של האיחוד דוחקים לביצוע מבחנים בכורים גרעיניים הקיימים ולוחצים על חברי הפרלמנט האירופי לביטול הדרגתי של שימוש באנרגיה גרעינית.

בינתיים הלובי לאנרגיות מתחדשות בגרמניות הודיע כי הוא מסוגל לספק עד לשנת 2020 47 אחוז מהאנרגיה שתוכנן שתסופק על ידי הגרעין, כיום בגרמניה 23 אחוז מהחשמל מסופק על ידי אנרגיה גרעינית.

בארה"ב, 20 אחוז מהחשמל מסופק על ידי אנרגיה גרעינית אך מאז האסון ב"אי שלושת המילין" בפנסילבניה שם הותך כור גרעיני בשנת 1979 בעקבות תאונה, יש חשש בקרב הציבור מנושא האנרגיה הגרעינית. כרגע מודאגים בעיקר מהנשורת הרדיואקטיבית ומבקשים מתושבי ארה"ב הנמצאים ביפן להתרחק 50 מילין ממקום האסון בעוד ההוראות ביפן הם לקחת מרחק של 12 מילין. ספינות הצבא של ארה"ב אף הן התבקשו להתרחק מחופי יפן.

בישראל יש דווקא קולות היוצאים בעד ההליכה לאנרגיה גרעינית בטענה שהכורים כיום בטוחים הרבה יותר מהאלה שהתפוצצו ביפן.

האסון ביפן - הגדול מאז אסון הגרעין בצ'רנוביל

הסוכנות העולמית לאנרגיה אטומית משווה בין האסון המתחולל ביפן לזה שהיה בשנות השמונים בכור הגרעיני של צ'רנוביל שגרם לפגיעה באלפי אנשים, חלקם סובלים עד היום מן החשיפה לדליפה הרדיואקטיבית אז.

הסוכנות מודיעה כי ביפן נאבקים כדי למנוע פגיעה חמורה יותר בכור מספר 3 שיש חשש כי יותך. כזכור חלק מהכורים הגרעינים, שישה במספר בתחנת הכח של פוקומצישה התפוצצו בעקבות רעידת אדמה המוגדרת החמישית החזקה ביותר בעולם במאה השנים האחרונות.

בשטחי מדינות האיחוד האירופי פועלים 143 תחנות כח גרעיניות. קנצלרית גרמניה אנג'לה מרקל הייתה הראשונה באירופה להתייחס לאסון וכבר הודיעה על הקפאת הצעת החוק שהיה אמור לאשר המשך פעולה של 7 כורי גרעין ישנים. "במהלך ההקפאה מצב בטיחות הכורים ייבחנו לאור מה שקרה ביפן", הודיעה מרקל, במסיבת עיתונאים בברלין.

שתי המפלגות העיקריות בפרלמנט האירופי "מפלגת העם האירופי" ו"מפלגת הסוציאל דמוקרט" קוראים לבדוק מחדש את כל תחנות הכח הגרעיניות. ספרד ופורטוגל, שתיהן מונהגות על ידי מפלגות סוציאליסטיות דורשות ביטול הדרגתי של השימוש באנרגית הגרעין כפי שדורשות המפלגות הירוקות באירופה.

צרפת (עם 58 תחנות כח גרעיניות) ובריטניה (19), אחוז גבוה לעומת שאר מדינות האיחוד מבקשות "להירגע".

ג'ו ליינן מגרמניה התבטא ואמר: "לאור מה שקרה ביפן עלינו לבחון מחדש את התקנים והאמצעים לבטיחות תחנות הכח הגרעיניות באירופה. הן לא יוכו על ידי צונאמי אך קיימות סכנות אחרות כולל האפשרות של מתקפת טרור".

חברת אלקטרבל בבלגיה כינסה מסיבת עיתונאים לאחר האסון ביפן כדי להבהיר את אמצעי הבטיחות הנהוגים בתחנת הכח הבלגית.

ארה"ב מודאגת ומעלה שאלות לגבי הגרעין

בשל התחממות כדור הארץ וגם אחרי אסון דליפת הנפט של חברת BP במפרץ מקסיקו ההתנגדות לכוח גרעיני התרככה מעט בארה"ב. אין עדיין תגובה רשמית חוץ מהודעתה של

ומזכירת המדינה הילרי קלינטון. בהתייחסה למשבר היפן אמרה קלינטון בראיון עם רשת הטלוויזיה MSNBC: "מה שקורה ביפן מעלה שאלה לגבי המחיר והסכנה שבאנרגיה הגרעינית גם בארה"ב".

גם ללא תגובה רשמית על עתיד הגרעין בארה"ב המתנגדים שם משמיעים את קולם וקוראים להיפטר בהדרגה מהאנרגיה הגרעינית.

גרמניה יכולה לסמוך על אנרגיה מתחדשת

לובי האנרגיות המתחדשות בגרמניה טוען כי יש באפשרות האנרגיות המתחדשות להיערך כדי לספק חשמל במקום תחנות הכח הגרעיניות. בשנה האחרונה 17 אחוז מהאנרגיה בגרמניה סופקה על ידי אנרגיות מתחדשות.

לכתבה באפוק טיימס


Comments