התוכנית לחיסכון בחשמל תישאר על הנייר - וחבל

פורסם: 25 בנוב׳ 2009, 2:21 על ידי: Sustainability Org
מאת אבי בר אלי, מועד פרסום: 17/11/2009
 
תוכנית העבודה שהציג אתמול משרד התשתיות ראויה כמובן לברכות, אך חבל שנידונה מראש לכישלון בשלושת המגזרים אליהם היא פונה - הביתי, העסקי והציבורי. זאת משני טעמים עיקריים: תלישותה מן ההווי הישראלי והיעדר תחושת הדחיפות.

אף דייר לא ימהר להחליף את נורת הליבון שעלותה שקלים בודדים בנורת פלואורסנט (CFL) יקרה פי כמה. רוצים חיסכון בתאורה? איסרו על יבוא נורות ליבון או השתמשו במנגנון המיסוי לחינוך השוק.

הבטחה למתן תמריצים לחוסכים או מענקים למנהלים פרויקטי התייעלות טובה על הנייר - אך תלך לאיבוד בביורוקרטיה הבין-משרדית. אף בעל עסק לא ישקיע מכספו עשרות אלפי שקלים עבור התייעלות אנרגטית, גם אם תקופת ההחזר היא שנתיים בלבד, והקמת קרן מזנין (מימון ביניים) ייעודית היא בגדר חלום אוטופי. מעבר ל-Smart grid מסובך מדי עבור מדינה שעדיין לא יודעת בידי מי יופקד ניהול המערכת שלה מחר בבוקר. החלפת מונים כלל ארצית היא עסק יקר שדורש שיתוף פעולה מצד חברת החשמל, שבעוד שנתיים-שלוש לא תשוש בהכרח לקדם פרויקט שיגרע מהכנסותיה.

באשר למגזר הציבורי, הרי שזה לא עשה דבר כדי להתייעל אנרגטית, ובהיעדר סנקציות אוצריות גם לא יעשה דבר מהותי בעתיד. המדינה מחכה כבר עשרות שנים להתייעלויות מהותיות יותר מזו במערכת הביטחון - מצרכניות החשמל הגדולות בישראל. לצד כל אלה עומדת סוגיית התכיפות. כפי שלימדו אותנו לאחרונה משקי החשמל והמים, שינויים מהותיים במנגנונים הממלכתיים ניתן להעביר רק במסגרת "תוכנית חירום" רעשנית ומלוכדת שורות. במשרד התשתיות מעדיפים לא לנקוט בצעדי כפייה, אך יבינו במהרה שאי אפשר לרסן צריכה בדרכי נועם בלבד, או לחתור לשינוי התנהגות מאסיבי, ולצאת בסדר עם כולם.
 
Comments