חברת חשמל מחפשת שותף להקמת הפחמית

פורסם: 20 בינו׳ 2010, 2:20 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 בינו׳ 2010, 2:35 ]
תאריך פרסום: 17/1/2010
 
ראש הממשלה החליט לדחות את ההחלטה על הקמת תחנה פחמית באשקלון עד לגיבוש מדיניות כוללת בנוגע להפחתת פליטות גזי חממה. אבל חברת חשמל ממשיכה לקדם את התוכניות.
 
למרות שראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להקפיא את ההחלטה בדבר הקמת תחנה כוח פחמית באשקלון רק  לאחר החלטת הממשלה בדבר מדיניות הפחתת גזי החממה בישראל, בחברת חשמל ממשיכים לעבוד.

חברת החשמל משוכנעת בהוצאה לפועל של תחנת הכוח הפחמית (פרוייקט D) באשקלון, ועוסקת במציאת שותף פיננסי-אסטרטגי לפרויקט. בעבר דובר על כך שעובדי החברה יהיו שותפים באחזקות של הפרויקט. לדברי מנכ"ל החברה עמוס לסקר, מציאת שותף לפרויקט D הוא אחד מהיעדים של חברת  החשמל לשנת 2010.
  
מזה כעשור מתכננת חברת החשמל להקים תחנת כח פחמית נוספת באשקלון. על אף טענות המתנגדים כי הטכנולוגיה להפקת חשמל מפחם היא יקרה, מזהמת ומאופיינת ביעילות נמוכה. למחנה המתנגדים הרחב,
 
בנוסף לארגונים הירוקים, חברו גופים שונים מכל הקשת הציבורית. המתנגדים טוענים כי תחנות הכח הפחמיות הן גורם זיהום האוויר הגדול ביותר בארץ, וכי ייצור חשמל בטכנולוגיה זו נחשב כמזהם ביותר מבין כל השיטות הקיימות, עד פי 11 מייצור חשמל בגז.  גם משרד הבריאות מתנגד נחרצות. מחקרים רפואיים מוכיחים קשר ישיר בין זיהום האוויר לתחלואת נשימה. אם תקום התחנה, ואיתה הארובה הנוספת, צפויה עלייה של עשרה אחוזים במספר הפונים לטיפול רפואי בשל בעיות בדרכי הלב ומערכת הנשימה, באיזור המועד הכולל לא רק את אשקלון לבדה, אלא גם את קריית גת, שדרות וניצנים.

 
Comments