התייעלות אנרגטית וסיסמאות

פורסם: 23 בנוב׳ 2010, 7:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 בנוב׳ 2010, 7:43 ]

משרד האוצר יוביל את החסכון האנרגטי בישראל. מפתיע ומשמח. עידוד אנרגיות מתחדשות? נשמע כמו הבטחות שכבר הושמעו בעבר

רונית מורגנשטרן | 23/11/2010 11:43
תגיות: התייעלות אנרגטית

מה שמעניין בהמלצות שגיבש הצוות בראשות מנכ"ל האוצר, חיים שני, הוא בעיקר לקיחת האחריות של משרד האוצר על תוכנית ההתייעלות האנרגטית; את התוכנית עצמה הגה משרד התשתיות, וגם הציג אותה בצורה מפורטת כבר לפני מספר חודשים; הבעיה כמו תמיד היא מימון תוכניות כאלו.

לכן זו הפתעה נעימה, שהצוות של חיים שני המליץ לתקצב את התוכנית במאות מיליוני שקלים לשנים הקרובות - יש המעריכים כי מדובר בסכום המתקרב למיליארד שקל. לא קרן ולא כמה קרנות שימומנו מהיטל על הציבור - אלא תקצוב ממשלתי, שיגיע אל משרד התשתיות ומשרדים רלוונטיים נוספים.

בצוות סבורים, שבתוך שנתיים כבר אפשר יהיה להגיע עם תוכנית זו לצמצום חשמל בהיקף של כמה מאות מגה-ואטים - שווה ערך לתחנת כוח בינונית. הלחץ לקדם את התוכנית הוא לא רק כדי לחסוך בכמות החשמל המיוצרת בארץ ולמנוע מצב של מחסור בחשמל; הלחץ הוא בעיקר התחייבות ישראל להקטנת הפליטות המזהמות כלפי ועידת האקלים בקופנהגן וכלפי ארגון ה-OECD מלפני שנה.
מעדיפים תחנות פרטיות

התייעלות אנרגטית, שמפחיתה את היקף ייצור החשמל הנדרש, היא דרך מעולה להפחית פליטות, כי פשוט מקימים פחות תחנות כוח. שאר הצעדים עליהם ממליץ הצוות הם בחלקם ידועים וחלקם בבחינת סיסמאות שכבר שמענו עליהן, כמו עידוד אנרגיות מתחדשות - אנחנו לא בונים על זה מי יודע מה, אמרו לנו במשרד האוצר - זה יקר מאד ותורם מעט.

הצוות דחה עם זאת את המלצת שר התשתיות, עוזי לנדאו, להטיל על חברת החשמל להקים עוד 2 טורבינות גז; במשרד האוצר לא אהבו ממילא את ההמלצה של לנדאו, משום שיש כבר החלטת ממשלה, שחברת החשמל

לא תקים יותר תחנות כוח במדינה למעט אלו הנכללות בתוכנית החירום ואת תחנת D באשקלון.

באוצר מעדיפים שיצרן פרטי יבנה תחנת כוח שתוסיף עוד כמה מאות מגה-ואטים, אבל יצרנים פרטיים מתקשים ליישם את תוכניותיהם בגלל בעיות של רגולציה וחסמים בירוקרטיים אחרים. לכן באוצר מודים בשקט, שאם ב-2014 לא תהיה תחנה פרטית נוספת לזו של OPC ברמת חובב, הרי שאז ייאלצו לפנות אל חברת החשמל ולבקש ממנה לבנות לנו עוד כמה מאות מגה-ואטים. אגב, כל הנ"ל עוד דורש הסכמת הממשלה, ושם יש גם שיקולים נוספים, כידוע.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
התייעלות אנרגטית תתוקצב במאות מיליוני שקלים
Comments