הודעה ירוקה, ריקה מתוכן

פורסם: 25 בדצמ׳ 2010, 22:03 על ידי: Sustainability Org

כשלנדאו מודיע שימנה נציג סביבתי למועצת הנפט, הוא לא מתכוון לנציג של המשרד להגנת הסביבה או ארגוני הסביבה כפי שמקובל

אביב לביא | 24/12/2010 10:20
תגיות: מועצת הנפט

אומרים שאת העיתונים בישראל צריך לקרא בזהירות: הכותרת אומרת דבר אחד - וממש באותו זמן האותיות הקטנות מספרות סיפור אחר לגמרי. הטענות הללו לא לגמרי מופרכות, אבל כדאי לדעת שהעיתונים הם כסף קטן לעומת ההודעות שמפרסמים הפוליטיקאים.

ישמור על האינטרס הסביבתי: שר התשתיות
  
למשל, ההודעה ששיגר ביום רביעי השבוע שר התשתיות, עוזי לנדאו, למערכות התקשורת. הכותרת היתה "שר התשתיות הלאומיות: אמנה נציג סביבתי למועצת הנפט". תודו שזה נשמע נהדר: לא רק המשרד להגנת הסביבה ולא רק הארגונים הירוקים דואגים להגן על האינטרס הציבורי, הבריאותי והסביבתי ולאזן מעט את הרוח הכלכלית־יזמית השולטת בתחום חלוקת רישיונות הנפט; שר התשתיות בכבודו ובעצמו עומד על המשמר!

אלא שאז נודדות העיניים אל האותיות הקטנות בהודעתו של לנדאו. שם מתברר למה מתכוון השר כשהוא כותב "נציג סביבתי" - לא, חלילה, נציג של המשרד להגנת הסביבה או של ארגוני הסביבה, כמקובל בגופי תכנון למשל - אלא אדם שהינו "בעל השכלה אקדמית בתחום איכות הסביבה, או לחילופין לפחות 5 שנות ניסיון בתחום".

לנדאו יודע היטב שהשכלה אקדמית בתחום  איכות הסביבה לא הופכת אדם לשליחו של האינטרס הסביבתי הציבורי. לפי הקריטריונים שהוא מציע, מי שלמד לתואר ראשון באקולוגיה ולאחר מכן ייעץ במשך 5 שנים לאחד התאגידים המזהמים במשק ‏(רוב התאגידים מעסיקים כיום יועצים כאלה, וטוב שכך‏), יוכל לשבת במועצה ולהכשיר כל שרץ. אבל העיקר הוא שלפי הכותרת, לנדאו יוצא ירוק.

ההודעה הזאת היא עוד פרק במאבק על ההרכב העתידי של מועצת הנפט. משרד התשתיות שואף להרחיב את המועצה מ-9 חברים ל-13, אך רוצה שהתוספת תהיה על טהרת אנשי התשתיות והאוצר. ומה עם גיאולוגים, הידרולוגים, אקולוגים, אנשים שיש להם צל צילו של מושג ירוק באשר להשלכות האפשריות של חיפושי נפט באזורים רגישים?

בדיון שהוקדש לתיקון החוק בוועדת הכלכלה של הכנסת, השמיעו נציגי משרד התשתיות טיעונים שהתחרו זה בזה בהגיונם הצרוף. ד"ר יעקב מימרן, האחראי לרישוי אוצרות הטבע במשרד התשתיות, אמר שלמשרד להגנת הסביבה יש בוועדה משקיף, ואין הבדל בין משקיף לחבר מן המניין. אם אין הבדל, מה אכפת לד"ר מימרן שהמשקיף יהפוך לחבר?

אגב, המשקיף מטעם הגנת הסביבה, מנחם זלוצקי, חושב אחרת לגמרי: הוא רמז בדיון שאסון בנוסח האסדה במפרץ מקסיקו יכול להתרחש גם כאן, ואמר כי "יש לנו אגף גדול של ים וחופים ואנחנו יכולים לטייב את עבודת המועצה ולהציג מידע סביבתי בזמן אמת. משקיף במועצה נמצא בדרג ב', ונוכחותנו כחברים יכולה רק לסייע".

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
ישמור על האינטרס הסביבתי: שר התשתיות
Comments