הישג לירוקים: תכנון מתקני הגז יועבר מהטייקונים למדינה

נשלח 6 באפר׳ 2011, 5:58 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 10:37 06/04/2011
 
לפי ההחלטה, הליך התכנון לא יתבצע על ידי החברות שמפיקות את הגז, אלא על ידי צוות מקצועי מטעם המדינה

מאבק הארגונים הסביבתיים והתושבים באזור חוף הכרמל נגד הכוונה להקים מתקנים לקליטת גז ביבשה זכה אתמול להישג חשוב. זאת לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה על הליך תכנוני חדש, שבמסגרתו ייבחנו גם חלופות ימיות להקמת תשתית ההולכה והטיפול בגז הטבעי.

לפי ההחלטה, הליך התכנון לא יתבצע על ידי החברות שמפיקות את הגז, אלא על ידי צוות מקצועי מטעם המדינה.

בהחלטות קודמות נקבע שנובל אנרג'י, השותפה בקידוחי הגז הגדולים, היא זו שתבצע בדיקת חלופות להקמת המתקנים. החברה נתנה עדיפות להקמת המתקנים ביבשה, סמוך ליישובי חוף הכרמל, והדבר עורר מחאה חריפה של תושבים. בחוף הכרמל טענו שמתקני הגז יהוו סיכון בטיחותי וסביבתי. דרישתם המרכזית של התושבים והפעילים הסביבתיים היתה לבדוק חלופה ימית, שבמסגרתה ייקלט הגז על אסדה בים.

בעקבות בחינה מחדש של הליכי התכנון, החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה אתמול על הכנת תוכנית מתאר ארצית מיוחדת להקמת מתקנים ותשתיות הנדרשים לטיפול בגז הטבעי ובתוצריו.

באופן רשמי, היזם של התוכנית יהיה משרד התשתיות, אבל מי שיוביל את ההליך יהיה צוות עורכים של תוכנית המתאר. הצוות יכלול נציגי משרדי ממשלה שונים, וככל הנראה גם נציגי ציבור. צוות זה יבדוק חלופות ביבשה אך גם בים. יש להדגיש שמשמעות הדבר אינה פסילה מוחלטת של חלופות כמו חוף הכרמל, וייתכן שצוות זה יגיע למסקנה שחלופות אלה הן המתאימות ביותר.

בחברה להגנת הטבע קיבלו אתמול בברכה את ההחלטה, אך הדגישו שמדובר במהלך זמני, ושיהיה צורך לוודא שהוא לא מביא לתוצאות הגורמות נזקים סביבתיים.
 
Comments