היזמים בענף הסולארי יתמודדו על גובה הסובסידיה במכרז

נשלח 26 בנוב׳ 2011, 23:41 על ידי Sustainability Org

רשות החשמל פירסמה את המכסה השלישית להתקנת מערכות סולאריות קטנות - האחרונה עד 2015

27/11/2011, מאת איתי טרילינק
 
רשות החשמל פירסמה ביום חמישי לשימוע ציבורי את ההסדרה החדשה למתקנים סולאריים קטנים על גגות. מדובר בהסדרה השלישית מאז קיץ 2008, שתציע ליזמים ולבעלי גגות גדולים מכסה מסובסדת לייצור חשמל בהיקף של 110 מגה-ואט, מתוכם 95 מגה-ואט שיוקצו למתקנים מסחריים ו-15 מגה-ואט למתקנים ביתיים.

זוהי ההסדרה האחרונה המתוכננת למערכות פוטו-וולטאיות (P.V) קטנות (עד 50 קילו-ואט) עד 2015, אולם היא שונה מקודמותיה בכך שלראשונה היא תציע הליך התמחרות על גובה התעריף המתמרץ שתבטיח המדינה ליזם. להסדרה שני שלבים. בראשון, שיימשך עד סוף 2012, יובטח למתקינים הביתיים תעריף רכישת חשמל של 1.34 שקלים לקווט"ש למשך 20 שנה, ו-1.07 שקלים לקווט"ש למתקנים מסחריים. בשלב השני, ב-2013-2014, יוסדרו מתקנים מסחריים בלבד ובשיטת מכרז. היזמים יגישו במעטפה סגורה את התעריף המבוקש על ידיהם, וסמוך למועד פתיחת המעטפות ייקבע תעריף מקסימום על ידי רשות החשמל. המציעים שהגישו תעריף נמוך מהמקסימלי יקבלו אישור להקמת מתקן. שלב זה ייערך בשתי פעימות של 30 מגה-ואט בכל שנה. התעריפים יובטחו ל-20 שנה, תוך הצמדה למדד המחירים לצרכן.

שיטת המכרז, החדשה בהסדרות בישראל, מוצגת לאחר הפחתת התעריפים למתקנים הסולאריים הגדולים, ועל רקע כוונת רשות החשמל להפחית ב-22% את התמריץ ליצרנים הבינוניים (בין 50 קילו-ואט ל-12 מגה-ואט), זאת בשל ירידה של כ-35% בעלויות הפאנלים הסולאריים מאז הוכרזו ההסדרות הראשונות. מנגנון המכרז אמור, לטענת הרשות, להפחית את הסיכון לשינויים רגולטוריים הנובעים משינוי בעלויות ההקמה של המתקנים הקטנים בשנים הקרובות.

תנאי אחר שנקבע במסמך לשימוע, ומעורר סערה בענף הסולארי, הוא זה שמגביל את היכולת של בעלי גגות להתקין מערכות P.V גדולות - אף שאינם זקוקים לחשמל שהן ייצרו. הרשות קבעה כי החיבור לרשת החשמל ("השעון") עבור המתקן המיועד צריך להיות בעל ותק של שנה לפחות מיום הגשת הבקשה לרישיון.

ראש אגף ההסדרה ברשות, עודד אגמון, אמר כי "המתכונת המוצעת תביא למיקסום היתרונות הקיימים במערכת מבוזרת, כאשר הדגש יהיה להציב מערכות אלה במקומות צריכה ובכך להקטין את עלויות פיתוח הרשות, לצד מנגנון תעריפי שייקבע בהליך תמחור שיביא למזעור עלויות אופטימלי".

שיטת המכרז והתנאי החדש מעוררים זעם בקרב החברות הסולאריות. "הרשות פועלת בחוסר תום לב, מתוך כוונה לעכב ככל שניתן את מימוש ההסדרה. חסם החיבור פירושו קיפוח מאות צרכנים שהזמינו שעונים וחיזקו גגות", טוען איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל. לדבריו, "מנגנון המכרזים יסבך ויעכב את פיתוח התחום בישראל".

לכתבה בדהמרקר

Comments