חברת החשמל: מצב צהוב במשק החשמל

פורסם: 16 ביולי 2012, 5:28 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 16 ביולי 2012, 5:29 ]

לאחר שהחברה הודיעה בבוקר על "מצב כתום" שמשמעותו מצב חירום במשק החשמל, שבה והודיעה חברת החשמל כי תחנת הכוח "גזר" תוקנה וכעת המצב מוגדר כ"מצב צהוב"

מאת יעל דראל, 16/7/2012
 
תגיות: חברת החשמל
מצב עתודות החשמל מתקרב לשיאו: חברת החשמל הכריזה הבוקר שוב על "מצב כתום" במשק, לאחר שהרזרבה הגיעה ל-340 מגה וואט בלבד, עקב תקלות ושיאי ביקוש לחשמל, על רקע גל החום של הימים האחרונים. ואולם לאחר כרבע שעה עידכנה חברת
חשמל. מצב צהוב.
חשמל. מצב צהוב. צילום: רויטרס
 החשמל כי יחידות הייצור בתחנת הכוח "גזר" שבה הייתה התקלה, תוקנה. היחידה החלה לייצר חשמל ורמת הרזרבה הצפוייה בשעת השיא עלתה לכ-700 מגה וואט נכון לשעה זו. בחברת החשמל ציינו כי מדובר ברזרבה יציבה והודיעה על "מצב צהוב" במשק. מצב זה מוגדר כרזרבה יציבה, אך עדיין אינו נחשב למצב תקין במשק חשמל שאותו מגדירים כ"מצב ירוק".

בחברת החשמל קוראים לציבור להסיט את השימוש במכשירי חשמל עתירי אנרגיה לשעות הבוקר המוקדמות או לשעות הערב המאוחרות. על פי ההערכות, הצפי לשיא הביקוש בחשמל יעמוד היום על 11,250 מגוואט ואילו יכולת הייצור של משק החשמל תעמוד על כ- 11,590 מגוואט בלבד. כאמור, מדובר ברזרבה אפסית של 340 מגוואט בלבד.

המצב הנוכחי מתרחש על רקע היענות גבוהה דווקא מצד הציבור. בחברת החשמל ציינו כי בזכות היענות הציבור, נחסכו אתמול כ-340 מגוואט למשק החשמל. "במקרה של תקלה באחת מיחידות הייצור – תיתכנה הפסקות חשמל מקומיות, לפרקי זמן קצרים", הבהירו בחברה.

בחברה ציינו כי שעות שיא הביקוש צפויות להיות הקשות ביותר - בין 12.00 ל-17.00 – ולכן יש להעניק עדיפות לצריכה מוגברת של חשמל בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב המאוחרות יותר. הכוונה להפעלה של מדיח-כלים, מכונת כביסה, תנור אפיה, כיריים חשמליים, שואב אבק, וכדומה. כמו כן, מומלץ על פי החברה לכוון את טמפרטורת המזגן ל-25 מעלות.

לצד המצב הרעוע במשק והחשש התמידי מפני הפסקות חשמל, פרסמה חברת החשמל לראשונה גם את משטר הניתוקים שלה ואת 9 קבוצות הצרכנים שהיא ממליצה להעניק להם חסינות במקרה של הפסקות חשמל. על פי הנוהל, שנשלח ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ אמנון כהן, חברת החשמל מבקשת שלא לנתק מחשמל בראש ובראשונה את מתקניה ואת מוקדי 103, את מתקני חברת נתיבי גז לישראל ותשתיות הדלקים והנפט במדינה.

בהמשך מבקשת חברת החשמל להעניק חסינות ליצרני חשמל פרטיים המספקים מעל 6 מגה וואט לרשת החשמל וכן לצרכני חשמל פרטיים שהצטרפו להסדרי רשות החשמל בהיקף של למעלה מ-6 מגה וואט – בשל תרומתם להסטת ביקושי החשמל בימים קשים.

חברת החשמל מפרטת עוד כי גם מתקנים שעלולים להסב לנזק סביבתי בלא חשמל – כגון מתקני ביוב או מפעלי כלור ואמוניה צריכים לקבל פטור מניתוקים. רק בהמשך הרשימה מפרסמת חברת החשמל כי יש להעניק פטור מניתוקים גם לבתי חולים, רכבות חשמליות, אמצעי תקשורת ומתקנים שעשויים לפגוע בחיים הציבוריים. ברשימה זו מופיעים בהמשך גם מתקנים ביטחוניים ולצידם גם מפעלים שלהם קווי ייצור תהליכיים. בחברת החשמל ציינו כי עותק מהנוהל הועבר גם למשרד האנרגיה והמים, אולם טרם פורסמה עמדתו הרשמית של המשרד בנושא זה.

חברת החשמל הבהירה עוד כי היא "מודה לציבור על שיתוף הפעולה בימים האחרונים בחיסכון בחשמל.  מנתוני הצריכה עולה כי לציבור תרומה מכובדת להורדת הביקושים בשעות השיא ואתמול הציבור סייע ב-250 מגוואט".

"חברת החשמל תמשיך ותעשה כל מאמץ, כדי לספק ללקוחותיה את כל הביקושים לחשמל, ומודה לציבור על ההבנה, ההיענות ושיתוף הפעולה. מאחר והביקוש יתקרב מאוד לשיא כושר הייצור, במקרה של תקלה באחת מיחידות הייצור – יתכן וחברת החשמל תיאלץ לקיים הפסקות חשמל  מקומיות ומדורגת לסירוגין של קווי חשמל, בכל רחבי הארץ.  במידה ותהיינה הפסקות, הן תמשכנה כשעה עד שעתיים, תהיינה מקומיות ותחולקנה בין כל הלקוחות".

באתר האינטרנט של החברה ובדף הפייסבוק הרשמי שלה, יתפרסמו רשימת האזורים בהם צפויות הפסקות חשמל ואזורים בהם יש הפסקות חשמל -  www.iec.co.il. המידע המופיע באתר הוא הערכה בלבד, ועשוי להשתנות.

כתבות קשורות:
Comments