היזמים של קידוח פצלי השמן מודים שיגרום לעלייה בפליטות גזי החממה אבל לא לזיהום מי התהום

פורסם: 6 בינו׳ 2012, 4:56 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בדצמ׳ 2012, 1:25 ]

IEI טוענים: פיילוט פצלי השמן לא יזהם מי תהום

בניגוד לטענות ארגוני בסביבה, דוח סביבתי של IEI קובע כי לא צפויה פגיעה במי התהום במסגרת הניסוי בחבל עדולם

יעל דראל | 2/1/2012 17:00
תגיות: פצלי שמן
 
קידוח נפט בשפלת יהודה.  ארגוני הסביבה עדיין מתנגדים
קידוח נפט בשפלת יהודה. ארגוני הסביבה עדיין מתנגדים צילום: פלאש 90
כשלוש וחצי שנים לאחר שחברת IEI קיבלה את רשיון חיפוש פצלי השמן בחבל עדולם, סיימה השבוע החברה להגיש את המסמך הסביבתי לביצוע הפיילוט בפרויקט. על פי הדוח: לא צפויה פגיעה במי תהום או באיכות האוויר.

המסמך הסביבתי, שגובש על ידי החברה והוגש למשרד להגנת הסביבה, קובע כי קידוח הפיילוט להפקת פצלי שמן לא יהווה סכנה למי התהום, וכי החברה לא צפויה לחרוג מתקני איכות האוויר. סוגיות אלו הועלו על ידי מתנגדי הפרויקט, וגם על ידי המשרד להגנת הסביבה שעל פי חישוביו, זיהום האוויר באזור צפוי היה לחרוג במאות אחוזים מהתקן.

הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות
"מיזם פצלי השמן יזהם את מי התהום"
מה מסתתר מאחורי קידוח הענק בשפלת יהודה?
דרושה חוות דעת: הקידוח שמאיים על שפלת יהודה
קודחים ובוכים: לא רוצים מדבר סעודי בחבל עדולם

עם זאת, בכל הנוגע לפליטת גזי חממה – סוגיה שהועלתה בעבר במרכז התנגדותו של השר גלעד ארדן, בחברה עדיין לא יודעים לאמוד את הנזק הצפוי לסביבה כתוצאה מהפרויקט.

בחברה מציינים כי על פי ההערכות, התוספת לפליטות גזי החממה מהפיילוט עצמו תהיה זניחה ודומה להשפעתו של בניין משרדים. אולם בכל הנוגע לפליטות גזי החממה בפרויקט המסחרי, ההערכות הן שהן יהוו תוספת של בין 2%-3% מסך הפליטות הכללי של מדינת ישראל (כ-72 מיליון טונות בשנה – י"ד).

בעבר גיבש ארדן את עמדתו בחוות דעת מפורטת שבה נכתב כי "הפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה, אינה מתיישבת עם העקרונות של הפחתת פליטת גזי חממה. פצלי שמן מהווים מקור לפליטה של גזי חממה בשלבי ההפקה, הזיקוק והשריפה לאנרגיה. לביצוע הפרויקט יכולות להיות השלכות על מאמצי מדינת ישראל לעמוד ביעדי פליטת גזי החממה שקבעה לעצמה ועליהן התחייבה בוועידת קופנהגן".

נציין כי, ארגוני הסביבה - גרינפיס, החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין – מתנגדים לביצוע הפיילוט בשפלת יהודה. אדם טבע ודין אף עתרה כנגד התהליך לבג"ץ. "הפיילוט הוא ניסוי וכשמתחילים ניסוי איש לא יכול לדעת בוודעות כיצד יסתיים", ציינה הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה של גרינפיס. "זהו חוסר אחריות לקבוע בוודאות שמי השתיה שלנו לא יזוהמו. גם אם הסיכוי קטן, לא מסכנים משאב אסטרטגי ונדיר כל כך כמו מי שתייה. בוודאי לא עבור ניסוי לייצור דלקים פוסילים ומזהמים".
נתק הידרולוגי בקרקע

קידוח הנסיון של פצלי השמן, שיבוצע בחלקו הצפוני של שטח הרשיון בחבל עדולם, עתיד להפרס על פני שטח של קילומטר רבוע אחד ולהפיק כ-500 חביות נפט בלבד (קצב הפקה של כ-2 חביות ביום).

בניגוד לכריית פצלי שמן, פרויקט שמבוצע למשל במישור רותם, הטכנולוגיה של IEI נחשבת פחות מזהמת. עם זאת, מדובר בפרויקט שיחייב קדיחה לעומק של מאות מטרים אל בטן האדמה, חימום הקרקע לטמפרטורה של בין 350-300 מעלות צלזיוס, הנחת תשתיות נרחבות באזור ולדעת מומחים, תצריך גם הקמת מפעלי זיקוק לנפט עתיר הגופרית שצפוי להתקבל בסוף התהליך.

אחד החששות המרכזיים שהועלו עד כה היה כאמור החשש מפני זיהום מי תהום. אולם במסמך שהגישה IEI נכתב כי הבדיקות מוכיחות שישנו נתק הידרולוגי בקרקע, באופן שאינו מאפשר זיהום מים וכי בנוסף בדיקות המעבדה שביצעו מוכיחות חד משמעית כי "לא תהיה תנועה של נוזלים או גזים אל מחוץ לאזור המחומם".

בחברה מציינים עוד כי המסמך הסביבתי שהושלם כעת, מסתמך הן על 6 קידוחי סקר שבוצעו באזור, והן על בדיקות מעבדה מקיפות שבחנו את השפעות הפיילוט במספר מעבדות בעולם – בהן המחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה באוניברסיטת בן גוריון. בדיקות אלו העלו בין השאר כי אין חשש לסידוק של תת הקרקע וכי ההשפעה של חימום האזור לצורך הפקת הפצלים, אינה צפויה להשפיע על הקרקע או מבנה הסלע עצמו. "השפעות החימום וההפקה לא יחרגו מעבר לנפח המחומם בתת הקרקע בעומק של 300 מטר", נכתב.

"לאחר שלוש שנות מחקר מקיף, חברת IEI השלימה את הנדרש על ידי הרשויות השונות ועמדה במחויבותיה"' אמר רליק שפיר, מנכ"ל IEI. "כעת, אנו נערכים לביצוע הפיילוט. זהו צעד חשוב המקדם את האפשרות לעצמאות אנרגטית של ישראל".

עם זאת, בכל הנוגע ללוח הזמנים של הפיילוט, בחברה מעריכים כי יהיה צורך בבקשה ארכה נוספת ממשרד האנרגיה והמים, שכן לוח הזמנים של ההיתר הנוכחי מחייב אותם לבצע את הפיילוט עד יולי 2012 ואולם עד כה לא התקיים בעניינם דיון במסגרת מוסדות התכנון.

"לבצע הערכות"
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד אינו יכול להתייחס באופן רציני לאמור במסמך, טרם בחינה מקצועית של הדברים".

יחד עם זאת נמסר בהתייחס לפליטות גזי חממה כי "היקף הפליטה של גזי חממה שמקורם בהפקת נפט מפצלי שמן, אינו ידוע בשלב זה, אך ידוע שהפיכת ישראל ליצרנית נפט תייצר היקף משמעותי של פליטות גזי חממה ואפשר כי יישום הפקה מסחרית לא תאפשר לישראל לעמוד ביעד הפליטות שהוצהר (בוועידת קופנהגן, צמצום 20% ביחס לתרחיש עסקים כרגיל עד לשנת 2020). טרם אישור הפקת נפט בשיטה המוצעת המשרד ידרוש לבצע הערכות ולקבל התייחסות מפורטת לנושא זה".

עוד אמרו במשרד להגנת הסביבה כי "ידוע למשרד כי לשלב הפיילוט הוכנה הצעה לפטור מחוק התכנון והבנייה, על פי סמכות שר התשתיות בהתייעצות עם שר הפנים. המשרד להגנת הסביבה אינו שותף לתהליך זה ולא נכח בדיונים ולא בחן את הטיוטות שהכינו משרדים אלה. בהקשר זה יצוין, כי המשרד להגנת הסביבה דרש כי גם שלב הפיילוט יהיה כפוף לתקני איכות הסביבה, ינוהל בשקיפות מלאה מול המשרד ומול הציבור ויעבור אישור סטטוטורי כפי שיורה בג״ץ".

ראיון עם רלי שפיר, מנכ"ל חברת IEI, דצמבר 2012:
 

כתבות קשורות:
קידוח הנפט המהפכני שמעורר סערה ויכול להפוך את ישראל למעצמת אנרגיה (וידאו)
האדמה בוערת בחבל עדולם
הוגשה עתירה לביטול רישיון כריית פצלי שמן בחבל עדולם
סביבה או אנרגיה: המאבק על חבל עדולם
קודחים ובוכים: לא רוצים מדבר סעודי בחבל עדולם
"פרויקט פצלי השמן בחבל עדולם טומן בחובו סכנות רבות"
עתירה לבג"ץ: לא לאפשר הפקת נפט בעדולם
מרדוק ורוטשילד ישקיעו במיזם להפקת נפט בישראל
הקידוח שמאיים על שפלת יהודה
השריפה התת-קרקעית במכרה פצלי השמן בקרבת דימונה עוד לא כובתה
קדחת השמן: מה מסתתר מאחורי קידוח הענק בשפלת יהודה?
הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות בעדולם
הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות
אסון מפרץ מקסיקו בעדולם? הכל בשם הציונות
נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה: איך לא להילחם בהתחממות גלובאלית
בשביל עדולם - אתר האינטרנט של מטה המאבק

GASLAND Trailer 2010
Gasland (the Sundance winner) - Trailer & episodes
Natural Gas From Fracking Emissions Can Double Those From Coal
Tar sands: The wrong kind of “unconventional”

המהפך של BP? הצחקתם אותנו

העסק המסריח: צינור הנפט, הילארי קלינטון והיועצים
בעל אינטרס בחברת iei: מחירי הדלק מטפסים? הפיתרון מעבר לפינה

Comments