בעל אינטרס בחברת iei: מחירי הדלק מטפסים? הפיתרון מעבר לפינה

פורסם: 8 באפר׳ 2012, 10:51 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 באפר׳ 2012, 2:25 ]
ההתנגדות של ארגוני הסביבה להפקת הנפט מפצלי השמן בעדולם פוגעת ביכולתנו להשיג עצמאות אנרגטית. על הרגולטור לגלות אומץ כדי לבדוק את ההיתכנות לביצוע הפרויקט. דעה
ד"ר יובל ברטוב, 8/4/2012

[הכותב הוא גיאולוג ראשי בחברת IEI - Israel Energy Initiatives, בעלת הרישיון לביצוע הפיילוט להפקת נפט מפצלי השמן]

אזרחי מדינת ישראל מורגלים, מאז שהיינו בגן, לחלום על מקורות אנרגיה. נפט, כך סיפרו לנו, אינו נמצא בארצנו הקטנה. אולם מסתבר, שמשאבי הטבע אינם בחסר בארצנו. הגז בחופי הארץ אינו חלום, ולאחרונה הסתבר כי גם פצלי השמן , מהם ניתן להפיק נפט, הם משאב טבע רלוונטי בישראל.

מחירי הנפט עולים וצפויים להמשיך לטפס, הן עקב עלויות הפקת הנפט והן עקב שינויים גיאופוליטיים, שקיצם לא נראה באופק. בינתיים, הממצאים בשטח מראים שכמויות פצלי שמן מציבות את המדינה בשורה הראשונה של ספקיות האנרגיה העולמיות. מדובר במשאב ראוי מבחינת עלויות ההפקה, מבחינת המוכנות הטכנולוגית להפקה ומבחינת היכולת לביצוע פרויקטים משמעותיים תוך פיתוח בר קימא.

מחאה בעזריאלי
שקופית ענק נגד ניסוי פצלי השמן / ynet
חברי ארגון גרינפיס קיימו אירוע מחאה נגד הפקת הדלקים מפצלי שמן בחבל עדולם. לטענתם, הניסוי יגדיל את פליטות גזי החממה של ישראל, יסכן את הסביבה ואת אחד ממקורות מי השתייה הגדולים במדינה. צפו בסרטון
לכתבה המלאה

הפקת נפט מפצלי השמן תאפשר לכולנו לאבטח את עתידנו ועתיד ילדינו גם בזמנים קשים. המשאב הוא של כולנו והחברות שיצליחו להפיק נפט ישראלי ממנו, יצמיחו את המשק לגבהים בהם כל אזרח ייהנה ישירות מהשגשוג הכלכלי שיביא עמו במישרין גם את הצדק החברתי.

ארגוני הסביבה בישראל, שתפקידם לכוון, להתריע ולעורר דעת קהל לנושאים סביבתיים וחברתיים הינו חשוב ביותר, צברו בשנים האחרונות כוח ואפשרות להשפיע על הרגולאטור ועל התעשייה וטוב שכך. לא קם פרויקט היום במדינה אשר אינו מציג עצמו כשומר על הסביבה.

אין זו ציניות, אלא שאיפה אותנטית של היזמים. שאיפה זו נובעת מתוך הבנה ברורה, כי הדרך להצלחה תלויה אך ורק ביכולת לחזות קדימה את הצרכים הסביבתיים והחברתיים, מאחר והם אבן היסוד לקיימות תעשייתית.יזמים שאינם לוקחים זאת בחשבון ישארו מאחור.

סיכוי לעתיד טוב יותר

בצער רב אני נאלץ לציין כי דווקא ארגוני הסביבה הם אלה שנשארו בשנתיים האחרונות מאחור. בעוד שבעבר הלא רחוק, מרבית אזרחי המדינה לא הבינו את תרומתם של ארגונים אלה והם נחשבו רדיקלים, היום הם חלק מן הממסד הציבורי ומהזרם המרכזי בדעת הקהל.

חשוב ביותר לארגונים אלו להבין, כי יחד עם ההכרה בחשיבותם, הם עלו כיתה והיום דרושה אחריות ממלכתית במערכת השיקולים שלהם. בפועל, ארגוני הסביבה עדיין פועלים כאילו איש אינו מקשיב לדבריהם.

ההתנגדות לפרויקט פצלי השמן הינו אולי הדוגמא הטובה ביותר לנושא זה. הרי לא יעלה על הדעת כי אזרחי ישראל יותרו מראש על המשאב רק כי ארגוני הסביבה אינם בעד נפט גולמי.

דרושים אומץ ונחישות על מנת לבדוק את ההיתכנות להפקת נפט מפצלי שמן בישראל ולחזק את הרגולאטור שהוא האחראי בפני כל אזרח גם לבדוק את המשאב וגם לפקח על התעשייה על מנת שתבצע את העבודה באופן הטוב ביותר. אם כך יהיה, ישראל צועדת לקראת עתיד טוב יותר לכל אזרחיה.

אין ספק שכל מדינה בעולם, המעוניינת לחזק עצמה ביטחונית וחברתית, תחפש את עצמאותה האנרגטית או לפחות תנסה להבטיח מקורות אנרגיה לשעת הדחק. צורך זה ראוי שיהיה גם למדינת ישראל, אשר אולי יותר מכל מדינה בעולם, זקוקה לעצמאות אנרגטית על מנת לחזק את הביטחון ואת היכולת לעשות צדק חברתי. שהרי צדק חברתי יכול להיעשות רק במדינה בה הכלכלה חזקה והכנסות המדינה הן מובטחות.

הכותב הוא גיאולוג ראשי בחברת IEI - Israel Energy Initiatives, בעלת הרישיון לביצוע הפיילוט להפקת נפט מפצלי השמן


כתבות קשורות:
קידוח הנפט המהפכני שמעורר סערה ויכול להפוך את ישראל למעצמת אנרגיה (וידאו)
האדמה בוערת בחבל עדולם
הוגשה עתירה לביטול רישיון כריית פצלי שמן בחבל עדולם
סביבה או אנרגיה: המאבק על חבל עדולם
קודחים ובוכים: לא רוצים מדבר סעודי בחבל עדולם
"פרויקט פצלי השמן בחבל עדולם טומן בחובו סכנות רבות"
עתירה לבג"ץ: לא לאפשר הפקת נפט בעדולם
מרדוק ורוטשילד ישקיעו במיזם להפקת נפט בישראל
הקידוח שמאיים על שפלת יהודה
השריפה התת-קרקעית במכרה פצלי השמן בקרבת דימונה עוד לא כובתה
קדחת השמן: מה מסתתר מאחורי קידוח הענק בשפלת יהודה?
הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות בעדולם
הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות
אסון מפרץ מקסיקו בעדולם? הכל בשם הציונות
נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה: איך לא להילחם בהתחממות גלובאלית
בשביל עדולם - אתר האינטרנט של מטה המאבק

GASLAND Trailer 2010
Gasland (the Sundance winner) - Trailer & episodes
Natural Gas From Fracking Emissions Can Double Those From Coal
Tar sands: The wrong kind of “unconventional”

המהפך של BP? הצחקתם אותנו

העסק המסריח: צינור הנפט, הילארי קלינטון והיועצים

Comments