כשנה לאחר האסון בפוקושימה - יפן סוגרת את הכור הגרעיני האחרון

פורסם: 6 במאי 2012, 0:32 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 במאי 2012, 3:13 ]

במדינה ששליש מתצרוכת החשמל שלה סופקה עד לפני כשנה באמצעות כורים גרעיניים חוששים כעל מהפסקות חשמל חוזרות

מאת סוכנויות הידיעות, 6/5/2012
 

יותר משנה לאחר האסון הכבד שאירע בשל הפיצוץ בכור הגרעיני בפוקושימה, סגרה אתמול יפן את הגור הגרעיני האחרון שפעל בשטחה. אלפי תושבים יפנים, מרביתם תומכי האופוזיציה, ערכו אתמול צעדת חגיגה לציון המאורע במדינה שבה פעלו פעם יותר מ-50 כורים.

ב-40 השנים האחרונות התבססה יפן באופן נרחב על שימוש באנרגיה גרעיני לאספקת החשמל במדינה. אתמול, נסגר הכור הגרעיני באזור טומארי שבצפון האי הוקאידו בשל עבודות תחזוקה.

הפיצוץ שאירע בשנה שעברה בפוקושימה שבא בעקבות רעידת אדמה וצונאמי שפקדו את המדינה, עורר מחדש את הדיון הציבורי בדבר השימוש באנרגיה גרעינית. אחד המשתתפים בתהלוכה, מסאסהי אישיקאווה, אמר כי "זהו יום היסטורי. יש כל כך הרבה כורים גרעיניים, אבל אף אחד מהם לא פועל היום הודות למאמצים שלנו".

ממשלת יפן נחושה להפעיל מחדש את הכורים הגרעיניים במדינה, אך היא הכניסה לתוקף סדרה של תקנות בטיחות חדשות שעל הכורים לעמוד בהן כדי שיוכלו לפעול. הממשלה מזהירה כי אי השימוש באנרגיה גרעינית עלול לגרום להפסקות חשמל בכל רחבי המדינה. לפני סגירת הכורים הגרעיניים במדינה, שליש מהחשמל של יפן סופק על ידם.

ואולם לירידה בשימוש באנרגיה גרעינים יש השפעות רחבות על כל המשק היפני. בחודש שעבר דיווחה יפן על גירעון הסחר הגדול ביותר שלה אי פעם, לאחר עשורים של עודף ושל גידול ביצוא. גירעון הסחר ביפן נגרם בשל עלייה חדה ביבוא הנפט והגז למדינה לצורך תפעול תחנות הכוח הלא גרעיניות.

לפי נתונים של משרד האוצר היפני, גירעון הסחר ב-2011 הגיע ל-4.41 טריליון ין (33.6 מיליארד דולר). עוד עולה מהנתונים כי היצוא מיפן ירד בשנת הכספים האחרונה ב-3.7%, בעוד היבוא זינק ב-11.6%. הירידה ביצוא נרשמה בעיקר בגלל השבתת מפעלים ביפן בשל נזקי הצונאמי.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

יפאן מכבה את הכור הגרעיני האחרון

 
 
Comments