כמעט מחצית מייצור החשמל בישראל – בגז טבעי

פורסם: 5 במאי 2010, 8:25 על ידי: Sustainability Org
עם העברת תחנת הכוח "צפית" להפקת חשמל באמצעות גז טבעי, האם ישראל מתיישרת מדינות אירופאיות רבות במעבר לאנרגיה נקייה יותר?
 
05/05/2010
נתי גרנץ - פורטל תשתיות
רידינג
רידינג תל אביב - המעבר לגז הביא להפחתה בזיהום האוויר - צילום: אפוק טיימס

תחנת הכוח 'צפית', הסמוכה לגדרה ולכפר-מנחם החלה ביום ג' לייצר חשמל באמצעות גז טבעי. זאת, לאחר שבסוף השבוע שעבר אישר משרד התשתיות הלאומיות הזרמה של הגז, לצורך ביצוע מבחני קבלה. בשלב הראשון הופעלה יחידה מס' 3, המפיקה חשמל בהספק של 250 מגו-ואט. היחידה הופעלה לאחר שהסתיימו כל העבודות הנדרשות והחיבור לצנרת הגז עבר בהצלחה. עם סיום העבודות המקיפות החלה הזרמת הגז ליחידה.

בסוך דצמבר 2009, פורסמו ממצאיו של מחקר שבוצע בישראל ונושאו "מה הם הסיכונים והיתרונות למדינת ישראל בהגדלת ההסתמכות על גז טבעי". העבודה בוצעה במימון קרן משפחת יונס וסוריה נזריאן.

צפית מצטרפת לחגית ולעוד תחנות כוח חברות במועדון הגז

ההפעלה המסחרית של היחידה תסתיים תוך כמה שבועות ובכך תצטרף תחנת הכוח "צפית" לתחנות "חגית", "אשכול", "רידינג" ו"גזר" שמייצרות כבר עתה חשמל באמצעות גז טבעי. יצוין, כי לתחנת הכוח 'צפית', שתי יחידות ייצור נוספות בהספק של 120 מגו-ואט כל אחת המופעלות בסולר רק בשעות השיא של ביקושי החשמל. עם הפעלת היחידה ב"צפית" בגז טבעי, יגיע היקף יכולת הייצור בגז טבעי בישראל, ל-45 אחוז בערך מכלל ייצור החשמל בארץ. זהו שיעור חסר תקדים בהשוואה למדינות בעולם המערבי, בהן עומד אחוז ייצור החשמל באמצעות גז טבעי על ממוצע של כ- 25 אחוזים. תכנון והקמת מערכת הגז נעשתה בביצוע אגף התכנון ואגף הביצוע של חברת החשמל.

בעתיד תחנות כוח נוספות יוסבו לשימוש בגז

שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו אמר: "זהו צעד משמעותי נוסף במהפכת המעבר של משק החשמל לשימוש בגז בישראל. אנו פועלים במרץ על מנת שנוכל לייצר חשמל נקי ככל שרק ניתן, היכן שרק אפשר. אני מברך את אנשי משרד התשתיות הלאומיות, חברת החשמל ונתג"ז על שיתוף הפעולה. גם ביום זה, צריך להדגיש את החשיבות בהמשך יישום תוכנית הפיתוח של חברת החשמל, על מנת ליצור סל דלקים מגוון, שיאפשר לישראל להגיע לביטחון אנרגטי תוך הפחתה משמעותית של זיהום האוויר ושיפור איכות החיים. פיתוח משק הגז עדיין אינו מובן מאליו. אסור לנו להפריע לו, על מנת שנוכל לנצל את מלוא הפוטנציאל העצום הטמון בו".

נקודת ציון חשובה במהפכת הגז הטבעי

מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר אומר, כי מדובר בנקודת ציון חשובה בדרכה של חברת החשמל להשלמת מהפכת הגז הטבעי. "העובדה שחברת החשמל תהיה מסוגלת לייצר למעלה מ- 45 אחוזים באמצעות גז טבעי מלמדת על החשיבות שרואה החברה בייצור חשמל איכותי וידידותי לסביבה" אומר לסקר ומוסיף, כי החברה תמשיך להכניס תחנות-כוח נוספות לייצור באמצעות גז הטבעי ובהן "רמת חובב" בדרום הארץ, ובהמשך תחנת הכוח הותיקה "חיפה", בה 2 יחידות ייצור מוסבות לגז ו- 2 יחידות מחז"מ חדישות.

המשנה למנכ"ל וסמנכ"ל ייצור והולכה בחברה, משה בכר, אומר, כי ייצור חשמל באמצעות גז טבעי מחליף את השימוש בדלקים כבדים כגון סולר ומזוט ותורם תרומה נכבדה ביותר לשיפור באיכות האוויר והסביבה. "עם זאת", אומר בכר, "במדינה כמו ישראל, אסור 'להכניס את כל הביצים לסל אחד' ותכנית הפיתוח למשק החשמל צריכה להסתמך לפחות על שני סוגי דלק. נכון להיום, סוג הדלק הזמין והזול ביותר עבור מדינת ישראל הוא פחם, ממנו ניתן לייצר חשמל בטכנולוגיות חדישות שמתחשבות באיכות הסביבה. אנחנו חושבים גם על אנרגיות מתחדשות ואפילו על גרעין ויותר מכך, אנחנו חושבים שיש חשיבות להקמת תחנת כוח 'וירטואלית' כלומר כזו שמסייעת לחסוך בחשמל על ידי התייעלות אנרגטית", אומר בכר.
 
Comments