עכשיו מעונן: מדינות אירופה מקטינות את התמריצים לאנרגיה הסולארית

פורסם: 14 בפבר׳ 2010, 21:53 על ידי: Sustainability Org
מאת רז גודלניק, תאריך פרסום: 4/2/2010
 
צרפת, גרמניה ואיטליה החליטו לקצץ בתמריצים הניתנים למפיקי חשמל מהשמש. מחירי המניות של היצרנים צנחו. האם זה יעכב את ההתפתחות התעשייה באירופה?
 
בעודי מתענג בחודש האחרון על השמש הנעימה אי שם במזרח התיכון, עברו על התעשייה שמתפרנסת מהשמש הזו ימים לא קלים. החלטות של מספר מדינות אירופאיות לקצץ בתמריצים הניתנים לאנרגיה סולארית הובילו לירידות חדות במחירי המניות של חברות שפועלות בתחום. במקביל, תוהים רבים האם הצעדים הללו יסייעו לתעשייה לעמוד על הרגליים או יעכבו את התפתחותה בשנים רבות. על ההתפתחויות בחודש האחרון וההשלכות שלהן לעתיד לבוא בכתבה הבאה.
 
עדיין רחוקים ממציאות שבה תחום האנרגיה הנקייה יכול להתקיים ללא תמרוץ ממשלתי צילום: איי-אף-פי
ר
אשונה היתה צרפת. ב-13 לינואר הודיעו הצרפתים כי הם חותכים את תעריף ההזנה (Feed in Tariff) למערכות סולאריות המותקנות על גגות ב-24%. מדובר בתעריפים שמשולמים למשקי בית וארגונים המקבלים חשמל מאנרגיה סולארית (באמצעות פאנלים סולאריים המותקנים על הגג) ומוכרים את העודפים שנוצרים בחזרה לחברת החשמל. זהו מרכיב חשוב ביצירת כדאיות כלכלית עבור אנשים פרטיים ומוסדות להתקנת מערכות אנרגיה סולארית והקטנת התמריץ מגדילה למעשה את תקופת ההחזר על ההשקעה במערכת שכזו.
 
צרפת אמנם איננה שוק סולארי גדול במיוחד, אבל היא אחד השווקים הצומחים בתחום, ושוקי המניות הגיבו בהתאם עם ירידות של עד ארבעה אחוזים במחיריהן של יצרניות אנרגיה סולארית. למרות התגובות השליליות משוקי המניות, היו שחשבו שיש היגיון רב בצעד של הצרפתים ושגם 42 סנט אירו לקוט"ש, התמריץ המופחת, הוא די והותר בכדי לייצר רווחים סבירים ליצרנים. לא רק זאת, אלא שאחד העיתונים הצרפתיים טען שהתמריץ המקורי, 56 סנט אירו לקוט"ש, היה מופרז וגרם להתהוותה של בועה ספקולטיבית. על פי העיתון, בחודשיים האחרונים קיבלה הממשלה הצרפתית לא פחות מ-3,000 בקשות מדי יום (!) מכאלו שהתקינו מערכות לעומת 5,000 בחודש בקיץ שעבר.
 
להגיע לשיווי משקל
המכה הצרפתית ליצרנים לא היתה כל כך כואבת כמו זו שהם קיבלו שבוע לאחר מכן מידי הגרמנים. ב-20 לינואר הודיע השר הגרמני להגנת הסביבה כי הממשלה מציעה לחתוך את תעריף ההזנה למערכות סולאריות המותקנות על גגות ב-15% החל מאפריל. לאחר מכן, ביולי, יוקטנו תעריפי ההזנה למערכות סולאריות הנמצאות בשטחים פתוחים ובחוות בשיעור של 15% - 25%. השר נורברט רוטגן הסביר, כי הקיצוץ בתמריצים נובע "מההצלחה של התחום הסולארי, שהובילה לסיבסוד יתר של התעשייה".
 
מדובר במכה כואבת במיוחד כי גרמניה הינה השוק הכי גדול בתחום האנרגיה הסולארית (למרות שסין היא מספר אחת בייצור פאנלים סולאריים), וחלקה בשוק העולמי עומד על כ-50%. 
 
אם נחזור לרגע להיגיון הכלכלי שמאחורי התמריצים הללו, הרי שהמטרה שלהם היא בסופו של דבר לעזור לאנרגיה סולארית להגיע לשיווי משקל כלכלי עם אנרגיה שנוצרת ממקורות מזהמים ולהפוך אותה לתחרותית. צריך לזכור שהרבה יותר יקר לייצר אנרגיה סולארית – בערך פי שתיים מאשר לייצר חשמל מפחם מזהם ולכן נדרשת בכלל סובסידיה שכזו, לפחות במקומות שרוצים לעודד מעבר לאנרגיה ממקורות נקיים. הכוונה היא עם זאת לעשות זאת באופן זמני ולאט לאט להקטין את התלות של התעשייה בסובסידיות הללו בכדי להפוך אותה ליותר תחרותית ויעילה. וזה בדיוק מה שהגרמנים עושים.
 
ההפחתה עם זאת היא מאד משמעותית בהתחשב בעובדה שבאחד בינואר השנה כבר נעשתה הפחתה אוטומטית של כעשרה אחוזים בתמריצים. מדוע אם כן הגרמנים פועלים באופן כל כך אגרסיבי להורדת התמריצים? ישנן מספר אפשריות לכך: ראשית, מחירי הפאנלים הסולאריים נחתכו בכשליש  לערך בגלל עודף היצע בשנה האחרונה ולכן הצורך בסובסידיות קטן באופן יותר משמעותי. שנית, הממשלה הגרמנית מעוניינת בהורדת מחירי החשמל וצעד שכזה תורם לכך. מעבר לכך, ייתכן כי זהו גם תוצר של לחצים פוליטיים וכלכליים פנימיים – כך לדוגמה, גורמים ימניים בקואליציה השמרנית של הקנצלרית מרקל דוחפים להפחתה משמעותית עוד יותר בתמריצים.
 
המכה האיטלקית
מי מבין היצרנים שקיווה שבכך הסתיימו החדשות הרעות טעה גם טעה. חמישה ימים בלבד לאחר ההודעה הגרמנית הודיע מנהל בכיר בחברה סולארית איטלקית כי החברה צופה שממשלת איטליה תודיע באמצע פברואר על הקטנת תעריף ההזנה בשיעורי שינוע בין 15% - 28%. עדיין לא היתה הודעה רשמית בעניין, אבל הערכות נוספות מדברות על קיטון של כ-20% בממוצע ב-2011 והפחתות שנתיות נוספות של שישה אחוזיפ בשנתיים שלאחר מכן. במקביל, ייתכן גם כי האיטלקים גם יקבעו תקרה שנתית של תמיכות במונחי מגה-וואט שעה.
 
השוק האיטלקי הוא לא השוק הגרמני אבל עדיין מדובר בשוק שצומח באופן מאד משמעותי בשנים האחרונות – השוק גדל פי 36 בשלוש השנים האחרונות ועומד כיום על כ-795 מגה וואט לפי נתוני לשכת ניהול האנרגיה האיטלקית שפורסמו בחודש שעבר.
 
כל החדשות הללו לא עשו טוב במיוחד למחירי המניות של החברות הסולאריות ובמיוחד לאלו בעלות חשיפה גבוהה במיוחד לשוק הגרמני. First Solar, לדוגמה, יצרנית תאים סולאריים גדולה מארה"ב, ש-60%-70% ממכירותיה בשנה שעברה היו לגרמניה נפלה ב-16% בחודש ינואר. Q-Cell, יצרנית התאים הפוטו-וולטאיים הגדולה בעולם מגרמניה, שכ-60% ממכירותיה נעשו בגרמניה, נפלה בכ-12% בינואר.
 
מעניין היה לראות שגם יצרניות סיניות, שנהנות יחסית מעדנה לאור המאמץ הסיני להיהפך למעצמה סולארית, לא היו חסינות בפני אפקט ינואר הסולארי. לדוגמה, Yingli Green Energy, שמחצית ממכירותיה נעשו לגרמניה, נפלה בינואר ב-22%.
 
מבחן בגרות לשוק
העצבנות של המשקיעים מובנת בהתחשב בכך שכביכול תנאי השוק הורעו במידה מסוימת והתשואה שלהם על ההשקעה עשויה להיפגע. יכול להיות שכך יהיו פני הדברים בטווח הקצר, אבל בטווח הבינוני והארוך יכול להיות שהם אפילו ירוויחו מהצעדים הללו. מה שיקרה הוא שתהיה הסטה של השקעות לשווקים צומחים מבחינת אנרגיה סולארית כמו ארה"ב וסין (אולי יזרקו איזה עצם גם לבריטניה שהודיעה כי היא תתחיל לתת תמריצים בתחום). השוק מן הסתם יהיה יותר תחרותי ועם רמת סיכון יותר גבוהה עבור השחקנים השונים, אבל מאידך מי שיהיה טוב ויעיל יותר, עדיין יוכל לגזור קופון יפה.
 
בצד של המפסידים, לפחות בטווח הקצר, יהיה השוק הגרמני. אנדרו בנסון, אנליסט מסיטיגרופ, מעריך כי הביקושים השנה לאנרגיה סולארית יקטנו ל-2.5-3 ג'יגה-וואט לעומת הערכות קודמות של כ-3.5 ג'יגה-וואט. אבל זה רק בטווח הקצר. בטווח הארוך ייתכן שזה לטובה – ישנם כאלו שטוענים שהתמריצים הנדיבים מדי גרמו לצמיחה מואצת וחסרת פרופורציות בהתקנות של פאנלים סולאריים, שגרמה לבעיות ברשת החשמל שלא היתה מוכנה לקפיצת מדרגה שכזו.
 
העובדה שגם בשוק הצרפתי וגם בשוק הגרמני היו מאפיינים מסוימים של בועה מתפתחת, שההפחתות בתמריצים משמשות כמעין תרופת נגד שתחזיר את הדברים לפרופורציות, לא נעלמו גם מעיני הארגון האירופי של התעשייה הסולארית (EPIA). ייתכן שבשל כך הוציא הארגון הודעה נייטרלית משהו שלא מגנה בכל אופן את הצעדים הללו, על אף פגיעתם כביכול בתעשייה. בהודעתו אמר הארגון כי "אנחנו תומכים ביישום של תוכניות תמיכה בנות קיימא. התמיכה הזו צריכה להוביל לחדירה מואצת של אנרגיה סולארית, אבל למנוע התחממות יתר של השוק וספקולציות אפשריות".
 
עם זאת, מזכיר הארגון, עאדל אל גמאל, ביקש לא לשכוח את הצורך בשימור האטרקטיביות של התחום מבחינת המשקיעים כדי שלא לייבש אותו. אל גמאל גם נתן מספרים ספציפיים ואמר שהארגון מבקש לראות מחירים שתומכים בתשואה של שישה - עשרה אחוזים למשקיעים פרטיים ו-8-12% למשקיעים עסקיים.
 
לדעתי אנחנו עדיין רחוקים ממציאות שבה תחום האנרגיה הנקייה יכול להתקיים ללא תמרוץ ממשלתי, במיוחד כל עוד אין רגולציה שתשים תג מחיר על פליטת גזי חממה, אבל זה עדיין לא אומר שצריך לחפש את האיזון הנכון, בדומה למה שהגדיר ה-EPIA בהודעתו. האם נקודת האיזון שמגדירות עכשיו הממשלות האירופאיות היא נכונה? קשה מאד לדעת. בכל מקרה אין ספק שהצעדים הללו מהווים מעין מבחן בגרות לשוק הסולארי, כמו ילד שנסע עם אופניים עם גלגלי עזר וההורים החליטו שהוא מספיק גדול כדי לנסוע בלי גלגלי העזר, או לפחות רק עם יד תומכת מאחור. בואו נקווה שהתזמון שלהם נכון ושזה ייגמר בנסיעה חלקה.
 
Comments