עכשיו זה רשמי: תכנון מחדש לתחנת הכוח באשקלון

נשלח 12 ביוני 2011, 13:13 על ידי Sustainability Org

לאחר כמעט עשור של מאבק, התוכנית להקים תחנה פחמית באשקלון מבוטלת. המועצה הארצית לתכנון ובנייה תורה השבוע על עריכת תוכנית מתאר להקמת תחנת כוח שתופעל בגז ותגובה בפחם

nrg מעריב | 12/6/2011 16:58
תגיות: אשקלון (סביבה), תחנה פחמית, גז טבעי,

כפי שפורסם ב-nrg מעריב לראשונה כבר לפני שנה תחנת הכוח באשקלון תופעל על בסיס גז ותגובה בפחם. השבוע צפוי לעלות לדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה התוכנית המחודשת להקמת תחנת הכוח הדרומית. ממסמך שהגיע לידי nrg מעריב עולה כי המועצה הארצית צפויה להורות על עריכת תוכנית מתאר ארצית לתחנה שתופעל בגז טבעי ותגובה בפחם, במקרה של כשל בהספקת הגז.
תחנת הכח רוטנברג באשקלון. לא עוד תחנה פחמית
תחנת הכח רוטנברג באשקלון. לא עוד תחנה פחמית צילום: אדי ישראל

מדובר בניצחון גדול של תושבי האזור וארגוני הסביבה שנלחמו, במשך שנים רבות, נגד הכוונה להקים באשקלון תחנה פחמית נוספת. בספטמבר השנה, לאחר גילויי שדות הגז מול חופי ישראל, הציג שר התשתיות, עוזי לנדאו, את המתווה שיוצג השבוע.

הצעת לנדאו עלתה לסדר היום, לאחר שבקשתו לאשר בממשלה הקמת תחנה שתופעל בפחם למשך שנתיים נדחתה. אז החליט ראש הממשלה להקים ועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר שייבחן את העניין. ראש הממשלה החליט להקצות שמונה חודשים לתכנון התחנה, ואכן שמונה חודשים חלפו וטשלב התכנון עולה מדרגה.

על פי ההוראה להכנת תוכנית המתאר, התחנה תופעל בגז טבעי. על פי המסמך, "בכל עת שבה תיגרם ירידה בספיקת הגז לתחנה לפחות מ-120 טון לשעה לתקופה העולה על 20 שעות תתבצע הסבה לפחם". התוכנית גם תכלול אמצעים למניעת מפגעים סביבתיים הנגזרים ממשטר ההפעלה.

לכתבה באתר nrg
Comments