"כור גרעיני בישראל לייצור חשמל? לא בקרוב"

נשלח 10 בנוב׳ 2011, 0:37 על ידי Sustainability Org

ד"ר סטיליאן גלברג, חבר צוות ההיגוי לבחינת חשמל גרעיני, טוען כי הנושא לא יעמוד על סדר היום בקרוב. פרופ' אורי מרינוב, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה לשעבר, נחרץ: "זו טכנולוגיה שעבר זמנה"

יעל דראל | 7/11/2011 15:19 
תגיות: אנרגיה גרעינית
 
"ב-20-30 שנים הבאות לא יוקם בישראל כור גרעיני לייצור חשמל", כך אמר היום (ב') ראש אגף קרינה ורעש במשרד להגנת הסביבה, ד"ר סטיליאן גלברג. גלברג, המכהן גם כחבר בצוות ההיגוי לבחינת היתכנות להקמת תחנת כוח גרעינית, ציין כי אמנם הוועדה בוחנת את הנושא מזה זמן רב, אך לפי שעה אין החלטות וכי לא נראה שהנושא עומד להתקדם בתקופה הקרובה. גלברג אמר את הדברים בכנס ירושלים לסביבה וטבע של החברה להגנת הטבע.
"אין אף חברה מסחרית בעולם שבונה היום תחנות כוח גרעיניות" צילום המחשה: SXC
 
האפשרות להקמת כור גרעיני לייצור חשמל זוכה כיום לתמיכה בקרב מספר גורמים – בהם המדען הראשי במשרד התשתיות, שלמה ולד, שאמר בעבר כי לא יהיה מנוס מהקמת תחנת כוח גרעינית במשק החשמל בישראל.

לצד ההערכות שהשמיע גלברג, זכתה הסוגיה לביקורת חריפה מצד אחד ממתנגדיה הבולטים - פרופ' אורי מרינוב, מהמרכז הבינתחומי, שכיהן בעבר כמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה. "זמנה של הטכנולוגיה הגרעינית עבר", ציין מרינוב. "אין סיכוי שהיא תשרת את מדינת ישראל. אין אף חברה מסחרית בעולם שבונה היום תחנות כוח גרעיניות ואין אף חברת ביטוח שמבטחת כורים. הכל זו פעילות ממשלתית, והרבה מדינות כבר נסוגות מזה".

לדבריו, ההשקעות בגרעין יפגעו במאמץ להפחית את פליטות גזי החממה, כי התחנות הללו פולטות פי שבעה פחמן דו חמצני בהשוואה לאנרגיה סולארית. "הנתונים העולמיים מראים שהעולם היום זונח את הכורים ועובר לאנרגיה מתחדשת", הוסיף.

לכתבה באתר nrg

Comments